برج سرخ آلانیا یا قزل کوله (Kızılkule)  در ساحل شهر آلانیا و در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است برج سرخ آلانیا یک بنای ۸ ضلعی است که نماد ۱۳ شهر می باشد که بر روی پرچم شهر نیز استفاده شده در بندر الانیا قرارگرفته است. این قلعه در سال ۱۲۲۶ افتتاح شد در حدود ۸۰۰ سال پیش که همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵:۳۰ بعداز ظهر در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

برج سرخ آلانیا‬‎

ساخت و ساز برج سرخ آلانیا در زمان سلطنت سلطان سلجوقی آناتولی علاء الدین  شروع شد و معماری آن نیز به سبک معماری سلجوغی می باشد. نام این برج  از رنگ آجر قرمزی برگرفته شده است که در سنگهای بریده شده ی قسمتهای تحتانی این بنا استفاده شده است.  یک مخزن در وسط این برج تعبیه شده است که نور خورشید  به آن می تابد. هدف از  ساخت این برج محافظت ازبندر و کارخانه کشتی سازی ازحملات نیروی دریایی و برای مقاصد نظامی در این قرن ها استفاده شده است.

برج سرخ آلانیا‬‎

نام برج برگرفته از آجرهای به کار برده شده در این بنا میباشد. قدمت و ریبایی ان به حدی میباشد که میتوان آن را یکی از جذابیت های بسیاز زیبای ترکیه تلقی کرد و هر ساله گردشگران زیادی را به ان جا میبرد. این برج به عنوان یکی از بهترین معماری های کشور ترکیه میباشد که از دوران سلجوقی در آلانیا ترکیه میباشد. این برج همچین از تاریخی و قدیمی ترین بناهای شهر آلانیا میباشد.

برج سرخ آلانیا‬‎