از 0ریال
رزرو آنلاین

مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

تور مشهد

مشهد، کلان‌شهر مذهبی ایران که نه تنها از کل کشورمان بلکه از همه کشورهای نزدیک و همسایه و کشورهای دور مسافران بسیاری دارد. تقاضای تور مشهد همواره بالاست و تور هوایی مشهد و تور زمینی این شهر همیشه پر مسافر است. تور مشهد از تهران بیشترین حجم سفر این شهر را به خود اختصاص میدهد ولی تور مشهد از شیراز و سایر شهرها مانند تور مشهد از اصفهان یا تور مشهد از تبریز نیز مسافران بالایی دارد. اکثر کسانی که قصد سفر به این شهر را دارند به دنبال تور ارزان مشهد هستند. تورهای لحظه آخری مشهد این ویژگی را دارند و قیمت مناسب تری دارند اما تور مشهد در هتل پنج ستاره سفری متفاوت است که تا همیشه در یاد خواهد ماند.
سفر در هر زمان و به هر مکانی حال و هوای خاص خود را دارد که قطعا شما نیز این را تجربه نموده‌اید و همانظور که میدانید با سفر کردن و پشت سرگذاشتن مشکلات کار و زندگی آرامشی محض را خواهید یافت و با انرژی مضاعف برای شروعی مجدد به شهر خود باز میگردید حال اگر این سفر علاوه بر سیاحت و گردش حال و هوایی معنوی داشته باشد سفری متفاوت تر خواهد بود که از جمله این مقاصد سفر میتوان به دیار پایتخت معنوی ایران اشاره کرد که به لطف حرم نورانی حضرت رضا (ع) جزء پر خاطره‌ترین سفرهای عمرتان خواهد بود .

|||||Mashhad-slider||
tel

برای مشاوره رایگان و رزرو تور با ما تماس بگیرید

۴۴۰۸۰۹۸۲-٠٢١

لیست قیمت تور مشهد

نرخ پکیج همراه با پرواز رفت و برگشت بر اساس ۳ شب و ۴ روز است.

زمان تحویل اتاق ۱۴:۰۰ و تخلیه ۱۲:۰۰ می‌باشد.

قیمت‌ها از مبدأ تهران است. قیمت از مبدأ سایر شهرها در تماس تلفنی تأیید می‌گردد.

کودک بالای ۵ سال، نفر کامل محاسبه می شود.

قیمت نوزاد (تا دو سال) : – تومان

برای اطلاع از نرخ مدت اقامت بیشتر و شب اضافه با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

«قیمت ها به تومان و برای هر نفر میباشد»

هتل

درجه هتل

اتاق

۲ تخته

۳ تخته

۴ تخته

خدمات

درویشی

✯✯✯✯✯

استاندارد

۶۷۷۰۰۰۰

۵۸۲۰۰۰۰

۵۹۴۰۰۰۰

صبحانه

فصل

۶۹۸۵۰۰۰

۵۹۹۰۰۰۰

۶۲۴۵۰۰۰

 

قصرطلایی

✯✯✯✯✯

آتریوم

۶۳۹۵۰۰۰

 

 

صبحانه

لاکچری

۷۲۶۰۰۰۰

۶۴۳۰۰۰۰

۷۱۶۰۰۰۰

 

الماس ۲

✯✯✯✯✯

استاندارد

۷۳۶۰۰۰۰

۶۵۸۰۰۰۰

۷۳۶۰۰۰۰

صبحانه

سی نور

✯✯✯✯✯

طبقات پایین

۴۶۶۰۰۰۰

۴۳۷۵۰۰۰

۵۲۸۰۰۰۰

صبحانه –

رز درویشی

✯✯✯✯

استاندارد

۶۴۲۰۰۰۰

۵۷۷۰۰۰۰

۵۴۲۰۰۰۰

صبحانه وناهار

الماس ۱

✯✯✯✯

استاندارد

۶۳۳۵۰۰۰

۶۲۹۰۰۰۰

۶۲۹۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

آدینا

✯✯✯

استاندارد

۵۹۴۰۰۰۰

۵۶۵۰۰۰۰

۵۶۵۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

پارمیدا

✯✯✯

استاندارد

۴۲۲۰۰۰۰

۴۲۲۰۰۰۰

۴۲۲۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

عرش

✯✯✯

استاندارد

۳۹۴۰۰۰۰

۳۹۴۰۰۰۰

۳۹۴۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

ایستایس

✯✯

استاندارد

۳۶۶۰۰۰۰

۳۶۶۰۰۰۰

۳۶۶۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

آفریقا

✯✯

استاندارد

۳۵۴۰۰۰۰

۳۵۴۰۰۰۰

۳۵۴۰۰۰۰

صبحانه, ناهار و شام

درباره مشهد :

مشهد نام مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد و بر سر ریشه نام آن بحث بسیار است. این شهر از چندین نظر سیاسی، عقیدتی، اقتصاد، اداری و گردشگری مورد اهمیت است. شهر مشهد دومین کلان‌شهر ایران است و با دارا بودن ۳۵۱ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر بعد از پایتخت در رتبه دوم وسعت و جمعیت قرار دارد. شهر مشهد دارای تاریخ بسیار است و شاید بتوان دوران اوج تاریخی آن را در زمان حکومت افشاریان بر ایران دانست که مشهد پایتخت بود. همچنین حرم علی ابن موسی الرضا امام هشتم شیعیان جهان در شهر مشهد قرار دارد و به موجب وجود این حرم که از بزرگترین فضاهای زیارتی در جهان به حساب میاید در شهر مشهد، سالانه حدود ۳۰ میلیون مسافر و زائر از داخل و خارج کشور راهی شهر مشهد می‌شوند. مشهد دو عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و پایتخت معنوی ایران را نیز یدک می‌کشد.

توضیحات مشهد

سوق‌الجیشی و آب و هوای مشهد

مشهد در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه قرار دارد. این شهر در شمال شرقی کشور و نقاط مرزی که کشور ما را از افغانستان جدا میسازد قرار دارد. دشت مشهد نام دشت پهناوری است که شهر مشهد تنها بخشی از آن میباشد. این دشت وسیع بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. در تصاویر هوایی مشخص است که شهر مشهد توسط کوه‌های بینالود و هزار مسجد احاطه شده است و البته در بستر رودخانه کشف رود نیز قرار دارد. مشهد در بلند ترین نقطه خود ۱۱۵۰ متر ارتفاع دارد و در پست ترین نقاط خود ارتفاعی در حدود ۹۵۰ متر را دارا میباشد. آب و هوای مشهد به موجب قرار داشتن در نقطه بیابانی خطه خراسان از شرایط خاصی برخوردار است. هیچ وقت شرایط آب و هوایی این شهر پایدار و ثابت نبوده است و دائما در حال تغییر میباشد اما شاخصه کلی آن معتدل بودن و گرایش به سرد و خشک بودن است. قبل از سفر به تور مشهد آب و هوای آن را چک کنید. در فصول گرما این شهر گرمای زیاد همراه با خشکی را تجربه میکند که بالاترین درجه حرارت در این شهر ۴۳ درجه بالای صفر بوده است اما زمستان‌های این شهر که غالبا با سرمای زیاد مواجه است همراه با رطوبت و برف و باران میباشد و کمترین درجه حرارت ثبت شده در این شهر نیز ۲۳ درجه زیر صفر است.

حرم امام رضا

مشاهیر مشهد

همچنین شهر مشهد و حومه آن به موجب تاریخ و فرهنگ غنی زادگاه بسیاری از مشاهیر و بزرگان است که معروفترین آن‌ها را میتوان نادر شاه، ابومسلم خراسانی، گوهرشاد بیگم، محمدرضا شجریان، امام محمد غزالی، فردوسی و… دانست.

توضیحات مشهد

کلیات مشهد

کلیات مشهد را می‌توان از تولیدات آن شروع کرد. عمده محصولات بازرگانی مشهد زرشک، زعفران، عطریات، چرم و فرش میباشد. فراوان بودن مزارع زعفران در این منطقه باعث شدند که بیشترین کشت زعفران در دنیا در این منطقه انجام گیرد ولی متاسفانه مشکل مدیریت نادرست اینجا هم به چشم میخورد و با وجود این حجم از زعفران، ایران حتی عضو کوچکی از بازار جهانی زغفران نمیباشد چراکه کالا وجود دارد ولی برند خیر! از تولیدات که بگذریم به یکی از مسائلی طبیعی این منطقه میرسیم یعنی زمین لرزه؛ شهر مشهد لرزه خیز است و در طول چندین هزار سال بارها و بارها زلزله‌های بزرگ آن را نابود کرده است. اگر به تور شهر مشهد سفر کردید برای خرید سوغاتی این موارد را در نظر داشته باشید.

اما مشهد یکی از آبادترین و باامکانات‌ترین شهرهای ایران است. هتل‌های باکیفیت و بین المللی، بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی، فروشگاه‌ها، فرودگاه بین المللی و… در این شهر وجود دارند. همچنین جاذبه‌های زیادی در این شهروجود دارد که معروفترین آن‌ها حرم علی ابن موسی الرضا میباشد که از بزرگترین مکان‌های زیارتی در جهان به شمار میاید. آرامگاه نادرشاه افشار، گنبد هارونیه و… از جاذبه‌های تاریخی مشهد هستند. در سال‌های اخیر و با سرمایه گزاری شرکت‌های مختلف در این شهر، شاهد این هستیم که مراکز و مکان‌های گردشگری زیادی در آن پدیدار شده‌اند مانند پارک‌های آبی متعدد، شهر بازی و…

ییلاقات و شهرهای اطراف مشهد مانند تربت جام، شاندیز، تربت حیدریه، طرقبه، توس و… توسط بسیاری از مسافران شهر مشهد مورد تفرج قرار میگیرند. شهر توس به مناسبت وجود حکیم بزرگ ابولقاسم فردوسی در آن مورد توجه بسیاری از مسافران است.

توضیحات مشهد

تور مشهد :

آژانس مسافرتی هم کوچ مجری و برگزار کننده تور مشهد به صورت روزانه شما عزیزان را دعوت به دیدن از این کلان شهر تاریخی مشهد می‌نماید. برای آگاهی از انواع پکیج‌های تور مشهد لحظه آخری و آفر نوروز ۹۶ با کارشناسان هم کوچ ارتباط برقرار فرمایید. آژانس هم کوچ همه روزه در چندین ساعت پروازی از تهران و سایر شهرهای بزرگ که به مشهد پرواز مستقیم دارند انجام می‌گیرد. ساعت تحویل و تخلیه هتل‌های مشهد به ترتیب ۱۴:۰۰و ۱۲:۰۰ می‌باشد. در نتیجه مسافران تور مشهد ساعت پروازی خود را خارج از این ساعت انتخاب نمودند می‌توانند وسایل خود را به لابی هتل تحویل داده و برنامه‌های گشت شهری، خرید، زیارت را در زمان باقیمانده تا تحویل هتل و یا زمان پرواز در نظر بگیرند.

برای آشنایی با هتل های مشهد میتوانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید یا از لیست هتل‌های پکیج های ارائه شده در زیر بر روی نام هتل ها کلیک نمایید. انتخاب هتل در شهری که توریستی است و هتل‌های بسیاری در آن تأسیس شده است و در آن هتل‌ها همیشه با هم رقابت دارند سخت است. برای راهنمایی در مورد انتخاب هتل در تور مشهد یا هرگونه سوال در مورد تور هوایی مشهد ، قیمت تور تهران مشهد ، تور مشهد لحظه آخری و همچنین برای رزرو تور مشهد با مشاوران ما در ‏آژانس مسافرتی ‏هم کوچ تماس بگیرید.‏ ما ارائه ‏دهنده تور مشهد هوایی ، تور ارزان مشهد با هواپیما ، بهترین تور مشهد و تورهای زیارتی مشهد هستیم. برای رزرو و خرید تورهای زیارتی مشهد و تورهای مسافرتی مشهد می توانید با ما مشورت کنید.‏ بدون شک شما بهترین تور مشهد و نازلترین هزینه تور ارزان مشهد را از طریق ‏ما خواهید یافت. آژانس هم کوچ علاوه بر این با تجربه بالا در ارائه تورهای مشهد ارائه دهنده تورهای لوکس مشهد را به مشتریان خاص خود ارائه میدهد. تورهایی با پروازهای راحت و خاص با ایرلاینی مثل ماهان و اقامت در هتل‌های لوکس ۵ستاره مانند تور هتل درویشی مشهد یا تور هتل الماس دو مشهد که اقامتی به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

تورهای مشهد از همه شهر‌ای ایران برگزار می‌شوند. معمولا در جداول نرخ تور مشهد از تهران ذکر می‌شود که این به دلیل بالا بودن تعداد مسافران از تهران و ثابت تر بودن نرخ تور از این شهر است. اما تورهای مشهد از سایر شهر‌ها نیز قابل رزرو است. بخشی از مشتریان ما را مشتریان تور مشهد از شیراز، تور مشهد از اصفهان‌، تور مشهد از تبریز و حتی تور مشهد از کیش تشکیل می‌دهند. سایر شهرهایی که فرودگاه دارند یا به فرودگاه نزدیک هستند نیز میتوانند مبدأ تورهای هوایی مشهد باشند. ما تضمین میکنیم که بهترین کیفیت و بالاترین رضایت را با رزرو تورهای ما داشته باشید.

فرودگاه بین المللی مشهد پروازهای داخلی به سراسر ایران و پروازهای خارجی که عمدتاً به آسیا می‌باشد را پشتیبانی می‌کند. برای حمل و نقل آسان در داخل مشهد مسافران به راحتی می‌توانند از خطوط مترو, تاکسی و اتوبوس برای جابه جایی استفاده کنند. مشهد به خطوط ریلی بزرگ از جمله تهران, بندر عباس و… متصل می‌باشد. در مشهد تاکسی‌های فراوانی وجود دارد که با زدن کمی چانه می‌توانید با قیمتی مناسب به مکان خود برسید.

تور مشهد حدأقل شامل بلیط رفت و برگشت و اقامت در هتل‌های شهر مشهد به همراه صبحانه است. بسته به نوع تور رزرو شده از اقتصادی تا لوکس تور مشهد شما شامل ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعکس نیز هست. همچنین ممکان است توری که رزرو می‌نمایید ناهار و شام داشته باشد یا ترجیح دهید این دمات را نمیخواهید و در زمالن سفر میخواهید وعده غذاییتان را جای دیگری بخوردی. همچنین بسته به هتل انتخابی استفاده از مجموعه آبی هتل نیز رایگان است.

در هتل‌های شهر مشهد مانند سایر شهرها زمان پذیرش مسافر ساعت ۱۴:۰۰ و زمان تحویل اتاق ها ساعت ۱۲:۰۰ روز بعد است. البته اگر اتاق خالی باشد ممکن است در شرایطی هتل با مسافر همکاری کند و در غیر این صورت شما می‌توانید وسایل و چمدان خود را به لابی هتل بسپارید و بروید و ساعت ۱۴:۰۰ برگردید.

معمولا قوانین هتل‌ها در این زمینه متفاوت است. معمول این است که در مورد نوزاد زیر ۲ سال که نه تخت دارد و نه صندلی در پرواز فقط هزینه بیمه پروازی پرداخت می‌شود. فرزندان بزرگتر تا ۵ سال هزینه پرواز کامل است اما هزینه هتل لازم نیست. در برخی هتل ها سن کودک متفاوت است و در برخی هم کودک اگر در هتل تخت نداشته باشند هزینه سرویس اضافه در اتاق را که کمتر از تخت است پرداخت می‌کنند. با توجه به تفاوت قوانین هتل‌ها در این زمینه بهتر است برای رزرو کودک در تور مشهد با مشاوران ما به صورت رایگان مشورت نمایید و توری را انتخاب کنید که مناسب شما و فرزندتان باشد.

برای رزرو تور مشهد، نام مسافر و تصاویر کارت ملی آنها … . شما برای حضور در هتل مشهد و اخذ پذیرش در هتل باید اصل شناسنامه را ارئه دهید همچنین احراز محرمیت با شناسنامه یا صیغه نامه لازم است.

در هتل‌های مشهد مانند سایر هتل‌‌های ایران از ورود نامحرم به یک اتاق جلوگیری می‌شود. این نکته را در مورد اتاق‌های کانکت که دو اتاق به هم متصل است هم صادق است. یعنی اگر شما و خانمتان در یک اتاق هستید و در اتاق متصل پدر، مادر و خواهر خانمتان حضور دارند به دلیل نامحرم بودن خواهرخانم شما ممکن است از ورودتان به اتاق کانکت جلوگیری شود و اتاقتان باید جدا باشد.

بله اکثر هتل‌های سه تا پنج ستاره شهر مشهد اتاق‌های سینگل یک تخته به مسافران خود ارائه می‌دهند. قیمت اتاق یک تخته از قیمت هر نفر در اتاق دو تخته بیشتر است اما برای کسی که تنها به سفر می‌روهد قیمت مناسبی است.

آب و هوای مشهد خیلی گرم یا خیلی سرد نیست. زمان سفر به مشهد بیشتر به سلیقه آب و هوایی شما بستگی دارد. شهر مشهد متعادل است و در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌شود و در کل به اکثر شهرهای ایران شبیه است و مشکلی از لحاظ آب و هوایی در سفر به مشهد وجود ندارد. تور مشهد در زمان تعطیلات شلوغتر است و اگر تور مشهر خلوت میخواید میتوانید زمان‌های کاری و را انتخاب کنید.

پرواز‌های تهران به مشهد معمولا از ۵ صبح تا اواخر شب موجود است. شما میتوانید بسته به دلخواه خود و قیمت پرواز‌ها ساعت پروازی خود را انتخاب کنید. همچنین در انتخاب ساعت پروازی ساعت ورود و خروج از هتل را در نظر داشته باشید.

معمولا هر ایرلاین ممکن است ناوگان هوایی از چند هواپیما داشته باشد. اما به یکی از هواپیما ها معروف است. در ادامه برخی از ایرلاینهایی که در زمینه مشهد فعال هستند و هواپیما هایشان آورده شده است. ماهان(با هواپیماهای ایرباس)- معراج(با هواپیماهای ایرباس)- زاگرس(با هواپیماهای بوئینگ-ایرباس)- اترک(با هواپیماهای ایرباس)- کاسپین(با هواپیماهای بوئینگ)- آتا(با هواپیماهای بوئینگ)- تابان(با هواپیماهای بوئینگ)- ایران ایر تور(با هواپیماهای بوئینگ)- قشم ایر(با هواپیماهای بوئینگ)- مشهد ایر(با هواپیماهای بوئینگ)- سپهران(با هواپیماهای بوئینگ)

تور که شامل هتل و پرواز است بر دو نوع سیستمی و چارتر است. میتوانید تور خود را به صورت سیستمی یا چارتری با هزینه کمتر رزرو کنید. در زمان کنسل کردن پرواز چارتر کل مبلغ سوخت می‌شود. اما اگر سیستمی رزرو کرده باشیم قوانین کنسلی متفاوت است. برای مشورت در این باره با کارشناسان ما تماس بگیرید. معمول این است که پرواز حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد و هتل یک شب را برمیدارد و بقیه بازگردانده می‌شود. آژانس هم کوچ برای تکریم مسافران خود اگر تورها را به صورت چارتر نیز رزرو کرده باشید با قوانین خاصی در شرایط خاص می‌تواند آنها را کنسل کند که این امر بسته به شرایط است و الزام‌آور نیست.

بله. به شرطی که هتل خالی باشد و در ایام پیک نباشید این همکاری با شما صورت می‌گیرد. کارشناسان و مشاورانه ما در زمینه تور مشهد سعی میکنند نهایت همکاری را با مسافران محترم ما داشته باشند و در صورت امکان این کار را انجام می‌دهند و در غیر این صورت علت را توضیح داده و پیشنهاد دیگری به شما می‌دهند.

در دوره‌ی سلسلۀ افشاریان، مشهد پایتختِ ایران بود و در طول تاریخِ دور و درازِ خود، جنگ‌ها و ترس و وحشت‌های زیادی را متحمل شد. طوس شهری بود در نزدیکی مشهدِ کنونی و در طول دوره‌ی اسلام از اهمیت مذهبی بسیاری برخوردار بود. به‌دلیل این مشخصۀ مهم، بعدها مشهد به‌عنوان محل استقرارِ حرم مطهر امام رضا (ع) انتخاب شد.
باوجود اینکه مشهد خانۀ اماکن و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری می‌باشد، همیشه اهمیت خود را به‌عنوان کانون مذهبی ایران حفظ کرده است. این اهمیت دائمی و همچنین وجود حرم مطهرِ هشتمین امام شیعیان، شهر مشهد را به‌عنوان یک مقصد اصلیِ زیارتی در ایران حفظ کرده‌اند.
ما از روی عشق، احترام و وظیفه، یک مقالۀ کامل را به این شهر اختصاص داده‌ایم و یک فهرستِ مشخص از مواردی تهیه کرده‌ایم که شاید دانستن آن‌ها برای شما ضروری، سودمند و جالب باشد.
از نظر وسعت، مشهد با مساحتی حدوداً ۳۵۱ کیلومتر مربع، بعد از تهران دومین کلان شهر ایران به‌شمار می‌رود. این شهر در شمال شرق کشور واقع شده است و مرکز استان خراسان می‌باشد.
درخصوصِ واژه‌شناسیِ آن باید بگوییم که نامِ مشهد ریشۀ عربی دارد و به مکانِ شهادت اشاره می‌کند. منابع حاکی از آن هستند که این ناحیه حدوداً از قرن نهمِ پس از میلادِ مسیح به این نام خوانده می‌شده، اما از نیمۀ دوم قرن دهم رسماً به نام کنونی خود، یعنی مشهد، معروف شده است.

تاریخچۀ مشهد

نام مشهد از یک واژه‌ی عربی مشتق شده است که معنای آن مکان شهادت است، مکانی که در آن امام علی بن موسی الرضا، هشتمین امام شیعیان، به شهادت رسید. پس از اینکه امام علی بن موسی الرضا به درجۀ شهادت نائل شدند، پیروان ایشان حرم را در مشهد بنا کردند.
در آغاز قرن نهم، مشهد هنوز روستای کوچکی به‌نام سناباد در ۲۴ کیلومتری طوس بود. آن مکان یک کاخ تابستانه به‌نام همای دی بن قحطبه، حاکم خراسان، داشت. در سال ۸۰۸ ، زمانی‌که هارون الرشید، خلیفۀ عباسی، برای سرکوب شورشِ رافع بن لیث در ماوراءالنهر در حال عبور از آنجا بود، به‌علت بیماری در همان‌جا درگذشت. او را در زیر کاخ همای دی بن قحطبه دفن کردند. سال‌ها بعد در سال ۸۱۸ ، امام علی بن موسی الرضا به‌دست مأمون به شهادت رسید و در کنار قبر هارون دفن شد.
در نیمۀ قرن چهاردهم، ابن بطوطه، جهانگرد مشهور، عبارت «شهر مشهد الرضا» را برای ضرب روی سکه ابداع نمود. به‌نظر می‌رسد که تقریباً در اواخر قرون وسطی، در نیمۀ اول قرن چهاردهم، نام نوغان، که بر روی سکه‌های تحت سلطۀ ایلخانیان یافت می‌شد، به‌تدریج کنار گذاشته شد و نام المشهد یا مشهد جای آن را گرفت.

آژانس مسافرتی هم کوچ تمام توان خود را برای برقراری توری ارزان و مطابق با خواسته‌ها و نیاز شما به‌کار می‌گیرد. شما هر زمان که قصد سفر به شهر مقدس مشهد را داشتید می‌توانید با مراجعه به همین صفحه از آخرین نرخ‌های تور مشهد مطلع گردید و در صورت موجود بودن آفرهای ویژه نیز از آن باخبر شوید. شما مسافرین عزیز و گرامی با مراجعه روزانه به این صفحه می‌توانید هر روز از آفرهای لحظه آخری مشهد هم کوچ مطلع گردید.

جاذبه های گردشگری مشهد چیست؟

با وجود اینکه از شهرهای باستانی طوس و سناباد چیزی زیادی باقی نمانده است، اما خبر خوب این است که هم‌اکنون شهر طوس تحت مرمت و بازسازی قرار دارد.
قدیمی‌ترین بنا و ساختمان شهر، آتشکده‌ی بازه هور است که در حومۀ شهرِ مشهد قرار دارد و ظاهراً قدمت آن به قرن سوم پس از میلاد برمی‌گردد.
جاذبه‌های طبیعی مشهد نیز در خارج از شهر و در حومۀ آن جمع شده‌اند.

مراکز فرهنگی و جاذبه‌ها

 • سینماها، تئاترها و گالری‌ها
 • خانه‌های فرهنگی
 • کتابخانه‌ها
 • موزه‌ها

جاذبه‌های طبیعی مشهد

 • زُشک
 • نغندر
 • پارک جنگلی وکیل‌آباد
 • آبشار قَره سو
 • سَد ارداک
 • هفت حوض
 • چشمۀ گیلاس
 • چشمۀ گراب

سایر مکان ها

 • ایستگاه راه‌آهن
 • گنبد خشتی
 • گنبد هارونیه
 • مدرسۀ عباس‌قلی خان
 • موزه‌ی طوس
 • خانۀ حسین ملک

موقعیت جغرافیایی و آب‌و‌هوای مشهد

مشهد در سرتاسر حوزه‌ی رودخانۀ کشف‌رود، بر روی جلگۀ مشهد و بین دو کوه هزارمسجد و بینالود گسترده شده است. چنین موقعیتی نشان می‌دهد که مشهد شهری کوهستانی با حداکثر ۱۱۵۰ متر و حداقل ۹۵۰ متر ارتفاع از سطح دریاست.
بنابراین، شهر مشهد دارای آب‌وهوایی کاملاً متغیر، اما معتدل و خصوصاً خشک و سرد است. چنین آب‌و‌هوایی این واقعیت را توضیح می‌دهد که چرا این شهر که در شمال شرقِ کشور واقع شده است، تابستان‌های داغ و زمستان‌های سرد و مرطوبی را تجربه می‌کند. جای تعجب ندارد که در فصل تابستان دمای هوای مشهد به حداکثر ۴۳ درجۀ سانتی‌گراد و در طول زمستان به حداقل منفی ۲۳ درجه می‌رسد. اغلب اوقات در مشهد باد از سمت جنوبِ شرق به شمالِ غرب می‌وزد.

جمعیت مشهد و محله‌های آن

درواقع، مشهد نه‌تنها دومین شهر بزرگ ایران است، بلکه از لحاظ جمعیت نیز در جایگاه دوم قرار دارد. براساس یک سرشماری که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است، این شهر دقیقاً با ۳.۰۰۱.۱۸۴ نفر جمعیت، بعد از تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران است. مشهد، علاوه‌بر جمعیتِ ثابت خود، هر ساله میزبان بیش از ۲۷ میلیون زائر ملی و ۲ میلیون زائر بین‌المللی است.
مساحت ۳۵۱ کیلومترِ مربعیِ مشهد بین ۱۳ منطقۀ داخلی تقسیم شده است و این تقسیم‌بندیِ شهری، شهرک‌ها، محله‌ها و روستاهای مختلفی را نیز شامل می‌شود. جالب اینجاست که شکل‌گیری و گستردگی شهر از نواحی مجاور حرم مطهر امام رضا آغاز می‌شود، این موضوع توضیح می‌دهد که چرا قدیمی‌ترین محله‌ها، مانند روستای سناباد و نوغان، از قدیمی‌ترین مناطق شهر به‌حساب می‌آیند. به‌عنوان یکی از نتایج غیرقابل‌اجتنابِ توسعۀ شهری و شهرسازی، این دو ناحیه که سابقاً روستا به‌حساب می‌آمدند، رفته‌رفته با نواحی جدیدترِ شهر ادغام شده و به بخشی از محله‌ها و خیابان‌های اطراف حرم مطهر تبدیل شدند.

غذای محلی مشهد

غذاهای مشهدیِ معروف و وسوسه‌انگیزی که در سفرتان به مشهد به آن‌ها برخواهید خورد، دیگچه، شُله مشهدی، کباب شیشلیک، کوکو شیرین و چنگالی هستند.

 • دیگچه غذایی است که در آن از برنج استفاده می‌شود و شبیه پودینگِ برنج پخته می‌شود.
 • شُله مشهدی نوعی آش است که ترکیباتِ اصلیِ آن گوشت، لوبیا و چندین ادویه هستند. این غذا به‌قدری مغذی است که در یک وعده‌ی غذایی می‌توان آن را به‌عنوان غذای اصلی میل نمود.
 • کباب شیشلیک یکی از غذاهای ویژه‌ی مشهد است که با راستۀ گوسفند تهیه شده و به روش خاص مشهدی‌ها طبخ می‌شود.
 • کوکو شیرین یکی دیگر از غذاهای معروف مشهدی است که ترکیباتِ مختلفی ازجمله سیب‌زمینی، تخم مرغ، زعفران، زرشک، بادام و پستۀ خردشده دارد. این غذا را یا می‌توان به‌عنوان پیش‌غذا سِرو نمود یا به‌عنوان دسر. همچنین اگر به غذاهای شیرین علاقه دارید، این غذا می‌تواند رضایت شما را جلب کند؛ چون داخل آن از شکر نیز استفاده می‌شود.
 • چنگالی با زمانِ پخت بسیار کوتاه، می‌تواند یک دِسرِ عالی یا یک اِسنَک عصرانه باشد. این غذای معروفِ مشهدی که در استان سیستان و بلوچستان نیز پخته می‌شود با خرده نان، شیره‌ی نبات و شکر درست می‌شود.

سوغات مشهد

ما معمولاً در پایان هر سفر به‌دنبال چیزی می‌گردیم تا به‌عنوان سوغاتی یا یک یادگاری از سفرِ خاطره‌انگیزمان همراه خود ببریم. صرف‌نظر از اینکه سوغاتی ما یک خوراکی باشد یا چیزی که بتوان آن را تا آخر عمر نگه داشت، یک یادگاری مانند این است که کل سفرتان در یک یا چند شیء کوچک بسته‌بندی شده باشد.

مشهد گزینه‌های بسیار زیادی در اختیار شما می‌گذارد، اما مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی این شهر «زعفرانِ» است، که به آن نام «طلای سرخ» داده‌اند.

دومین سوغاتی معروف مشهد «زرشک» است که در بسیاری از غذاهای ایرانی یک جزء ضروری به‌حساب می‌آید.

سنگ فیروزه محبوب‌ترین و باارزش‌ترین هدیۀ مشهد است و می‌توانید آن را یا به‌عنوان سوغاتی یا به‌عنوان یک یادگاریِ باارزش از سفر به مشهد با خودتان ببرید.

سوغات دیگر مشهد عبارتند از:

 • خشکبار (انواع آجیل)
 • تسبیح
 • جانماز
 • عطر
 • شیرینی و آبنبات
قالی مشهد|قالی مشهد|قالی مشهد

صنایع مشهد

مشهد قطب اصلیِ چرم ایران است، کارخانه‌های چرم ازجمله «چرم مشهد» در این شهر قرار دارند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آن‌ها در سرتاسر ایران پخش شده‌اند. سایر صنایعِ اصلی مشهد عبارتند از: پارچه، غذا، پوشاک، مصالح ساختمانی، فلز، مواد شیمیایی، مواد معدنیِ غیر فلزی، نقشه‌کشیِ کشاورزی و فولاد.

در مشهد کجا اقامت کنیم؟

از آن‌جایی‌که مشهد یکی از شلوغ‌ترین شهرهای ایران است و هرساله گردشگران بسیاری به آن سفر می‌کنند، هتل‌های خوبِ بسیاری ازجمله؛ هتل درویشی، هتل هما ۱، هتل پردیسان، هتل بین‌المللی قصر و هتل بین‌المللی قصر طلایی، در این شهر وجود دارند که بسیار گران‌قیمت هستند. هتل‌های سینور، خانۀ سبز، سروش و پارمیدا نیز هتل‌های خوب اما ارزان‌قیمت‌ترِ مشهد هستند. اگر ترجیح می‌دهید که در هتل آپارتمان‌ها اقامت کنید، هتل اسپینو و هتل پارسیان توریستِ توس گزینه‌های خوبی برای شما هستند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این هتل‌ها با هتل‌های سه‌ستاره هم‌قیمت هستند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از شهرستانِ شاندیز واقع در نزدیکی مشهد دیدن کنید. شاندیز رودخانه‌های زیبای بسیاری دارد و مکانی است که کاملاً ارزش دیدن دارد. همچنین از مغازه‌های شاندیز می‌توانید صنایع دستی‌هایی مانند کوزه‌ها و وسایل سفالی، گلیم و پوستین‌‌های سنتی بخرید. مکان دیگری که نباید در سفرتان به مشهد آن را از دست بدهید طرقبه است که در ۱۵ کیلومتری شهر قرار دارد. طرقبه یک منطقۀ باستانی تماشایی با هوای خنک و مطبوع است. شما همچنین می‌توانید روستای عنبران را نیز که یک کیلومتر از طرقبه فاصله دارد، ببینید. این روستا پوشش گیاهی فوق‌العاده‌ای دارد که باعث می‌شود کل منطقه بوی خوبی بدهد.

چه غذایی بخوریم؟ کجا بخوریم؟

مشهد مانند سایر شهرهای ایران غذاهای محلی مخصوص خود را دارد، غذاهایی مانند: شیشلیک، حلیم، شُله، دیگچه، چنگالی، اشکنه، سوپ شلغم، کوکو شیرین، چلو ماهیچه و رشته پلو که در رستوران‌های شهر به‌سختی پیدا می‌شوند. اما می‌توانید بهترین نوع شیشلیک را در رستوران ارم شاندیز، خوش‌مزه‌ترین انواع حلیم و شله را در رستوران بهارستان و بهترین نوع ماهیچه را رستوران پسران کریم میل کنید. رستوران بابا قدرت، معین درباری، باغ سالار و بام کوهسار از رستوران‌های خوب دیگر شهر هستند. ما چند پیشنهاد ویژه نیز برای شما داریم، اولینِ آن‌ها رستورانِ دیزی سید، مخصوص کسانی است که آبگوشت دوست دارند، دومین پیشنهاد ما آشکده‌ی یارانِ گناباد است که مخصوص کسانی است که انواع آش را دوست دارند، سومین پیشنهاد ما برای افرادی است که به فست فود و غذاهای خارجی علاقه‌مند هستند: رستوران چیلی چیز و پیتزا و رستوران ایتالیایی می‌شِف. و آخرین پیشنهاد ما رستوران سنتی داریوش و رستوران فانوس آبی است؛ افرادی که به مکان‌های آرام و سنتی علاقه دارند، می‌توانند به این دو رستوران بروند. چند رستوران خوب نیز در خارج از شهر قرار دارند که از بین آن‌ها رستوران شاندیز، واقع در ۲۵ کیلومتری شهر، محبوب‌ترین و لوکس‌ترین رستوارن است. منظره‌ی زیبا و مِنوی عالی رستوران شاندیز، باعث محبوبیت آن در بین گردشگران و زائران شده است. طرقبه و عنبران نیز رستوران‌های سنتیِ خوبی همچون رستوران بلبل عنبران، شب‌های عنبران و کاریز دارند.

مرکز مراقبت‌های بهداشتی و امکانات پزشکی مشهد

مشهد نه‌تنها یکی از قطب‌های پیوندِ عضو و درمان بیماری سرطان در ایران است، بلکه خانۀ مراکز مراقبت‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی و مُدرنِ است.
بیمارستانِ امام رضا، نخستین بیمارستانِ مُدرن مشهد است که به‌دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد. پس از افتتاح بیمارستانِ امام رضا و پس از اولین سال‌های فعالیت آن، کادر متخصص بیمارستان را پزشکانِ غیرایرانی تشکیل دادند. به این پزشکان، مسئولیتِ آموزش و طبابتِ همزمان را واگذار کرده بودند.
ابتکارِ رسیدن به نقطه‌ای که مشهد بتواند درخصوص مراقبت‌های بهداشتی و امکانات پزشکی مستقل باشد، عملی شده است، چراکه هم‌اکنون مشهد از سرتاسر ایران و خارج از آن بیماران بسیاری را می‌پذیرد.

وسایل نقلیۀ درون‌شهری

شهرسازی ترافیکِ بیشتری را ایجاب می‌کند و جهتِ همگام‌شدن با روندِ پرشتابِ شهرسازی، ضروری است که شهرهای بزرگتر، مُدرن‌تر و متمدن‌تر به وسایل نقلیۀ عمومیِ مختلف مجهز شوند. مشهد نیز از این قاعده مستثنی نبوده است، چراکه از بین وسایل نقلیۀ عمومی، سه گزینه را در اختیار مردم قرار می‌دهد: مترو، اتوبوس و تاکسی‌های شهری.پس از تهران، مشهد دومین شهرِ مجهز به شبکۀ درون‌شهریِ مترو است که اولین بار در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد. در حال حاضر مشهد دارای دو خط مترو است و دومین خط آن در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. اولین خطِ این سیستمِ متروی زیرزمینی از جنوب تا شمال غرب شهر امتداد می‌یابد و در کمتر از پنجاه دقیقه مسافران را از ایستگاه اول تا ایستگاه آخر می‌رساند. فاصلۀ زمانی بین قطارهایی که به ایستگاه‌ها می‌رسند، ۸ دقیقه می‌باشد. سفر با این قطارها مستلزم استفاده از کارت متروی الکترونیک است که در کلیۀ ایستگاه‌های مترو موجود می‌باشد.
در مشهد، میتوانید با استفاده از نرم افزار تاکسی یاب به سادگی تاکسی خبر کنید. این سرویس همه روزه و همه ساعته در دسترس است. انواع اپلیکیشن های تاکسی رانی مانند اسنپ و تپسی در این شهر فعال بوده و هزینه حمل و نقل را در این شهر به حداقل رسانده اند.
شبکۀ اتوبوس‌رانی مشهد، تمام مناطقِ شهر و نواحی حومۀ آن را پوشش می‌دهد. در نوامبر سال ۱۳۹۰ ، اتوبوس‌های BRT _ مخفف عبارت حمل‌ونقلِ سریع با اتوبوس _ به شبکۀ خطوط اتوبوس‌ها اضافه شده‌اند. همان‌طور که کاملاً از نام آن‌ها برمی‌آید، این اتوبوس‌ها درنظر گرفته شده‌اند تا مسافت‌ها را در مدت زمان کوتاه‌تری طی کنند، این ویژگی آن‌ها را به یک گزینۀ عالی برای افرادی که عجله دارند، تبدیل می‌کند.
قدمتِ تاکسی و تاکسیرانی در مشهد حدوداً به ۵۵ سال پیش برمی‌گردد. تا سال ۱۹۹۷ ، امورِ مربوط به تاکسی‌ها توسط بخشِ خصوصیْ اداره و توسط پلیسْ نظارت می‌شد. در سال ۱۹۹۷ سازمانِ مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی فعالیت خود را آغاز نمود. این سازمان وظیفه دارد که تاکسی‌ها و سفرهای درون‌شهریِ آن‌ها را مدیریت، نظارت و ساماندهی نماید.
به‌طور معمول متروها گزینۀ حمل‌ونقل بهتری هستند، چون برخلاف سایر وسایل نقلیۀ عمومی و شخصی، به ترافیک بر نمی‌خورند، بنابراین با مترو به‌مراتب زمانِ کمتری از شما تلف می‌شود.

امکاناتِ اقامتی

درخصوص اقامتگاه، مشهد به‌طور قابل‎ملاحظه‌ای غنی می‌باشد، علت آن این است که مشهد طیف گسترده‌ای از هتل‌ها، مهمان‌خانه‌ها و هتل آپارتمان‎هایی دارد که هر نوع بودجه و سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارند. در حال حاضر در ایران، مشهد بیشترین تعداد و تنوع را در زمینۀ امکاناتِ اقامتی دارد، به همین دلیل هم یکی از قطب‌های اصلیِ گردشگری در کشور به‌شمار می‌آید.
مشهد ده هتلِ پنج‌ستاره‌ در اختیار دارد، ازجمله هتل هما ۱و هما ۲ که اقامتی راحت را برای مسافران ایرانی و خارجی فراهم می‌کنند. همچنین، نزدیک به پانزده هتلِ چهارستاره مسافران داخلی و خارجی را در خود اسکان می‌دهند. اگر شما جزو افرادی هستید که شخصیت راحت و ماجراجویی دارند و ترجیح می‌دهند که به‌جای اقامت در هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها در طبیعت چادر بزنند، باید به شما بگوییم که مکان‌های کمپ‌زنیِ بسیاری نیز در این شهر وجود دارند.
اولین هتل مشهد، هتل پارس است که در سال ۱۳۱۷ توسط یک معمار مشهورِ روسی، به سبک روسی ساخته شده است.

نمایش بیشتر

موقعیت تور

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال