از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

خواجه اباصلت مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

آرامگاه‌های اشخاص مختلف که هر کدام به نحوی سرآمد بودند در شهرهای مختلف گردشگران را به سمت خود میکشد. این بار توجه ویژه مسافران تور مشهد به آرامگاه خواجه اباصلت مشهد برایمان جالب بود. اینکه مسافران تور هوایی مشهد ۱۲ کیلومتر راه را میپیمایند تا به این آرامگاه برسند نشان میدهد که لازم است به آن توجه شود و در مورد آن مطالبی ذکر شود. پس ما هم بر آن شدیم تا با ایجاد این پست به مسافران تور لحظه آخری مشهد یک مکان جالب را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره که بیشتر با نام خواجه اباصلت هروی شناخته میشود تاریخ نگار، دانشمند و محدث سرشناس در زمان خودش بوده است. کتب و منابع متفاوت و متعددی که در مورد آن مطالبی دارند و توسط تاریخ نویسان ایجاد شده‌اند از این شخص با عناوین متفاوتی یاد کرده‌اند اعم از برده، گماشته، محدث، غلام و متکلم البته از عنوان محدث کمتر استفاده شده است. برخی هم او را یک دانشمند بزرگ یاد کرده‌اند و طبق نظر گروهی هم ثروتمندی بوده است که به اهل علم توجه زیادی داشته است. از نظر عوام هم او از نزدیکان و خادم علی ابن موسی الرضا یعنی امام هشتم شیعیان بوده است که وقتی ایشان بر اثر مسمومیت در بستر بوده‌اند تا آخرین لحظه کنارشان بوده است.

طبق اسناد موجود خواجه تقریبا در سال ۱۶۰ هجری قمری چشم به جهان گشود و با نظر به اینکه نیاکانش اهل هرات بودند، عنوان اباصلت هروی را دارا شد. پس از ورود علی ابن موسی الرضا به شهر مشهد، به ایشان مراجعه کرده و عضوی از صحابه ایشان گشت. با توجه به اینکه خواجه در تمام مدت در کنار مولای خود بود و با توجه به مبارزات و رویدادهای سیاسی و حکومتی که او در آن‌ها شرکت داشت، بیشتر عمر خود را در خفا زندگی کرد و با کمتر کسی معاشرت داشت.

خواجه اباصلت در روزهای پایانی ماه شوال سال ۲۳۶ قمری از دنیا رفت. ساختمان قبلی آرامگاه ایشان بقعه‌هایی بود که در گذشت زمان بیشترشان دچار تخریب شده بودند و در همین حین که شهرسازی جدید در آن نواحی قوت گرفت، با تلاش‌های شخصی به نام محمدعلی درویشی که از اهل تصوف به حساب میامد و در قرن ۸ هجری میزیست، شکل یک حجم چهار ضلعی را به خود گرفت که گنبدی هم در بالای آن وجود داشت. از چهار جانب، این بنا با ۴ درگاه به محیط بیرون متصل میشد.

در زمان اخیر و علی‌الخصوص در چند سال گذشته، ساختمان این آرامگاه در زمینی به مساحت ۹۲۰ متر مربع با اصول مدرن بازسازی شده است. در آرامگاه این شخص امکانات تسهیلاتی و رفاهی برای گردشگران تعبیه شده است که شامل مجتمع‌های اداری، تجاری، پارکینگ، رستوران و چایخانه میشود.

دور تا دور آرامگاه خواجه را قبرستان مشهد احاطه کرده است و اگر به آن سری بزنید خواهید دید که قبرهای فراوان در آن نواحی وجود دارد.

این آرامگاه در جاده مشهد به فریمان  واقع شده است و از جانب جنوب شرقی مشهد که ۱۲ کیلومتر فاصله بگیرید  قبل از رسیدن به قبرستان بهشت رضا با این مکان رو به رو میشوید.

در طول سال این مکان گردشگران و زائران زیادی را به خود میبیند.

خواجه اباصلت

افرادی که علاقه دارند تا بیشتر در مورد خواجه اباصلت بدانند میتوانند به کتاب پژوهشی درباره اباصلت هروی مراجعه کنند که اثری است که توسط آقای سید حبیب الله حسینی به نگارش در آمده است. این کتاب به بررسی وجوه مختلف زندگی اباصلت پرداخته است و آن‌ها را بررسی میکند و در اختیار مخاطب قرار میدهد.

برای رفتن به این آرامگاه میتوانید از خودروی شخصی استفاده کنید و یا از اتوبوس‌های شهری مشهد به مقصد خواجه اباصلت استفاده کنید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید