از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آب انبار دو قلوی کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این پست قصد داریم در مورد یکی از جاذبه‌های مطرح و محبوب جزیره کیش صحبت کنیم. آب انبار کیش که تقریبا نام آن برای خیلی از علاقه‌مندان آشناست. با ما در ادامه همراه باشید. 

برای سفر به هر نقطه از کشور می‌توان برنامه‌ریزی کرد و با بهترین تورها در کنار اعضای خانواده و دوستان تدارک سفر دید. جزیره کیش جزو بهترین مقاصد سفر به شمار می‌رود که زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوان آن باعث شده تا عده بسیاری برای دیدن این جزیره زیبا، تمایل داشته باشند. کیش پر از مناطق دیدنی و تفریحی، بازارها و هتل‌های متنوعی است که مجموع همه این موارد باعث شده تا این جزیره تبدیل به یکی از بهترین مقاصد سفر شود.

یکی از جاذبه‌های جالب و منحصر به فرد جزیره کیش، آب انبار دو قلوی آن است. در ابتدا باید با مفهوم آب انبار آشنا شویم. آب انبار همان حوض یا استخر سرپوشیده‌ایی می‌باشد که برای جمع آوری و ذخیره آب در زیر زمین استفاده می‌شود که بنا به شرایط جوی در هر منطقه این آب انبارها به گونه‌ایی پر می‌شوند.

معماری هر آب انبار با توجه به شرایط جغرافیایی و قوانین منطقه طراحی می‌شود. دلایل مختلفی برای ساخت آب انبار وجود دارد که از جمله مهم‌ترین موارد آن، ذخیره و جمع آوری آب برای زمان‌های بحرانی جنگ و خشکسالی، خنک ماندن آب در فصول گرم سال و … اشاره کرد. حال لازم است کمی در مورد آب انبار دو قلوی پنج بادگیر کیش که این روزها تبدیل به یکی از بهترین نقاط تفریحی شده است، توضیحاتی آورده شود.

این آب انبار از بهترین جاذبه‌های کیش و استان هرمزگان به شمار می‌رود که در ضلع شمالی جزیره واقع شده و در گذشته بنا به شرایط محیطی کیش برای نگهداری و ذخیره آب آشامیدنی مردم استفاده می‌شده است که به مرور زمان جای خود را به تصفیه خانه‌ها  داده و اکنون به عنوان جاذبه دیدنی استفاده می‌گردد.

در زمان گذشته مردم به علت شرایط جوی منطقه و ریزش باران کم، برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی آب انبار و یخچال‌ها را می‌ساختند. این ساخت و ساز می‌توانست برای آن‌ها در شرایط بحرانی مفید باشد. بقایا و آثار به جا مانده از گذشته هنوز هم قابل توجه عده بسیاری است و به خصوص در مناطق کم باران و کویری ایران، تعدادی از آن‌ها جلب توجه می‌کنند.

آب انبار دو قلوی پنج بادگیر جزیره کیش در نزدیکی مجموعه درخت سبز کیش و شهر تاریخی حریره و مجموعه ورزشی المپیک و قسمت شمالی جزیره زیبای کیش واقع شده است و هنگام بازدید از این بادگیر زیبا امکان بازدید از این مجموعه‌ها نیر وجود دارد. تاسیس این اب انبار در سال ۱۳۷۲ بوده که بر روی پایه‌های یک آب انبار باستانی که برای جمع‌آوری آب‌های سطحی بوده، بنا شده است.

این آب انبار از پنج بادگیر و دو گنبد تشکیل شده و سبک معماری آن همانند معماری سنتی یزد می‌باشد. از پنج بادگیر این بنا برای خنک کردن فضای داخلی آب انبار استفاده می‌شده است و دلیل استفاده از روزنه‌ها در بالای ورودی آب انبار، متعادل سازی هوای داخل بنا و خنک کردن آب موجود در مخزن در تابستان بوده است. در هنگام سفر به کیش حتما از این نقطه زیبا دیدن کنید و با دوربین خود عکس‌های یادگاری را مد نظر قرار دهید. یکی از جاذبه‌های زیبای جزیره، همین آب انبار سنتی و قدیمی جالب است. 

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید