در عصر حاضر کلیه ابعاد و فعالیت‌های زندگی بشر تا حد زیادی تحت تاثیر سیستم‌ها و فرآیندهایی قرار گرفته که در جهت راحت کردن امور جریان دارند. بخش سفر هم از این قاعده مستثنی نیست و میبینیم که برای آن هم تمهیداتی به کار برده شده است. یکی از این تمهیدات تورها هستند! دیگر کلمه تور مسافرتی برای همه افراد شناخته شده و در دسترس است و همه افراد به خوبی درک کرده‌‌اند که یکی از بهترین راه‌ها برای سفر خارجی استفاده از تورهای خارجی میباشد و یکی از بهترین راه‌ها برای سفر داخلی هم خریداری تورهای داخلی است. اصولا پکیج‌های مسافرتی بر دو رکن اصلی که در هر سفر مورد نیاز است استوار هستند و در واقع ماهیت آن‌ها را همین دو رکن اساسی تشکیل میدهد. یکی از این دو رکن حمل و نقل است و دیگری هم اقامتگاه؛ بهتر است قبل از ادامه دادن مطلب این مهم را ذکر کنیم در پکیج‌های مسافرتی ما حمل و نقل تماما به صورت هوایی انجام میشود و منظور از آن پرواز میباشد و منظور از اقامتگاه هم در این تورها هتل‌ها با درجات و ستاره‌های مختلف است. اما بهتر است از ادامه مطلب غافل نشویم و بدانیم که یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث میشود مردم به سراغ تورها بروند و این راه را برای سفر خود انتخاب کنند این میباشد که در این روش سفر هزینه‌ها به شکلی درآمده‌اند که همه چیز مقرون به صرفه است و این مورد هم از هسته یک تور یعنی سلسله اموری که به چارتر کردن مینجامد ناشی میشود. چارتر عبارت است از فرآیندی که در آن تعداد زیادی صندلی هواپیما و اتاق‌های هتل توسط آژانس ما رزرو میشود و بعد از این کار قیمت‌گزاری‌ها به عهده خود ما میباشد و ما هم برای ایجاد یک تور مناسب قیمت‌ها را در حد استاندارد قرار میدهیم و به این صورت است که یک پکیج مسافرتی یا تور مسافرتی پدید میاید تا امنیت اقتصادی مسافران نیز تامین گردد. البته مبحث هزینه فقط یکی از عواملی بود که باعث میشد مردم به سوی تورها سوق داده شوند و شاید بتوان گفت عامل مهم بعدی که باعث محبوبیت تورهای مسافرتی در میان مردم میشود راحت بودن سفر با آن‌ها و برخورداری از امنیت باشد. کسی که قصد سفر داشته باشد به جای اینکه مدت زمان زیادی را به دنبال رزرو بلیط هواپیما و یا اتاقی در هتل نماید، به راحتی و فقط در چند دقیقه و با یک تماس میتواند به راحتی سفر خود را با چیدمان دلخواهش انتخاب کند و از آن‌جایی که گارانتی هم شامل اجزای سفر میشود امنیت در سفر هم از هر لحاظ تضمین میشود.

تورها

تورهای داخلی

هر آن چیز که در خود دارند و به مسافرانشان ارائه میدهند را در نام خود دارند و مشخصا در شهرهای داخلی برگزار میشوند و هدفشان مقاصد گردشگری داخلی میباشد. ما با آگاهی از این مهم که شهر مشهد و جزیره کیش دو مقصد مهم گردشگری در کشورمان هستند و سالانه مسافران زیادی را پذیرا هستند و بنا بر آمارهای رسمی شهر مشهد هر سال پذیرای ۳۰ میلیون  مسافر از داخل و خارج کشور میباشد که عمده این سفرها جنبه زیارتی دارد و جزیره زیبای کیش در سال بیش از ۱ میلیون مسافر را پذیرائی میکند که این حجم از گردشگر برای این جزیره با این وسعت بسیار زیاد است و چیزی که از مفاهیمی که در بالا ذکر کردیم میتوانیم استنباط کنیم این میباشد که وجود تور کیش و تور مشهد که تحت عنوان کلی تورهای داخلی ارائه میشوند توجیه‌پذیر است. اما اسلوب کلی این تورها را در متن بالا تشریح کردیم و توضیح دادیم که بر دو رکن مهم یعنی پرواز و هتل استوار هستند. اما مثال عینی گفته‌های ما این میباشد که مثلا برای شهر مشهد هتل‌های ۲ تا ۵ ستاره‌ای را برای اقامت مسافرانمان در نظر گرفته‌ایم که این هتل‌ها به نسبت تعداد ستاره‌هایشان دچار افزایش و یا کاهش قیمت میشوند و دقیقا همین شرایط در مورد جزیره کیش هم صدق میکند. پروازهای برتر ایران مانند کیش ایر و ماهان هم مانند همیشه در این تورها و برای هر دو شهر بدون توجه به نوع هتلی که انتخاب شده است سرویس‌دهی میکنند. پس این صورت کلی بود که برای این تورها تصویر کردیم اما بارها و بارها پیش آمده است که افرادی دچار این پرسش شده‌اند که این دو مقصد یعنی کیش و مشهد برای چه نسبت به خیلی از مقاصد گردشگری مسافران بیشتری را دارند و مورد دوم اینکه به چه علت این افزایش مسافر در سال‌های اخیر به شکل دیگری جلوه کرده و گویا در اوج خود قرار دارد که در پاسخ به این سوالات لازم است در مورد جزیره زیبای کیش گفته شود که این جزیره به موجب دارا بودن امکانات لازم و مدرن برای انواع تفریحات آبی و همینطور تفریحات خشکی و زیرساخت‌های مهم گردشگری که شرکت‌های مختلف در آن پدید آورده‌اند بسیار مورد توجه قرار گرفته و همینطور مواردی نظیر جشنواره تابستانی کیش که سه ماه تابستان را به یکی از زمان‌های پیک سفر به کیش تبدیل کرده‌ است مسافران را با تعداد بالا به این جزیره میکشاند البته این مهم که جزیره کیش یکی از مناطق آزاد اقتصادی در ایران به حساب میاید این جزیره را به عنوان یکی از مقاصد بازرگانان نیز تبدیل کرده است و به صورت کلی ارزش اقتصادی آن را نیز افزایش داده است. اما شهر مشهد، این شهر تنها شهر ایران است که حرم و بارگاه یکی از امامان شیعه در آن واقع شده است و به همین دلیل شیعیان از داخل و خارج کشور راهی آن میشوند و به زیارت میپردازند و از همین رو هم میتوان بیشتر سفرهایی که به این شهر میشود را با اهداف زیارتی دانست اما در موازات آن باید به این هم اشاره شود که در سال‌های اخیر شرکت‌های مختلفی به سرمایه‌گزاری در شهر مشهد پرداخته‌اند و از همین رو اماکن تفریحی زیادی مانند پارک‌های آبی و شهربازی در مشهد وجود دارد و مسافران دارای اهداف تفریحی یا زیارتی، تفریحی نیز شده‌اند. در آخر هم اینکه دست مسافران برای انتخاب دلخواه اجزای سفر خود باز است و در این پکیج‌ها میتوانند پرواز، هتل، اتاق و سرویس‌ها و خدمات سفر خود را برگزینند پس با توجه به کلیه این موارد میتوانیم این مورد را استنتاج کنیم که استفاده از تورهای مسافرتی از همه لحاظ توصیه میشود. فراموش نکنید که در راستای سیاست توسعه گردشگری داخلی استفاده از این تورها پسندیده است.

تور کیش مهر 97 هتل کم قیمت

تورهای خارجی

اما سفرهای خارجی هم نقش زیادی را در صنعت گردشگری ایفا میکنند. برخی از هموطنانمان ترجیح میدهند که سفرهای خارجی را تجربه کنند و یک سری از مقاصد گردشگری هستند که این‌ها در زمره پرطرفدارترین کشورهای خارجی که ایرانیان به آن‌ها سفر میکنند قرار دارند. مثلا یکی از کشورهایی که هموطنانمان به وفور به آن سفر میکنند و در مناسبت‌های خاص این کشور را آماج سفرهای خود قرار میدهند ترکیه است که اتفاقا کشوری همسایه است و کشور عزیزمان ایران دارای کیلومترها مرز مشترک است. اما به غیر از ترکیه کشورهای دیگری نیز هستند که در نظر ایرانیان اقبال دارند و میتوان مهم‌ترین آ‌ن‌ها را دبی، گرجستان، تایلند، مالزی، چین و چندین کشور اروپایی دانست. برای همین منظور پکیج‌هایی مانند تور ترکیه و یا تورهای شهرهای مختلف ترکیه مانند تور ازمیر، تور آنکارا، تور استانبول، تور آنتالیا، تور کوش آداسی و… در کنار پکیج‌های تور گرجستان، تور تایلند، تور دبی، تور مالزی، تور قطر، تور چین و تورهای اروپا برقرار است. ‌این تورها هم از قاعده کلی پکیج‌ها پیروی میکنند و با توجه به اینکه مسافران کشورهای خارجی هم بودجه‌های مختلفی را برای سفرشان کنار میگذارند، انواع هتل‌ها با درجات مختلف در این تورهای خارجی قابل دستیابی است و پروازهای آن‌ها همگی از بهترین خطوط میباشند که چارتر هم شده‌اند و در کلام کلی میتوان گفت که شرایط کلی آن‌ها با تورهای داخلی تفاوتی چندانی ندارد ولی آن چیز که در تورهای خارجی به شدت نیاز است و نیاز به آن در تورهای داخلی کمتر احساس میشود وجود راهنما و گشت‌های شهری مختلف است که مسافران بتوانند به راحتی در کشور مقصد سیاحت کنند. هزینه سفرها در این تورها بسیار مناسب  است و در صورتی که به صورت آزاد سفر کنید متوجه تفاوت قیمت‌ها و صرفه اقتصادی که تور برای شما دارد میشوید. دیگر لازم به گفتن نیست که شرایط این تورها با تورهای داخلی تفاوت چندانی ندارد و مثل آن‌ها میتوانید در تعیین قیمت، کیفیت و اعمال استانداردهای خودتان نقش اصلی را داشته باشید.

پوکت