از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

آمفی تئاتر آسپندوس انتالیا

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

بسیاری از ایرانیان کشور ترکیه را به عنوان مقصد سفرشان درخارج از مرزهای ایران برمیگزینند تا برای رهایی از روزمرگی و استراحت و دوره‌ای تمدد اعصاب چندی را در سفر و به دور از هرگونه تنش فکری  بگذرانند که در بسیاری از تعطیلات هزینه پرواز و هتلهای ترکیه بسیار زیاد بوده و بسیاری از ایرانیان متناسب با بودجه و برنامه ریزی خود برای سفر از طریق آژانس های هوایی تور ترکیه خود را انتخاب کرده و به صورت حضوری و یا آنلاین از سراسر کشور نسبت به رزرو آن اقدام میکنند ، که شهر آنتالیا ترکیه در این میان به دلیل زیبایی و طبیعتی بکر بسیار در میان مسافران پرطرفدار بوده  شهر آنتالیا بوده که شهری ساحلی و زیبا در امتداد دریای مدیترانه است که با وجود هتلها و اقامتگاه‌های لوکس و مدرن دارای شهرت بسیاری بوده که با امکانات رفاهی و خدمات فوق‌العاده‌ای که ارائه میدهند سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود جذب میکنند ، اما وجود سواحل و مراکز تفریحی و ورزشهای آبی تنها جاذبه های این شهر نیست بلکه این شهر ساحلی جاذبه های تاریخی و باستانی بسیاری را در دل خود جای داده که از نظر توریست ها وگردشگران بسیار جالب توجه است  ؛ یکی از این جاهای دیدنی در آنتالیا آمفی تئاتر آسپندوس است که در این زیر به شرح مختصری از آن میپردازیم :‌

آمفی تئاتر آسپندوس :

با فاصله از مرکز شهر آنتالیا و هتلهای با شکوه آن و قرارگیری در مسیر شرق فاصله خانه‌ها ازبیشتر شده و دیگر خبری از مراکز خرید شلوغ و رنگارنگ نیست و در ادامه مسیر به منطقه ای تاریخی به نام سریک میرسیم که بنای تاریخی و جاودان آسپندوس در آن قرار دارد که با موقعیت جغرافیایی ۷ کیلومتری شمال شرق سریک روایتگر گوشه ای از تاریخ ترکیه است که در سال ۲۰۱۵ میلادی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت ملی رسید ، این بنای تاریخی یکی از بهترین معماری‌های شبیه به یونان و روم باستان در منطقه اوراسیاست که به صورن نیم دایره بوده که قطر آن ۹۶ متر و دارای ظرفیتی ۱۲۰۰۰ نفری است و در وهله اول دیدن این بنا گویی سفری به یونان باستان داشته اید ، این بنای بی نظیر که طبق تخمین باستان شناسان در سال ۱۵۵ میلادی ساخته شده از معماری رومی پیدوی کرده و مانند آنها تمام جنس این آمفی تئاتر نیز از سنگ ساخته شده که برای حمل آنها نیز از بردگان استفاده شده است که در قدیم این آمفی‌ تئاترها برای سرگرمی مردم کاربرد داشته وگلادیاتورها که همان مبارزان رومی در آنجا به نبرد میپرداختند که تماشاگران از جنگ آنها لذت میبردند که پس ازسقوط امپراتوری روم ، رفته رفته این نبردها از رونق افتاد و این آمفی تئاترها دیگر کاربرد پیشین خود را از دست داد ؛ اما هنوز هم از قدیمی ترین آمفی تئاترهای دنیا به شمار میرود که زمان ساخت این آمفی تئاتر را حدود قرن دوم میلادی می دانند. در آن دوران مارکوس آئورلیوس امپراتور روم بود و هنوز شهری با عنوان آنتالیا وجود نداشت و این شهر و مناطق اطرافش با اسم پامفیلیه یا پامفیلیا میشناختند . بعضی از تاریخ شناسان نیز نام این مناطق را اساتیوادایا بیان کرده اند. در منابع تاریخی آمده که پامفیلیه به شرق منطقه کاراتپه گفته می شد و از آن جایی که کاراتپه هنوز هم با همین نام شناخته می شود، بنابراین به احتمال زیاد اینجا جزئی از شهر کهن پامفیلیه بوده است.

آسپندوس مهمترین بخش از شهر پامفیله به شمار می‌رفت که به عنوان محلی برای تجارت روغن ، نمک وپشم حیوانات استفاده می‌شده که از طریق رود یوریمدون کشتی‌ها و قایق‌ها کالاهای خود را مبادله و جابه جا میکردندو این نواحی در زمان آن پادشاهان دارای رونق بسیار خوبی بود

طبق آنچه در تاریخ آمده در قرن پنجم و ششم که حدود ۵۴۶ سال پیش از میلاد است قوم فارس بر این منطقه حکمرانی میکردند که پس از حمله اسکندر این ناحیه را ترک کردند و پس از اسکندر ، سلوکیان ، رومی ها ، بیزانس ها، سلجوقیان و عثمانیان به ترتیب این دیار را به تسلط خود در آوردند ، اما در اینکه این بنا متعلق به حکومت رومیان است با کشف سکه هایی ساخته شده به دست یک فرد یونانی به نام زنون که قدمت آن به ۵۰۰ سال پیش از میلاد برمیگردد را قطعی نمود ؛ و در جدیدترین پژوهش‌ها اشیایی از عصر آهن نیز در این ناحیه کشف شده است.

از قرن ۲۰ به بعد از این آمفی تئاتر برای برگزاری جشنواره های بین المللی و نمایش رقص های باله و اپرا استفاده شد که در اولین مراسم حدود ۱۰۰۰۰ نفر در آمفی تئاتر جمع شدند و از سال ۱۹۹۴ به بعد دولت ترکیه مسئولیت تمامی جشنها را بر عهده دارد که هنوز هم مراسمی در این بنای تاریخی برگزار میشود . بنای این سازه از صندلی هایی سنگی در چندین ردیف تشکیل شده که محل حضور تماشاچیان مسابقات گلادیاتورها و جنگجویان در قدیم بوده است که در قرن سوم میلادی تماشاچیان برای تماشای جنگ میان حیوانات وحشی و برده ها و سربازها از آن استفاده میکردند .

از سوی دیگر با بازدید از این سازه به هوشمندی طراح آن پی خواهید برد چرا که این بنا که ۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع بوده و به دلیل قرار گیری و ساخت آن در منطقه ای کوهستانی و وجود منبع آب ۱۵ متر پایین تر از سطح آمفی تئاتر برای تهیه تامین آب بسیار با مشکل بزرگی مواجه بوده و طراح آن باید آب را به سطح بالا هدایت میکرد اما با هوشمندی زیاد این معمار و طراح دوبرج به ارتفاع ۳۰ متر در منطقه آسپندوس ساخته شد در این برج ها سنگ ریزه و زغال سنگ هایی قرار دادند تا آب را تصفیه کرده و به سراسر شهر بفرستد. این گونه نه تنها به آمفی تئاتر آسپندوس بلکه به همه منطقه آبرسانی می شد.

این آمفی تئاتر در دوران حکومت سلجوقیان بازسازی و پس از آن به عنوان کاروانسرا استفاده می شد و در قرن نوزدهم نیز برای رفاه حال مراجعه کنندگان سایه بان هایی از جنس چوب ساخته شد که هر یک از سایه بان ها ۸.۱ متر، طول و عرض داشتند و برای استحکام بیشتر آن ها، سوراخ های بزرگی در ستون های اصلی بنا ایجاد کردند که هنوز هم قابل مشاهده هستند. این سوراخ ها تقریبا ۶ وجب بالاتر از آخرین طبقه این آمفی تئاتر واقع شده اند ، همچنین این آمفی تئاترکه از سنگ آهک ساخته شده است در میان دیگر  سازه های نظیرش جزء بزرگترین ها به شمار می آید و حدود ۱۰۰ متر عرض و ۲۲ متر ارتفاع دارد

این آمفی تئاتر از راهروهای پیچ در پیچ با سقف های بلند ساخته شده که به صورت صورت قوس دار (شبیه به نعل اسب) ساخته شده اند و از بالا تا پایین، تماما سنگی هستند. این گذرگاه ها را با شمشیر و مشعل های کوچک و بزرگ تزیین می کردند. وجود چنین راهروهایی باعث می شد تا مراجعان با سرعت بیشتری به صندلی مورد نظرشان برسند و آسان تر هم از بنا خارج شوند. سلجوقیان این راه های نعلی شکل را مرمت کرده اند و چیزی که امروز شاهد آن هستید، حاصل بازسازی های این سلسله است. هم اکنون به راهروهای این آمفی تئاتر غار نیز گفته می شود.

البته نکته قابل توجه برای شما گردشگران این است که برای ورود به این بنای کم نظیر نیازی به پرداخت هیچ هزینه و یا خرید بلیط نمی باشد و اگرعلاقه مندید که به همراه تورهای گردشگری از این بنای دیدنی بازدید کنید باید هزینه تورها را بپردازید که قیمت آن ها بنابر میزان امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند بسیار متغیر است .

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید