از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

خواجه مراد مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این پست قصد داریم تا به معرفی آرامگاه یکی دیگر از صحابی علی ابن موسی الرضا امام هشتم شیعیان بپردازیم تا تلاشی برای آگاهی بیشتر مسافران تور مشهد کرده باشیم. این مکان در قلب کوه‌های منطقه خراسان و اطراف شهر مشهد بنا شده است و سالانه مورد توجه زیاد مسافران تور ارزان مشهد قرار میگیرد. ما به تشریح این مطلب میپردازیم تا این بار که از تور مشهد استفاده کردید در صورت تمایل سری هم به این مکان بزنید.

کیستی خواجه مراد :

خواجه مراد مشهد

در خطوط بالا ذکر کردیم که این بنا در قلب کوه‌های منطقه خراسان و به عبارت دقیق‌تر کوه‌های اطراف شهر مشهد واقع شده است و میتوانید با صعود به بلندی‌های بینالود به آن دسترسی داشته باشید. این آرامگاه متعلق به شخصی به نام ابو حبیب هرثمه بن اعین میباشد که بیشتر با نام خواجه مراد شناخته میشود. بسیاری از کتب و مراجع این را ذکر کرده‌اند که این شخص از صحابی علی ابن موسی الرضا به حساب میامده ولی در صحت آن شک و تردید وجود دارد. گفته شده است که مقبره و آرامگاهی که موقعیت آن را ذکر کردیم متعلق به خواجه مراد است. اگر نگاهی به کتب و منابع تاریخی و مذهبی بیندازید خواهید دید که حجم زیاد از اطلاعاتی که با یکدیگر تفاوت دارند از این شخص موجود است از جمله این که خواجه مراد در زمان حکومت هارون، حاکم اقلیم خراسان بوده است و بعد از به وجود آمدن پاره‌ای از مسائل سیاسی با دستور مقامات حکومت وقت از سمت خود عزل میشود و دستگیر میشود، فضل بن سهل نامی نسبت به قتل آن مبادرت میورزد. عده‌ای دیگر از مورخین آورده‌اند که این شخص از سردارهای رده بالای مامون بوده است و ماموریت همراهی علی ابن موسی الرضا از شهر مدینه تا شهر توس را به عهده داشته است و در طی این راه تحت تاثیر رفتار و همنشینی با امام هشتم شیعیان قرار میگیرد و در اثر آن مهری از آن امام در دلش ایجاد میشود سپس بعد از شهادت آن حضرت توسط مامون عباسی، خواجه مراد که در دل مهر ایشان را داشت شروع به افشاگری بر علیه توطئه‌ها و بی اخلاقی‌های مامون میکند که تابع آن دستور قتلش از جانب خلیفه صادر میشود و کشته میشود.

موقعیت مکانی آرامگاه خواجه مراد :

باید بدانید که برای رسیدن به این آرامگاه لازم است خود را به ۱۵ کیلومتری جانب جنوب شرق شهر مشهد برسانید و از ارتفاعات زیبای بینالود صعود کنید تا به آرامگاه برسید. در صورت تمایل به بازدید از آرامگاه خواجه اباصلت که آن هم از مکان‌های پرطرفدار است میتوانید بعد از طی کردن فاصله ۳ کیلومتری به آن برسید.از شهر مشهد که وارد جاده فریمان بشوید، بعد از طی کردن فاصله ۱۵ کیلومتری در جانب مقابل بهشت زهرا یک جاده فرعی به سمت راست مشاهده میکنید که بعد از ورود به آن و پیمودن مقداری راه به آرامگاه خواجه مراد خواهید.

مشخصات بنا آرامگاه :

این آرامگاه در دل کوه در محیطی باصفا و دل انگیز در میان شکاف کوه و در نزدیکی چشمه آب زیبایی قرار دارد که در زمان معاصر و توسط فردی به نام (حاج محمد علی درویش ) ملقب به (نور غلیشه ) ساخته شده است که حفاظت از این بنا را تا زمان حیاتش بر عهده گرفت و در حال حاضر نیز توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان اداره می‌شود .این بنا در اصل شامل یک اتاق چهارگوش با ابعاد ۴ متر در ۴.۵ متر است ؛ که در اطراف آرامگاه تعدادی اتاق مجزا نیز وجود دارد که از بخش‌های اولیه بنا نیستند و بعدها برای سکونت زائران و توریست‌ها ساخته شده و آرامگاه را نسبت به حالت اولیه خود بزرگتر ساخته است . از سوی دیگر در نمای شمالی بنای آرامگاه ایوان بزرگی به ارتفاع ۵ متر ساخته شده که شامل تزئینات آینه کاری بسیار باشکوه ، وجود دو گلدسته کم ارتفاع کاشی کاری شده در بالای ایوان ، کاشی کاری‌های زیبا با کاشی‌های هفت رنگ در در کناره‌های ایوان بوده و نشانی از قدمت تاریخی این بنا است. همچنین در کناره آرامگاه خواجه مراد مزار ( حاج محمد علی سرابی ) یکی از دراویش معاصر که در سال ۱۳۵۳ از دنیا رفته است قابل رؤیت است .

وضعیت جذب گردشگر :

در سال‌های اخیر برای رفاه و آسایش حال گردشگران این آرامگاه تاریخی در اطراف آن اتاقک ‌هایی برای اقامت زائران ، رستوران‌هایی با انواع غذاهای لذیذ و محلی ، پارکینگ ، فضاهای اداری و بازارچه‌های محلی با انواع محصولات دست ساز به چشم می‌خورد که جهت آبادسازی منطقه و کمک به حال گردشگران ایجاد شده است .

البته بیشتر اهمیت گردشگری این منطقه بعد از جنبه زیارتی بودن آن جنبه سیاحتی آن و گردشگری در کوه و صخره‌های اطراف است که دارای جایگاهی جذاب و ایده آل برای ورزشکاران و کوهنوردان منطقه خراسان و توریست ‌ها به حساب می‌آید .

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید