از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آرامگاه نادر شاه افشار مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران، پر از اماکن تفریحی، تاریخی و دیدنی است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر به این شهر مقدس سفر می‌کنند. آرامگاه نادر شاه افشار بنایی است که در ضلع شمال غربی چهارراه شهدای مشهد واقع شده است. این بنای تاریخی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع و بعد از حرم امام رضا (ع)، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی به شمار می‌رود. این باغ از چهار طرف به چهار خیابان اصلی متصل است و دیواری با سنگ گرانیت و با تلفیق نرده‌های آهنی به نقش تبرزین دور مقبره کشیده شده است. نقل است جسد نادر شاه افشار در ابتدا در تهران دفن می‌گردد، اما بعدها در اواخر دوره قاجار، قوام السلطنه، دستور به نبش قبر و انتقال استخوان‌های نادرشاه به آرامگاه جدیدش در مشهد می‌دهد.

آرامگاه نادر شاه افشار

نادرشاه از فرمانروایانی بود که برای آخرین بار ایران را به محدوده طبیعی فلات ایران رسانید. در این مجموعه دو تالار موزه و اسلحه‌های دوره‌های مختلف ایران وجود دارد. در تالار شماره یک، اشیاء مختلفی به‌منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشار نمایش گذاشته شده است. این اشیا شامل لباس‌ها، سلاح‌ها، پوشاک نظامیان، تابلوهای نقاشی و صحنه‌های جنگ، وسایل سوارکاری، چند نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر شاه می‌باشد. در تالار شماره دو، که از سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، برخی تصاویر و قسمتی از اطلاعات تاریخی در رابطه با زندگی نادر شاه، سکه و ظروف از دوره صفویه تا معاصر تخصیص یافته است. این موزه زیبا، یک مکان جذاب برای گردشگران تور مشهد می‌باشد.

باغ موزه نادر شاه

در سال ۱۳۳۵، انجمن آثار ملی ایران دستور به ساخت آرامگاه نادر شاه داد و طراحی و ساخت بنا توسط هوشنگ سیحون، معمار برجسته، آغاز و در سال ۱۳۴۲ در حضور پهلوی دوم، افتتاح شد. ساختمان آرامگاه، به صورت دو شکل هندسی مربع و مثلث ساخته شده است و طرح راهنما اساس آن را شکل می‌دهد که ۴۲ سال پیش در مشهد و کلا از سنگ خارا با قطعات بزرگ جهت اشاره به عظمت نادر شاه افشار به وجود آمده است. تالار آرامگاه به شکل مربع از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و دو قسمت ستون‌بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر شاه در گوشه این فضای مربعی جا دارد. این زاویه و باز بودن تالار حالت صحنه جنگ و دفاع و حمله را تداعی می‌کند. رنگ قرمز دو دیوار به مفهوم جنگ است و برجستگی‌هایی با ابعاد متفاوت سنگی که از دو دیوار بیرون آمده اند، جنگ‌های نادر شاه را نشان می‌دهد. اگر قصد دیدن این مکان تاریخی را دارید، می‌توانید از آژانس گردشگری هم کوچ، تور لحظه آخری مشهد و بلیط ارزان مشهد را با کمترین قیمت‌ها تهیه کنید.

باغ نادری مشهد

این بنا اکنون تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان اداره می‌شود. در اواخر سال ۱۳۸۶ باغ موزه نادری مورد بازنگری و تعمیرات اساسی در فضاهای داخلی قرار گرفته بود، بعد از ۶ ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شد. مقبره نادرشاه دارای سکویی ۱۲ پله‌ای می‌باشد که مجسمه نادرشاه افشار را در حالی که بر اسبی سوار است به همراه سه تن دیگر نمایش می‌دهد. طراحی این مجسمه هنری، توسط هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی به نام استاد ابوالحسن صدیقی صورت گرفت و پایه‌ریزی آن در کارخانه بروتی در کشور ایتالیا انجام شده است. اگر قصد سفر به  مشهد مقدس را دارید و می‌خواهید از اماکن دیدنی این شهر بازدید کنید، به این بنای تاریخی هم سری بزنید و از نزدیک با تاریخ دوره افشاریه آشنا شوید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید