از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

باغ گیاه شناسی مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

دومین کلان شهر ایران و پایتخت فرهنگی اسلام، شهر مشهد با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر می‌باشد. این شهر به دلیل وجود پر برکت امام رضا (ع) به یکی از قطب‌های زیارتی و گردشگری تبدیل شده است. قطعا هر کسی در طول عمر خود حداقل یک بار هم که شده به این شهر مقدس و زیبا سفر کند. این شهر مناطق دیدنی فراوانی دارد. باغ گیاه شناسی مشهد به مساحت ۲۵ هکتار دارای ۱۱ کلکسیون شامل هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه شناسی است که در سال ۱۳۹۲ و با زمان احداث یک و نیم سال و هزینه احداث معادل ۱۵ میلیارد تومان، تاسیس شد. این مجموعه دارای ۴۴/۷۷۶ متر مربع چمن، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائم، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصل، ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر می‌باشد. در این بخش سعی داریم مطالب مفیدی از باغ گیاه شناسی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم. با هم کوچ همراه باشید.

پیشینه باغ‌های گیاه شناسی دنیا

قدمت باغ‌های گیاه شناسی در دنیا زیاد است. نقل شده است که ساخت اولین باغ گیاه شناسی در زمان افلاطون و در ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بر‌می‌گردد. باغ‌های گیاه شناسی در دوران اخیر، باغ پیزا و پادوا در ایتالیا هستند که در ۱۵۴۰میلادی تاسیس شدند. از جمله باغ‌های گیاه شناسی دیگر در دنیا می‌توان به باغ ادینبورو در اسکاتلند (۱۶۷۰  میلادی) و رویال بوتانیک گاردن (کیو گاردن) در انگلستان (۱۷۹۳) اشاره کرد. اما در ایران اولین باغ گیاه شناسی در دانشکده کشاورزی کرج در سال ۱۳۱۰ و پس از آن آربراتوم نوشهر در سال ۱۳۳۶ احداث شدند.

باغ گیاه شناسی مشهد

از جمله اهداف احداث باغ گیاه شناسی مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. نگهداری از گیاهان و عمل به عنوان بانک ژنوم زنده گیاهی، اهلی‌سازی و سازگاری گونه‌ها جهت ورود ارقام جدید به فضای سبز شهری و باغات و مزارع استان‌ها، تفریح و تفرج، آموزش و فرهنگ‌سازی نقش گیاهان در محیط زیست. بازدید از باغ گیاه‌شناسی مشهد را به آن‌دسته از مسافران تور مشهد که به مشاهده مسائل علمی، طبیعت و زیبایی‌های طبیعی علاقه دارند، توصیه می‌کنیم. ساعت کاری این باغ از ۷ صبح لغایت ۷ شب آماده پذیرایی از علاقه‌مندان می‌باشد.

کلکسیون‌های مختلف باغ  گیاه شناسی شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱. باغ صخره‌ای و آبشار

۲. گیاهان دارویی و معطر

۳. سیستماتیک و آربراتوم

۴. جشنواره تخصصی گل‌های داوودی

۵. بانک بذر و ژنوم گیاهی

۶. باغ رز

۷. آموزشی و نمایشی

۸. ایران و توران

۹. آسیای میانه

۱۰. باغ میوه‌های بومی ایران

۱۱. سوزنی برگان

۱۲. گلخانه و نهالستان

مجموعه باغ گیاه شناسی در مشهد

شهر مشهد در کنار همه پیشرفت‌های و جذابیت‌های مدرن، زیبایی‌های طبیعی و تاریخی‌ش را نیز حفظ کرده است. باغ گیاه شناسی نیز یکی از این جذابیت‌های طبیعی محسوب می‌شود. همان‌طور که بیان شد این مجموعه ۱۱ کلکسیون دارد که شامل کلکسیون باغ صخره‌ای و آبشار، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، سیستماتیک و آربراتوم، جشنواره تخصصی گل‌های داوودی، بانک بذر و ژنوم گیاهی، باغ رز، آموزشی و نمایشی، ایران و توران، آسیای میانه، باغ میوه‌های بومی ایران، سوزنی برگان و گلخانه و نهالستان می‌شود. شما می‌توانید با رزرو تور ارزان مشهد، از جاذبه‌های این شهر دیدن کنید.

آدرس: مشهد مقدس، بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید