از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آبشار زیبای اَخلِمَد مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

روستای اخلمد:

شهر مشهد شهری توریستی و زیارتی است که در طول سال پذیرای مسافرانی است که با تورهای هوایی مشهد و به صورت زمینی به این شهر سفر می کنند. شهرستان چناران در شمال شرق ایران و در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد است  که دارای یک روستای ییلاقی به نام اخلمد یا اخلومد است که در میان رشته کوه های بینالود قرار دارد . ازجمله گردشگاه های  مشهد روستای اخلمد است که قدمتی بالغ بر چندین هزار سال دارد و این روستا که در میان دره واقع شده در ابتدای ورودی دارای انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغ های فراوان میوه به چشم میخورد .این روستا دارای آبشارهای متعدد می باشد به گونه ای که در همان ابتدای ورود به روستا پس از ورود به روستا پس از طی مسیری آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است دیده می شود و پس از گذر از آن و در یک کیلومتری آن ، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی در حدود ۸۵ متر مشاهده می شود و آبشار سوم و چهارم نیز پس از گذر از این آبشار و در بالای آن قرار دارد.

در کتاب راهنمای خراسان دلیل مشهور بودن این روستا گفته شده که در زمان حمله اعراب به خراسان هر زمانی که مردم مورد هجوم سپاهیان قرار می گرفتند به این دره پناه می آوردند و چون همگام خطر با ندای (خالد آمد ،خالد آمد) یکدیگر را آگاه می نمودند اخلمد نام گذاری شده  است.

در مورد موقعیت جغرافیایی اخلمد کلنل چارز انگلیسی در سفرنامه خود مطالبی گفته است که به اختصار اینگونه بیان می شود که کوه بینالود از جمله کوه های معروف دنیا در خراسان است که دنباله سلسله کوه های البرز است که بین دو جلگه نیشابور مشهد با ارتفاع ۳۲۱۱ متر است ، که به دلیل ارتفاع زیاد و قله های پوشیده از برف دارای چشمه سارها و رودخانه‌هایی است که موجب ایجاد آبادی‌هایی بسیار در آن شده است که زیباترین و دیدنی‌ترین مناظر طبیعی و ییلاقات بی نظیر در میان این رشته کوه‌ها محسوب می شود و دره زیبای اخلمد یکی از دلگشاترین دره ‌ها و ییلاقات است .

و نیز در مورد اخلمد گفته است که ارتفاع آن ۱۳۳۵ متر از سطح دریا می باشد و فقط از طریق دره ای که از دهنه و کنار سد به اخلمد منتهی می شود قابل دسترسی است ، کمی پایین تر از این دهکده در صخره ای با ارتفاع ۹ متر دره‌ی دیگری به نام پلنگ دره وجود دارد که دارای غاری  عجیب با دهانه بسیار کوچک وجود دارد که تنها یک نفر امکان عبور و ورود به داخل غار را دارد ، این غار دارای ۳۶ متر طول و ۹ متر عرض و ۴.۵ تا ۵.۴ متر ارتفاع دارد.

ییلاق اخلمد از گذشته بسیار نزدیک  دارای ۳ آبادی اخلومد علیا ، سفلی و دهنه اخلومد است که اخلومد در ۸۳ کیلومتری شمال غربی مشهد ، دهنه اخلومد در ۷۵ کیلومتری مشهد قرار دارد . به عبارت دیگر از مشهد تا چناران۶۰ کیلومتر  و از تقاطع قوچان و اخلومد ۶ کیلومتر و از آنجا تا دهنه اخلومد ۸ کیلومتر تا ابتدای اخلومد سفلی جاده پیچانی است که به این روستا می رسد که اگر از کنار دهنه اخلومد ۳ کیلومتر عبور کنید به سد معروف اخلومد می رسید که دره در این قسمت به صورتت تنگاتنگ با کوه‌هایی در دو سمت برافراشته دیده می شود .

اخلمد که به دلیل رودخانه‌ها و نهرهای بسیار روان دارای باغات فراوان است که مشهورترین میوه آن سیب است . از سوی دیگر به دلیل کوه‌هایی با ارتفاع زیاد هر ساله سنگ نوردان و کوه نوردان و مسافران بسیاری را  به سوی خود جلب می کند و از دیوارهای معروف آن دیواره سفید ، الله اکبر ، عقاب و …است.

رودخانه و چشمه های آب معروف اخلمه :

ابشار اخلمه مشهد|ابشار اخلمه مشهد|ابشار اخلمه مشهد

رودخانه اخلمه از محلی به نام پیش باغ و شیر مرغ سرچشمه  می گیرد  و از نظر موقعیت و شهرت‌هایی که در محل‌ها نامیده می  شود به ترتیب : چشمه دراجی ، چشمه خواهش ، چشمه سر برج ، چشمه غسل خانه ،چشمه پونه زار ، چشمه حاتم ، چشمه حصار ، چشمه دیزبار ، چشمه سلیم ، چشمه دنبه ، چشمه بلبل و … را میتوان نام برد.

کوهسارهای اخلمه عبارت است از سه کوه به هم پیوسته به نام های کوه میزان ، کوه منیجه و کوه پرو (یعنی پر آب ) که کوه میزان در جهت شرقی  اخلومد ، کوه منیجه بخشی از آن در جهت شرقی و بخشی هم در قسمت جنوبی اخلمه و کوه پرو (کوه فاراب ) در شمال غربی اخلمه واقع است به دلیل همواری و صاف بودن نسبی آن برای کشت وزراعت دیم و نیز در تابستان اقامتگاه دامداران محلی و اطرافیان مورد استفاده قرار می گیرد . و نیز از سنگ های کوه اخلمه به دلیل آهکی بودن در کوره‌های آهک پزی استفاده می شود و نیز اخلمه از منابع غنی استخراج سنگ سرب حدود (چهارصد تا پانصد تن ) بوده است ولی از سال ۱۳۴۳ خورشیدی به دلایل مختلف تاکنون  تعطیل می باشد .

در حاشیه و دامنه این کوه‌ها گیاهان غذایی و دارویی بی نظیری موجود است که من جمله گیاهان غذایی : قارچ ، زیره ،پونه ، بیوک ، کاکاتو ، سکنگور است که بعضا به فروش می رسد و منابع در آمد خوبی نیز می باشد و گیاهان دارویی نیز می توان به : سریش ، پرسیاوشان گلپر ، گل پونه، کاسنی ، زرشک کوهی ، تمشک ، خاکشیر ، هواچوبه ، چوبک ، کتیرا ، دمگاوی ، و بیرم نخودی اشاره کرد .

صادرات اخلمه :

کاسنی ، کتیرا ، قارچ ، زیره سیاه کوهی ، خاکشیر و چوبک

سنگ آهک ، سنگ سرب در گذشته و سنگ پاریت

چوب گردو ، سفیدار و درختان بدون ثمر

سیب ، گردو ، گلابی ، گیلاس و زردآلو ، و محصولاتی چون هلو و آلو و برگ زرد آلو وآلبالو روانه بازار می شود .

صادرات مربوط به دام که مهمترین بخش در قسمت دام‌ها بره های فربه و گوسفندان چاق و مازاد را روانه بازار مشهد می شود

روغن ، کره ، کرک ، مو ، عسل ، روغن زرد ( بسیار معروف ) از جمله صادراتی است که  اقتصاد این روستا  را تامین می کند .

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید