بالن‌‌‌ها در کاپادوکیا منطقه‌ای‌ است اعجاب‌انگیز در ترکیه که در‌‌ استان نوشهیر می باشد. نام این جاذبه یعنی‌ کاپادوکیا برگرفته از نام پارسی قدیمی به معنی سرزمینی با اسب‌های زیبا نامگذاری شده است. در جهان ۳ شهر وجود دارد که صخره های عظیم آن معروف می باشد یکی از این شهر ها کاپادوکیا ترکیه می باشد و همچنین این شهر زیر نظر سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی با ارزش ثبت گردیده است.

بالن‌‌‌ ها در کاپادوکیا

این منطقه تلفیق بسیار زیبایی از خانه های صخره‌ای ساخته شده که در قرن ۱۹ به وجود آمده است این منطقه در اثر عوامل طبیعی کوه های آن به شکل کله قند در آمده که به دودکش های جن معروف است. انسان‌ها در این دودکش‌ها خانه‌هایشان را بنا کردند که تمدن بسیار قدیمی مردم آن زمان را نشان می دهد. بالن سواری از جاذبه های دیدنی توریستی است که در کاپادوکیا رواج یافته است دارد.

بالن‌‌‌ ها در کاپادوکیا

کاپادوکیا شهری است که هر گردشگری که به آنجا می‌رود از منظره‌ی دیدنی این صخره‌ها دیدن می کند. از نامی‌ترین قسمت‌های این سرزمین امروزه بنام گورمه یاد می‌گردد که مجسمه‌های باستانی را در دل خود جای داده است. از دیگر دیدنی‌های باستانی این دیار شهر زیرزمینی است که در درین کویو واقع است و هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند و بر شهرت خویش می‌افزاید.

بالن‌‌‌ ها در کاپادوکیا

پرستش ایزدان ایرانی به ویژه مهر و آناهیتا در کاپادوسیه رواج داشت و نویسندگان یونانی چگونگی برگزاری مراسم مذهبی ایرانی را در آنجا گزارش کرده‌اند. از زمان هخامنشیان تا قرون اولیه میلادی کاپادوسیه سرزمین اختلاط و آمیزش فرهنگ‌ها و دین‌‌‌های گوناگون بوده است. روایات مورخان یونانی مخصوصاً استرابو درباره هم آمیختگی آیین‌های ایرانی در کاپادوسیه و دیگر کشورهای باختری ایران از لحاظ تاریخ دین‌های ایرانی اهمیت خاصی دارد.

بالن‌‌‌ ها در کاپادوکیا

مهمترین جاذبه‌های گردشگری کاپادکیا عبارنتد از HACI BEKTAS مرکز فرقه BEKTASI اسلام، GULSEHIR اولین محل سکونت در کاپادوکیا، کلیساهای سنگی فراموش شدهکلیساهای بنا شده در دره ها، کاروانسراها : هتل‌های قرن ۱۳ در مسیر جاده ابریشم

بالن‌‌‌ ها در کاپادوکیا