از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

ساپای کوهستانی ویتنام

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

شهر ساپای ویتنام

ویتنام کشوری است در قاره آسیا و این کشور هم در درازای تاریخ، بالا و پایین و حوادث زیادی به خود دیده است و همگان به یاد داریم جنگ فرسایشی ویتنام را؛ اما ویتنام به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میشود که دارای حاکمیت‌های جداگانه نیز هستند و این سرزمین دارای شهرهای متعدد است که در آن‌ها جاذبه‌های گردشگری و منابع طبیعی گسترده‌ای وجود دارد. همه‌ی این باعث شده که سفرهای زیادی به این کشور انجام شود و به هر سال با رشد صنعت گردشگری مواجه باشد. اما یکی از مقاصد اصلی که مسافران تور ویتنام مشتاق بازدید از آن هستند شهر ساپا میباشد. بلافاصله بعد از جنگ فرسایشی ویتنام و از زمانی که اقدامات عمرانی در این کشور آغاز شد، ساخت‌ هتل‌های متفاوت هم در دستور کار قرار گرفت و در نزدیکی همین منطقه ساپا هم هتل‌های زیادی برای اقامت مسافرانی که میخواهند به ساپا نزدیک باشند احداث شد. اما باید به سراغ بحث اصلی که معرفی شهر ساپا میباشد برویم.

ساپا کجاست

ساپا یکی از شهرهای مرزی ویتنام است که در شمال این کشور قرار دارد. این شهر در ارتفاعات و در بالای کوه‌ها قرار دارد. شرح کلی زندگی اهالی ساپا را میتوان زندگی دهقانی بر فراز ارتفاع دانست. درست است که ساپا در ارتفاعات واقع شده است اما شرایط خاک آن حاصلخیز است و باعث میشود که کشاورزان محصول خوبی را برداشت نمایند. ساپا در تمامی طول سال دارای آب و هوای سرد است اما تفاوت زمستان و تابستان آن این است که در تابستان آب و هوای ساپا به صورت سرد و خشک است اما در فصل زمستان آب و هوای این منطقه سرد و یخ زده است. گفتیم که این منطقه خاک خوبی دارد و همین امر باعث شده است با دارا نبودن آب و هوای معتدل و دیگر شرایط کشاورزی، اهالی ساپا بتوانند محصول کشاورزی خوبی را برداشت نمایند. جالب است بدانید که بیش از ۵ تیره قومی در ساتا به صورت مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی میکنند و مشکلی ندارند. اقتصاد این مردم از راه فروش محصولات کشاورزیشان که بیشتر شامل غلات، ذرت، برنج و چای میباشد در کنار صنایع دستی ساپا تامین میشود.

