از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آرامگاه فردوسی ۲

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

مشهد جزو بهترین سفرهای زیارتی است اگر قصد سفر به مشهد هوایی را دارید به صفحه تور مشهد مراجعه نمایید.

می‌خواهیم راجب یکی از شعرای کهن ایران زمین که شهره عام و خاص بودن، صحبت کنیم. بر پایهٔ دیدگاه بیشتر پژوهشگران امروزی، فردوسی شاعر بانفوذ و نویسنده حماسه ایران در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی (۹۴۰ میلادی) در روستای پاژ در شهرستان توس در خراسان دیده به جهان گشود. نام او همه جا ابوالقاسم فردوسی شناخته شده‌است. نام کوچک او را در بن‌مایه‌های کهن‌تر «حسن» نیز نوشته‌اند. پدرش از دهقانان طوس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت. وی از همان زمان که به کسب علم و دانش می پرداخت، به خواندن داستان و شعرسرایی نیز علاقه مند شد. ایران از دیرباز مهد پرورش شاعرانی چون ابواقاسم فردوسی بوده  است. در تقویم ایران نیز به یاد این بزرگوار روزی را برگزیدند و هر ساله مراسمات باشکوهی را به یاد ایشان در این روز برگزار می نمایند. ابواقاسم فردوسی اثری همانند شاهنامه را از خود به جای گذاشته که تا امروز نیز مردم نه تنها ایران،بلکه در سراسر جهان او را شناخته اند و از او به نیکی یاد می کنند، که این افتخار ایران زمین است. این شاعر بزرگ و پارسی، قدم مهمی در راه حفظ فرهنگ و ادب پارسی برداشته است. فردوسی تمام عمرش را وقت زبان پارسی کرد. مردم ایران زمین ارزش زیادی برای اثرات ایشان قائلند و مقبره باشکوهی را به یاد ایشان ساخته‌اند.

آرامگاه فردوسی 2

جالبه بدونید مقبره ابولقاسم فردوسی در توس، شباهت زیادی به آرامگاه کوروش کبیر در پاسارگاد دارد. آرامگاه فردوسی بارها ساخته و ویران شده‌است. در گزارش‌هایی که در دو سدهٔ اخیر ازسوی پژوهشگران ایرانی و خارجی انجام شده‌ بود، بنایی محقر و پوشیده از گندمزار به‌ چشم آمده‌است. سرانجام در آغاز سدهٔ چهارده خورشیدی و هم‌زمان با ملّی‌گرایی نوین ایران، تلاش‌ها برای ساخت آرامگاه  شایستهٔ فردوسی ازسر گرفته شد. مساحت کنونی مجموعهٔ آرامگاه نزدیک به شش هکتار  دربردارندهٔ باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی اثر ابوالحسن صدیقی در جلوی آن، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتابخانه، شاهنامه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است. معماری داخلی بنا نیز دربردارندهٔ کاشی‌کاری‌‌ها، نقوش سنگی برجسته از و کتیبه‌های سنگی از سروده‌های فردوسی و دیگران است.میخواهیم قدری راجب اثر جاویدان حکیم ابواقاسم فردوسی صحبت کنیم، شاهنامه دارای ۶۰۰۰۰ بیت می باشد. شاهنامه یکی از برجسته‌ترین و بزرگ‌ترین کتاب های حماسی جهان به شمار می رود.

زمانی که عرب‌ها سعی بر ترویج زبان خود در کشور ما، ایران زمین داشتند، حکیم ابولقاسم فردوسی در صدد ترویج زبان فارسی بر آمد و جان دوباره ای به زبان فارسی در آن دوره  تا به حال بخشید و یکی از دلایل نوشتن شاهنامه نیز بر این اساس بود. جشن جهانی هزاره شاهنامه با بودن نمایندگانی از ۱۹۲ کشور وابسته به یونسکو در پاریس، فرانسه در بنای جهانی، با همکاری بنیاد فردوسی برگزار گردید.این جشن در ۲ اسفند ماه سال ۱۳۸۸ که پایان هزاره سرایش شاهنامه بود، برگزار شد. بعد از این که به ارامگاه حکیم ابواقاسم فردوسی رفتید و از آنجا بازدید کردید، می توانید به مقبره هارونیه که حدودا ۶۰۰ مترو با آنجا فاصله دارد بروید  و از دیدنی های آن مقبره تاریخی هم لذت ببرید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید