آکادمی پزشکی سچنوف مسکو اولین، قدیمیترین و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی در روسیه با حدود ۲۵۰ سال قدمت می‌باشد. تاریخ تاسیس این آکادمی با تاریخ پزشکی و تشکیل وزارت علوم پزشکی و سلامت عمومی روسیه مرتبط است. سال ۱۷۵۵ میلادی در زمان سلطنت “الیزابتا پتروونا” با پیشنهاد دانشمند بزرگ روسیه لومونوسف و شوانف، دانشکده پزشکی امپراتوری مسکو تاسیس گردید. آکادمی پزشکی سچنوف مسکو در طی تاریخ طولانی خود، بارها و بارها و تغییر نام داده است. با این حال، نخستین کلاسهای آموزشی در سال ۱۷۵۸ برگزار شد. در سال ۱۹۳۰، به یک موسسه آموزشی مستقل تبدیل شد و پس از چندین بار تغییر نام و ساختار، از سال ۲۰۱۰ میلادی با نام فعلی خود یعنی “اولین دانشگاه دولتی پزشکی سچنوف مسکو” به فعالیت خود ادامه می دهد.
شعار این دانشگاه “”Primus inter pares به معنی “برترین در میان هم رده ها” می باشد، و این نشان دهنده این موضوع است که بنیان گذاران بسیاری از مراکز آموزشی پزشکی در روسیه از فارغ التحصیلان دانشگاه سچنووا به حساب می آیند.
نخستین اساتید دانشکده پزشکی خارجی ها بودند و تنها در دهه ۶۰ قرن هجدهم میلادی دانشمندان جوان روسی جای آنها را گرفتند. طی این سالیان دانشگاه سچنوفبه عنوان قدیمی ترین آکادمی پزشکی روسیه و یکی از بزرگترین پرچم داران آموزش و تحقیقات پزشکی، ارائه مراقبت های پزشکی باکیفیت و همچنین ارتقاء دستاوردهای پزشکی و داروسازی در روسیه شناخته می شود. در حال حاضر پروفسور پیوتر گلیبوچکو ریاست این دانشگاه را برعهده دارد.
نزدیک به ۱۴۰۰۰ دانشجو از نقاط مختلف روسیه و همچنین دیگر کشورهای جهان در ۶ دانشکده و ۱۴۴ گروه آموزشی این دانشگاه زیر نظر حدود ۱۸۰۰ استاد برجسته در حال تحصیل می باشند. کلیه مراحل آموزشی دانشجویان در ۷ مرکز بالینی و ۱۶ آزمایشگاه مجهز متعلق به خود دانشگاه انجام میگیرد که می توان به مرکز بزرگ بالینی ۳۰۰۰ تخت خوابه دانشگاه اشاره نمود که حدود ۵۰۰۰ نفر کارمند داشته و دارای آزمایشگاههای متعدد پزشکی – تشخیصی می باشد.
در سال ۲۰۱۵ میلادی براساس رتبه بندی که موسسه “اکسپرت” در روزنامه “کامرسانت” منتشر نمود، این دانشگاه با اختلاف نسبت به دیگر رقبا رتبه نخست دانشگاه های پزشکی روسیه را از نظر تربیت نیروی متخصص و چهارمین دانشگاه برتر مسکو را از آن خود کرد.
خوابگاههای دانشجویی این دانشگاه از سه ساختمان تشکیل شده اند که به تمامی وسایل رفاهی مختص به دانشجو مانند تخت خواب، میز تحریر و صندلی، اینترنت، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک در طبقه و … مجهز شده اند.

آموزش در دانشگاه سچنوا روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می شود.

آموزش کارشناسی ارشد جزء جدایی ناپذیر از آموزش پزشکی است.

دانشگاه سچنوا روسیه فرصت های متنوع زیادی را برای مطالعات تحصیلات تکمیلی یا تقریبا تمام تخصص ها ارائه می دهد:

– دوره انترنی به مدت یک سال

– رزیدنتی بیمارستان به مدت ۲-۳ سال

– دوره های phd به مدت ۳-۴ سال

– دوره های تخصصی دکتری به مدت ۳-۴ سال

تمام دوره ها و برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان روسی انجام می شود.

در حال حاضر، دانشگاه سچنوا روسیه رشته های زیر را ارئه می دهد:

پزشکی عمومی (۶ سال)

داروسازی (۵ سال)

پزشکی بیوفیزیک (۵ سال)

اطفال (۵ سال)

پزشکی پیشرو (۵ سال)

دندانپزشکی (۵ سال)

زیست مهندسی و بیوانفورماتیک (۵ سال)

روانشناسی بالینی (۵ سال)

بیوشیمی پزشکی (۵ سال)

دانشگاه سچنوا روسیه در مقطع فوق لیسانس رشته های زیر را ارائه می دهد:

بیوتکنولوژی پزشکی

مدیریت بهداشت و درمان

کار اجتماعی

– پرستاری

هزینه های تحصیلی با توجه به نوع تخصص مقرون به صرفه و متنوع است.