تاریخ ساپا

از تاریخ بدوی ساپا اسناد و اطلاعات ثبت شده مشخصی در دسترس نیست اما تا آن‌جایی که ثبت شده است میتوان گفت که این منطقه همیشه محل اقامت تیره‌ها و اقوام مختلف بوده است و هر از چندگاهی بر سر آن مناقشاتی نیز ایجاد میشده است زیرا منطقه‌ای استراتژیک به حساب میاید. شاید مورد توجه‌ترین مناقشه‌ای که بر سر ساپا پیش آمد مربوط به مناقشه بین چین و فرانسه باشد. یکی دیگر از دلایل اهمیت ساپا هم احتمالا دارا بودن مزارع گسترده خشخاش در اواخر قرن ۱۹ میلادی بوده است. در اواخر قرن ۱۹ میلادی و اوایل قرن ۲۰ میلادی مناقشات بین چین و فرانسه ادامه داشت و فرانسه در یک حمله ناگهانی با قوای نظامی خود از مصب رودخانه ساپا به سوی شمال پیشروی کرد و توانست کنترل مناطقی را به دست بگیرد که در نهایت چینی‌ها مجبور شدند پای میز مذاکره بنشینند و در این مذاکره توافق کردند که قسمت جنوبی ساپا تحت حاکمیت فرانسه قرار بگیرد. اما از آن‌جایی که فرانسه در طول تاریخ خود را کشوری استعمارگر نشان داده است، راضی به این هم نشد و در سال‌های بعد با یک سری حملات و تاکتیک‌ها نظامی مدرن کل منطقه ساپا را از آن خود کرد و علتی که باعث میشد مسئولان وقت فرانسه تا این حد برای تصاحب این منطقه بجنگند این بود که به باور آن‌ها ساپا از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار بوده است و میتوانسته به اقتصاد فرانسه کمک کند. البته این فقط یه توجیه ساده لوحانه بود تا حزبی که خواستار تصاحب این منطقه به نفع فرانسه بود بتواند نظر نمایندگان مجلس فرانسه را برای ارسال قوای نظامی جلب کند. به طوری که در سال‌های بعدی دیدیم که ارتش و نیروهای دولتی فرانسه صرفا به ساخت یک بیمارستان نظامی و یک مقر فرماندهی در فرانسه قناعت ورزیدند و چیزی که به وفور در این منطقه ساخته میشد ویلاهای اشرافی ثروتمندان فرانسه بود که حزب را خریده بودند. اما بعد از پایان یافتن چنگ جهانی دو غائله تنکین جانی تازه گرفت و این ارتفاعات از دو سو مورد حملات سهمگین قرار گرفت. یکی از سوی گروهک‌هایی که با وجود نیروهای فرانسوی در این منطقه مخالف بودند و یکی هم از سوی نیروهوایی فرانسه که به حملات گروهک‌ها پاسخ میداد. این درگیری‌ها موجب شد که این شهر که روزگاری به بهشت میماند به یک ویرانه تمام عیار بدل شود. اما در سال‌های آخر قرن بیستم، دولت سوسیالیستی ویتنام تصمیم گرفت که برای ایجاد توازن میان جمعیت شهری و روستایی, عده‌ای را به این منطقه کوچ دهد که در این کار هم موفق بود و ساخت و ساز و آبادانی دوباره به این شهر پا گذاشت اما ناگهان در سال ۱۹۹۳ ارتش چین هوای استعمارگری کرد و به ساپا حمله برد و آن را تصاحب کرد ولی این بار ارتش ویتنام به صورت مدرن و تاکتیکی وارد عمل شد و توانست که این منطقه را از متجاوزان بازپس گیرد و به آن‌ها یک درس حسابی بدهد. بعد از آن ویتنام درنگ نکرد و سریعا از پتانسیل گردشگری این منطقه استفاده کرد و در حال حاضر پیاده روی در ارتفاعات ساپا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در ویتنام به حساب میاید. گفتنی است که در سال‌های اولیه بعد از اعمال مالکیت دوباره ویتنام، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مرزهای ساپا مستقر بودند اما در حال حاضر بحران‌های این منطقه از بین رفته است و دیگر منطقه‌ای تنش‌برانگیز به حساب نمیاید.

ساپا چه دارد

در جای جای این مطلب به صورت پراکنده در این مورد صحبت کرده‌ایم اما باید بگوییم که ساپا از قاعده کلی گردشگری در ویتنام یعنی پیاده‌روی در مراتع زیبا پیروی میکند. طبیعتی بکر و دست نخورده در کنار رودهای فراوان به علاوه چندین مسیر پیاده‌روی که مسافران بر حسب توانایی بدنیشان یکی را انتخاب میکنند کلیت ساپا را تشکیل میدهد. البته ساپا دارای تپه‌های رنگی که رنگ‌ آن‌ها حاصل از رنگ بودن گیاهان سطحشان میباشد نیز هست. گردشگران ساپا به غیر از بازدید از این طبیعت زیبا میتوانند سری به قبایلی که در دامنه‌های ساپا زندگی مسالمت‌آمیزی دارند بزنند و از هم‌نشینی با آن‌ها لذت ببرند.

علاقمندانی که میخواهند از ساپا دیدن نمایند و آن را هم به یکی از تجربیات سفرشان بیفزایند میتوانند به خود را به شهر لئوسای برسانند که برای این کار میتوانند از تاکسی‌هایی که در پایتخت وجود دارد استفاده کنند و یا سوار بر اتوبوس خود را به لئوسای برسانند. بعد از آن نوبت به مسیر پیاده روی میرسد و به معنای بهتر در این زمان به شهر ساپا رسیده‌اید. البته برای سالمندان و در کل افراد ناتوان و یا کسانی که نمیخواهند پیاده روی کنند این امکان نیز وجود دارد که از چهارپایانی که توسط اهالی ساپا اجاره داده میشود استفاده کنند. توصیه میشود برای داشتن سفری بدون اشکال به این منطقه حتما مواردی نظیر کفش مخصوص کوهنوردی، لباس گرم، کرم ضد آفتاب، داروهای ضروری، عینک آفتابی، وعده‌ی توراهی و آب و همینطور کوله پشتی مناسب به همراه داشته باشید. برای داشتن راهنما میتوانید به مردم این منطقه اعتماد کنید زیرا آن‌ها مردمی شریف و قابل احترام هستند و تا کنون سابقه نداشته است که به گردشگران آسیبی برسانند. گفته شده است که برنامه‌هایی برای ایجاد مسیرهای‌ آفرود در ساپا برای علاقمندان در دستور کار مسئولان مربوطه است.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

VIRA

عضویت از 2022

ممکن است دوست داشته باشید