از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

حمام ملک مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

شهر مشهد در فاصله ۱۰۰۰کیلومتری تهران قرار دارد و سالانه مسافران زیادی به زیارت حرم مطهر علی ابن الموسی الرضا (ع) می‌روند و در کنار آن به جاذبه های گردشگری مشهد سر می زنند که یکی از آن ها را برای شما معرفی میکنم. حمام ملک مربوط به اواخر دوره قاجار در مشهد است. این موزه تاریخی در ضلع شرقی خیابان امام خمینی، رو به روی اداره دارائی واقع شده است.این اثر تاریخی باشکوه در هجدهم شهریور سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است. به جرئت می‌توان گفت این خانه، یکی از آخرین خانه های زیبا با معماری دقیق و چشم نواز از دوره قاجار برای ما به یادگار مانده است. این خانه زیبا در زمان های قبل بزرگتر بوده است ولی هم اکنون فقط نمای بیرونی آن باقی مانده است. ولی همین مقدار از نما با این معماری زیبا آنقدر چشم نواز و دل انگیز است که چشم هر بیننده ای را محصور می کند. موزه حمام ملک دارای دو طبقه مجزا می باشد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید؛ این خانه به چه عنوانی انتخاب شده است؟ خانه ملک در سال ۱۳۸۵به عنوان خانه توریست انتخاب و از آن زمان تا به امروز مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. سقف بالایی آن مشبک و منبت کاری شده است و شومینه گچ‌بری زیبایی در آن جا به چشم می‌خورد. حمام ملک یکی از حمام های تاریخی خصوصی در زمان قاجار بوده است و در مشهد بسیار معروف بوده است. معماری این خانه، تلفیقی از طراحی ایرانی و اروپایی بوده است. این حمام در محوطه حیاط خانه ملک، در زیر خروارها خاک مدفون بوده است که باستان شناسان موفق به کشف آن شده اند. این حمام مساحتی بالغ بر ۱۲۷ متر دارد.این خانه نسبت به بناهی به این سبک، سرآمد بوده است. می گویند این خانه به نام حاج حسین ملک بوده است. حاج حسین ملک یکی از ثروتمندان ایران طی ۱۰۰ سال گذشته بوده است و از ثروت بسیار زیادی برخوردار بوده است.او در یک خانواده ثروتمند به دنیا آمد و سال ها اجاره دار مستغلات آستان قدس رضوی بود. وی با فکر اقتصادی، طی سال ها توانست روز به روز به ثروت خود بیفزاید.

اگر در تور مشهد دنبال مکانی آرام و دلنشین میگردید، پیشنهاد ما حمام ملک می باشد که یک روز را همراه با خانواده در محیطی سرشار از هنر و تاریخ بگذرانید. برای ساخت این حمام از معمار ی ایرانی الهام گرفته شده است و دارای قسمت های مختلفی از جمله میان دور، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش نشانی، محل انبار چوب و مواد سوختی می باشد.

این خانه طی سال ها مورد مرمت و بازسازی، با هنر استادان زبردست قرار گرفته است. به نوعی می‌توان گفت این موزه امروزه مرکز پژوهش های سنتی می باشد.

شما می توانید در اولین فرصت، تور ارزان مشهد و تور لحظه اخری مشهد را از آژانس هم کوچ خریداری کنید.

اگر در مشهد فرصت کافی داشتید، پیشنهاد ما این است که حتما سری به موزه زیبا و پر از شگفتی بزنید. امروزه این موزه زیبا مورد استفاده بسیاری از هنرمندان کشورمان است. در این موزه همواره فعالیت های هنری بسیاری از جمله: بافت فرش و گلیم، انواع دوخت های سنتی، کارگاه های منبت و معرق کاری، کارگاه های تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلد سازی، صحافی سنتی و … صورت می گیرد و دیدن آن خالی ازلطف نیست و شما کلی تجربه جدید در این موزه زیبا و دیدنی به دست می آورید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید