از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

دهکده چوبین نیشابور

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این روزها شاهد این هستیم که مسافران گرامی تور مشهد دارای سلایق متفاوتی در گردش شده‌اند. منظور از این کلام این است که با وجود گسترش امکانات تفریحی و گردشگری که در شهر مشهد برای مسافران تور هوایی مشهد در نظر گرفته شده است و این شهر به غیر از جنبه زیارتی دارای جنبه تفریحی نیز شده است، باز هم مسافران تور ارزان مشهد به گردشگری در جاذبه‌هایی متفاوت، مثلا شهرهای اطراف مشهد میپردازند. حال در این پست به بررسی روستای هم کوچ نیشابور که یکی از جاذبه‌هایی است که مسافران بسیاری رهسپار آن میشوند پرداخته‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این روستای شگفت‌آور بدانید.

هم کوچ نیشابور|هم کوچ نیشابور|هم کوچ نیشابور

این دهکده دارای نام محلی چوبین میباشد و در اصل از روستاهای سرشناس شهر نیشابور محسوب میشود و نام اصلی آن که سال‌های پیش به آن نام شناخته میشد محمدآباد آقازاده میباشد. دهکده چوبین دارای مشخصات و شناسه جالبی میباشد اما بر هیچکس پوشیده نیست که این محل در از بی‌نظیرهای کشورمان به حساب میاید و رفتن به آن به همه توصیه میشود. مرحوم مهندس حمید مجتهدی که در همین چند سال پیش یعنی سال ۱۳۹۲ خورشیدی  جان به جان آفرین تقدیم کرد سازنده این دهکده میباشد. ایشان از نوادگان محمدکاظم خراسانی بودند. زیرساخت‌ها و بسترهایی که منطقه‌ای که چوبین در آن احداث شده است به طرز جالبی با طریقه ساخت آن دارای هماهنگی میباشد. این دهکده تفریحی از چوب ساخته شده است که در نوع خود بینظیر به حساب میاید. تمام چیزهایی که در یک شهر کوچک برای زندگی باید باشد اعم از فروشگاه، اداره پلیس، فضای سبز، نانوایی، اقامتگاه و… در این شهر چوبی موجود است. یکی از ویژگی‌های خیلی جالب دهکده چوبین این است که در آن مسجدی از جنس چوب وجود دارد. این مسجد اولین مسجد چوبی در جهان میباشد که در برابر زلزله‌های شدید یعنی تا ۸ ریشتر مقاوت میورزد. مسجد هم کوچ دارای مساحتی در حدود ۲۰۰ متر میباشد و البته سقف آن هم به شکل استادانه‌ای شیروانی کار شده است. این مسجد دو مناره دارد هر کدامشان دارای ارتفاع ۱۳ متری هستند و سر جمع نزدیک به ۸ تن وزن دارند. ۴۰ تن چوب در طول دو سال و به همت مهندسان و کارشناسان زبده تبدیل به مسجدی چوبی، ضد زلزله به شکل کشتی که برعکس قرار گرفته است شدند. برآورد کارشناسان سازه در مورد این مسجد این است که حداقل تا چند قرن دیگر از انواع گزندها مصون است و در برابر حودث طبیعی مقاومت میورزد.

اگر به داخل این مسجد بروید و اطراف خود را بنگرید خواهید دید که هیچ ستونی وجود دارد که به سقف مسجد متصل باشد. اسکلت مسجد که در اصل کل مجموعه بر روی آن استوار هستند در بین دیوارهای دو جداره قرار دارد. نقشه اسکلت این بنا یعنی اتصالات مناره‌ها، سقف و دیوارها به شکل عنکبوتی میباشند. در کل شکل کلی ساخت این مسجد به شکل تار تنیدن عنکبوت میباشد. سطح تماس مناره‌های استوار این مسجد به شکلی است که وزنشان به شکل موازی و برابر نخست بر روی سقف مجموعه، پس از آن به دیوارها و در نهایت به زمین میرسد که به موجب آن به هیج قسمت از بنا فشارهای مخرب وارد نمیشود. نردبانی که داخل مناره میباشد این امکان را فراهم میاورد که افراد بتوانند از طریق آن به بالای مناره دست پیدا کنند. تهویه هوای طبیعی این مسجد در نظر بسیاری از افراد قابل توجه ترین بخش آن به حساب میاید. در سقف مسجد و در اصل در قسمت اتصال مناره‌ها به سقف، حفره‌هایی وجود دارد که در تابستان هوای گرم را از مسجد خارج میکند و به وسیله بادگیری که در سقف تعبیه شده است، هوای تازه را جایگزین آن میکند. در کل سر زدن به این مسجد خالی از لطف نیست.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید