از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

خانه بومیان کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

جزیره کیش با جاذبه‌های فراوان و منحصر به فردش مشهور و محبوب است. یکی از آن‌ها، خانه بومیان کیش است. در ادامه قصد داریم در مورد این جاذبه تفریحی زیبا صحبت کنیم.

جزیره کیش با داشتن جاذبه‌های فراوان می‌تواند بهترین مقصد تفریحی برای سفرهای داخلی باشد. یکی از جذاب‌ترین این جاذبه‌ها، خانه بومیان در کیش است که سبک زندگی مردمان قدیم جزیره کیش را به تصویر می‌کشد. این خانه متعلق به یکی از شخصیت‌های محبوب این جزیره یعنی مرحوم حاج عبدالله بن شاهین بوده که تاجر مروارید و مالک یکی از بزرگترین لنج‌های بادبانی در جزیره کیش بوده است. وی هم چنین به مشاغل دیگری از جمله شغل تجاری و گلافی یا لنج سازی نیز مشهور بود.

حاج عبدالله این خانه را از سه نسل قبل خود به ارث برده که مساحت این خانه ۱۲۰۰ متر وسعت دارد و نزدیک به ۲۰۰ سال پیش با ۱۵ اتاق ساخته شده است. این خانه قدیمی و زیبا از جذاب‌ترین خانه‌های محله صفین قدیم در کیش است که معماری ان نیز فوق‌العاده زیبا و نشانگر همان دوران می‌باشد.

خانه بومیان برای کیش‌وندان و خود مردم جزیره جایگاهی بالا دارد؛ دلیل آن هم برگزاری بیشتر کلاس‌های مکتب و یادگیری قرآن در این خانه در قدیم است. در واقع به نوعی این خانه مدرسه محله صفین بوده است. خانه بومیان کیش در فروردین ۱۳۹۳ به منظور ارائه فرهنگ و آداب و سنن مردم قدیم جزیره کیش و کسب مجوز های لازم برای تغییر در این خانه به خانه مردم شناسی بومیان کیش تغییر نام داد. این تغییرات با هدف ایجاد اشتغال برای بومیان و توسعه گردشگری بوده و تمام اتاق‌ها و فضا را با مصالح بومی به سبک معماری ۸۰ سال اخیر بازسازی کردند. 

انتخاب هتل همواره موضوع با اهمیتی در تدارک سفر بوده و هست. خیلی از مسافران با توجه به نیاز خود از محل اقامت، سطح توقعات و توانایی مالی در پرداخت هزینه‌های هتل، بهترین گزینه موجود را انتخاب می‌کنند. جزیره کیش دارای هتل‌های بسیاری است و هتل های کیش انواع مختلفی دارند که هر یک می‌توانند گزینه مناسب مسافران باشند.

در واقع جاذبه‌های فوق‌العاده این جزیره باعث شده تا با استقبال زیاد مسافران، هتل‌های فراوانی در کیش ساخته شود. خانه بومیان یکی از پرطرفدارترین نقاط دیدنی در کیش است. جالب است بدانید هر اتاق این خانه ویژگی خاصی دارد. اتاق‌های آن شامل اتاق مهمان مردان، اتاق زمستانی، انبار خرما و محل شیره کشی خرما، آشپزخانه، حجله، مکتب خانه و … هستند.

چندول نام یکی از اتاق‌های این خانه قدیمی است که برای نگه داری و انبار خرما و استحصال شیره خرما به کار می‌رود. این اتاق در گوشه‌ای از حیاط و دور از وزش باد ساخته می‌شود. مصیف یا اتاق تابستانی دیگر اتاق خانه بومیان کیش است که برای تابستان و فصول گرم استفاده می‌شده است. در این اتاق بادگیرهایی برای خنک کردن هوای اتاق وجود دارد که در تابستان، آن‌ها را باز می‌کنند.

این اتاق فقط در تابستان استفاده می‌شد و در فصل زمستان، بادگیرها را می‌پوشانند. مطبخ دیگر اتاق خانه می‌باشد که برای پخت و پز غذا و پخت نان، مسقف ساخته شدند و دریچه‌هایی را جریان هوا تعبیه شده است. از دیگر اتاق‌های خانه بومیان با ویژگی‌های خاص می‌توان به بیت‌العود یا اتاق خواب، بیت‌الافروخ یا مکتب خانه، بیت‌القهوه یا اتاق مخصوص زنان، الفرشه یا حجله، بخار یا انبار مواد غذایی، … اشاره کرد.  

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید