از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

باغ خونی مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

سفر کردن همواره جزو پرطرفدارترین تفریحات بوده است. خیلی‌ها بعد از مدتی طولانی کار و زندگی تکراری، برای رهایی از خستگی، به مسافرت رفتن روی می‌آورند. شاید بهتر باشد پس از دورانی سخت کار کردن و روزمرگی، تنوعی به حال و هوای زندگی بدهید. شهر مشهد با جمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر، پس از تهران دومین کلان شهر ایران محسوب می‌شود. این شهر سالیانه پذیرای تعداد زیاد مسافر و زائر است که تعداد سفرهای سالیانه به این شهر، بیست و هفت میلیون سفر تخمین زده شده است. سفر به شهر مشهد همواره جزو خاطره‌انگیزترین سفرها و به یاد ماندنی‌ترین آن‌هاست. در میان سایر تورهای مسافرتی عرضه شده، می‌توان ادعا کرد تور مشهد همواره از طرفداران بسیاری برخوردار بوده است. خیلی‌ها ترجیح می‌دهند سفر ارزان‌تر را داشته باشند تا این‌که هزینه زیادی را صرف سفر خود کنند. شاید برای برخی از افراد که به شدت علاقه داشته باشند به مشهد سفر کنند و به زیارت حرم امام رضا (ع) بروند، تور ارزان مشهد جزو بهترین انتخاب‌ها باشد. با رزرو تور مشهد ارزان، علاوه بر دریافت خدمات با کیفیت تور، از قیمت مناسب و ارزان آن نیز بهره‌مند شوید. در این بخش می‌خواهیم در مورد یکی از بهترین نقاط گردشگری مشهد یعنی باغ خونی صحبت کنیم.

باغ خونی مشهد در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در شهر مشهد و در خیابان عنصری به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه مربوط به دوره قاجار است و شامل محوطه‌ای وسیع و ذوزنقه‌ای شکل است که ۵/۶ هکتار وسعت دارد و در آن انواع پوشش‌های گیاهی و درخت کاشته شده است. مساحت این مجموعه زیبا ۸۷۹ مترمربع است. علاوه بر این بنا، دو بنای تاریخی دیگر در سمت شمالی این باغ وجود داشته‌اند که متاسفانه تخریب شدند. باغ خونی جایی است که در طول سالیان زیادی که شهرداری کارهای عمرانی زیادی را در اطراف آن انجام داده است، اما هم‌چنان پابرجا مانده است. این مجموعه فوق‌العاده زیبا که تا امروز پابرجا مانده است و جزو آثار هنری و تاریخی ارزشمند به شمار می‌رود، یکی از باغات صد ساله مشهد است که این روزها اوضاع خوبی ندارد و با توجه به اوضاع حال حاضر، به سختی نفس می‌کشد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی باید گفت این هتل در فاصله ۵۰۰ متری تا حرم مطهر امام رضا (ع) و حد فاصل بین میدان بیت‌المقدس و میدان بسیج و در انتهای خیابان عنصری ۹ واقع گردیده است.

همان‌طور که عنوان شد این باغ در دوره قاجار تاسیس شد و در همان زمان گذشته، مالک شخصی این باغ بزرگ، فردی به نام حاج محمد مهدی تاجر قندهاری بوده است. نقل قول است که این باغ را به عنوان مرکز ژاندارمری در زمان اقتدار کلنل محمد تقی خان پسیان استفاده می‌شده است و به نوعی از این بنا تحت عنوان عمارتی دولتی یاد شده است. دولت وقت ان زمان، در پی طلب روس‌ها، باغ ۶ هکتاری را به روس‌ها واگذار می‌کند؛ اما با توجه به قانون منع واگذاری ملک به اتباع بیگانه، تنها اجاره داده می‌شود. این باغ برای مدتی به عنوان کنسولگری روسیه در مشهد به کار گرفته شد. پس این و در مدت زمانی دیگر، به نام دفتر بازرگانی دولت روسیه به روس‌ها واگذار شد. اما بعدها و در سال ۱۳۶۹ و با فروپاشی کمونیسم روس‌ها برای همیشه آن را ترک کردند. این باغ در ابتدا سندش به نام اداره مالیه وقت ثبت شد و پس از مدت زمانی دیگر و پس از انقلاب اسلامی به بانک کشاورزی رسید. بعد از آن نیز به نیروی انتظامی واگذار گردید. دلیل نام این باغ این است که در حادثه به توپ بستن حرم رضوی، روس‌ها اجساد زائران حرم را به این باغ آوردند و در آنجا دفن کردند و از آن زمان به بعد به باغ خونی شهرت یافت.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید