از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

خانه مردم شناسی بومیان کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

خانه مردم شناسی بومیان کیش بنایی با قدمت دویست سال درکهن ترین محله جزیره کیش (سفین قدیم) قرار گرفته است. این خانه در زمینی به مساحت یک هزار و دویست مترمربع حدود دویست سال پیش معماری و بنا شده و دارای پانزده اتاق و دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی می باشد. حیاط مجلس دارای دو بالکن و دو اتاق بزرگ برای پذیرایی از مهمانان است و در گذشته زنان در این حیاط رفت و آمد نداشتند ولی حیاط خانوادگی (یا همان زنانه) به زنان و دختران خانه تعلق داشته و مردان غریبه حق ورودبه این محوطه را نداشتند.

این خانه در واقع یکی ازکهن ترین خانه‏ های محله سفین قدیم است که به سبک معماری کاما بومی بنا شده و صاحب خانه (مرحوم حاج عبداله شاهین) معروف ترین  شخصیت  هشتاد سال گذشته و صاحب یکی از بزرگترین لنج‏های بادبانی آن زمان بوده که به حرفه نجاری و گلافی (لنج سازی) تخصص داشته و این خانه را از ۳ نسل قبل خود به ارث برده است.

خانه مردم شناسی برای بومیان نسل قدیم کیش بویژه اهالی سفین قدیم منزلت و جایگاه ویژه‏ ای را دارد زیرا بیشتر آنها مکتب خانه و فرا گیری قرآن کریم را در آن گذرانده و در واقع این خانه حکم مدرسه محله سفین را در گذشته داشته است. در این خانه بصورت زنده شیوه معیشت و کار بومیان کیش در دوران قدیم به گردشگران معرفی می‏شود. همینطور تعداد زیادی از ادوات و وسایل قدیمی آشپزی، صید مروارید، ماهیگیری، مکان نگهداری خرما و درست کردن شیره خرما بصورت سنتی، دو حلقه چاه آب برای تامین آب آشامیدنی ساکنان در معرض دید مردم قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید