از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آبشاری به بلندی بینالود

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

آبشار اُرتُکَند مشهد :

خراسان رضوی از جمله شهرهایی است که دارای طبیعتی بکر و مکان‌هایی خاص برای گشت و گذار است ، و از این رو مسافران زیادی توسط تورهای هوایی مشهد و زمینی به آن سفر می کنند. یکی از روستاهای نزدیک ویژه گردشگری شهرستان کلات نادری است ، کلات نادری شهری است که در زمان افشاریان مرکز حکم فرمایی پادشاه خراسان نادر شاه افشار بوده است . این شهر در منطقه ای معتدل کوهستانی است که زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم دارد و دارای جاده‌ای کوهستانی است که با شهر مشهد ۱۴۵ کیلومتر فاصله دارد ؛یکی از جاذبه های مشهد روستایی به نام قلعه نو کلات است که از مناطق بکر و ییلاقی به شمار می‌آید. این تفرجگاه مشهد به دلیل آبشارهایی زیبا ، کوه های سر به فلک کشیده و غارهای آبی زیبایش بسیار مور توجه گردشگران خارجی و داخلی می باشد.

موقعیت مکانی آبشار ارتکند مشهد :

آبشاراُرتُکند ( خنک رود ) در نزدیکی روستای قلعه نو کلات و آبگرم واقع شده است که به دلیل کوهستانی بودن این منطقه کوهنوردان و سنگ نوردان بسیاری جذب این بخش می شوند. در ۱۱۰ کیلومتری شمال مشهد و پس از طی کردن حدود ۱۵ کیلومتری به مسیر فرعی روستای سررود و ارتکند خواهید رسید.

برای رسیدن به  آبشارارتکند ابتدا باید از جاده ای به طول ۷ کیلومتر از روستای سررود عبور کرده که دارای آب وهوای خشک و کوه های ( تک خانه ای ) در ۸ کیلومتری غرب و (سرشاو ) در ۳ کیلومتری شمال شرق واقع شد است و دارای ارتفاعی بالغ بر ۱۴۸۰ متر از سطح دریا می باشد . رود ارتکند که از این روستا عبور می کند از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد و بعد از روستا جاده ای فرعی و خاکی وجود دارد که با دو ساعت راهپیمایی به آبشار ارتکند خواهید رسید. در بدو ورود به جاده مجموعه های پرورش ماهی ، شالیزار های برنج با عطری مطبوع بسیار چشم نواز است و همچنان که در امتداد رودخانه به سمت بالا حرکت کنید آب شفاف تر و دره باریک تر می شود و وجود علف‌های بلند و درختان انبوه در آن قسمت حالتی نیمه جنگلی  ایجاد نموده است .

مسیر دسترسی ابشار ارتکند مشهد :

مسیر اصلی دارای شیب تند و عمق زیاد تا قله قره داغ ادامه می یابد و ارتفاع قله تا کف دره به حدود ۱۰۰۰ متر می رسد و این دره به صورت مرتفع ، صخره ای چین‌دار با درختان منفرد اورس خود نمایی می کند و پس از طی کردن مسیری ۵ کیلومتری منطقه ای است که سمت چپ آن ( دره آبشارخانه زو ) و در سمت راست آن (دره درخت بی‌بی) قرا دارند ، به گونه ای که ادامه مسیر اصلی به سمت چپ و از میان رودخانه به سوی آبشار ارتکند پیش می رود و پس از گذر از مسیری سنگی پر آب به منطقه بازی به نام زورخانه زو می رسید که در فصول تابستان گوسفند داران از آن استفاده می کنند . با ادامه دادن مسیر و پیمودن یک سربالایی دوباره دره باریک دیگری که در سمت راست آن تونل آبی با آبشارهای کوچک وجود دارد، قابل رؤیت است ؛ وقتی مسیر را از سمت چپ ادامه دهیم، مسیری باریک با دیواره‌های سنگی بلند واقع در دو طرف آبشار می‌رسیم که ۱۰ متر ارتفاع دارد و به شکل کلاهکی بوده که دیواره‌های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب آن را احاطه کرده‌اند و آب از همه طرف به شکل‌های مختلف از دل سنگ بیرون آمده و به رودخانه جاری می‌شود.

در ادامه  مسیر آبشار دوم که بلندتر  بوده و دارای ارتفاعی در حدود ۳۵ متر است، در انتهای دره باریکی قرار دارد. در کنار این آبشار از طریق مسیر رول‌ کوبی شده یا تنوره کنار آن می‌توان به بالای آبشار و بکرترین منطقه آن رسید. بعد از طی مسافتی کوتاه تونلی غار مانند دیده می شود  که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر خارج می‌شود. این تونل حدود ۱۵ متر است. در انتهای آن آب از ارتفاعی حدود ده متر از میان کوه‌های سرسبز ارتکند به پایین سرازیر می‌شود.

در کنار غار، نردبان‌هایی در دو ردیف به گونه ای  ساخته شده است  که با بالا رفتن از آن‌ها، آبشار ارتکند را در سمت راست می‌بینید که سه طرف آن را دیواره‌های سنگی احاطه کرده‌اند .

زمان طی شده از اردوگاه تا محل آبشار یک ساعت و ۴۰ دقیقه است و مسیر برگشت از آبشار همان مسیر طی شده در رفت بوده که طبعا در زمان کمتری حدود یک ساعت طی می‌شود . اگر قصد دیدن مجموعه ای کامل از کوه ، رودخانه ، جنگل و آبشار را به صورت یک جا و در یک سفر دارید روستای ارتکند یکی از بهترین گزینه های سفر در مشهد می باشد .

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید