از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

سنگ نگاره شترسنگ مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

سنگ نگاره شترسنگ در کنار راه مشهد به شاندیز و نزدیک روستایی به نام درخت بید قرار دارد وشامل سنگ های بزرگی با نقوشی از قبیل : شیر، بزکوهی، گاو، میش وانسان های شکارچی است  که قدمت آن را میتوان به دوران نوسنگی نسبت داد.

سنگ نگاره شتر قدمتی چندین هزار ساله داشته و یادگاری از اعماق تاریخ خراسان است که اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود جای داده است. نگاره ها یا هنرهای صخره ای، شناسنامه یا سندهای دست اولی هستند که نمادی از هویت ملی هر دیار محسوب شده و کهن ترین آثار هنری و تاریخی به جای مانده  از گذشتگان آن دیارند که در خود اسرار کشف نشده فراوانی دارند.

این اثار بهترین سامانه هایی بوده که انسان های گذشته از طریق آنها ائامه حیات داده و با یکدیگر و جوامع بشری سخن گفته و ارتباط برقرار کرده اند. نقوش آن احتمالا برگرفته از تجربیات عینی و باورها و اعتقادات ونگرش پیشینیان به محیط زیست است و برای حکاکی روی  این سنگ از جسمی سرتیز استفاده شده است .

بیشترین نقوش این سنگ نگاره مربوط به طرح حیوانی از جمله بزکوهی، شتر دوکوهانه، گاو کوهان دار و احتمالا یوز پلنگ است که در میان آنها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده میشود و آنچه اهمیت دارد وجود نقوش گاو کوهان دار و شتر دوکوهانه است که به اعتقاد باستان شناسان مملو از رمز و رازهای فراوان است.

سنگ نگاره شتر در محل این سنگ نگاره، از دور سنگ های گرد غول پیکری دیده می شود که شباهت زیادی به شترهایی دارد که با اندازه های مختلف بر سینه این کوه کم ارتفاع خوابیده اند، شاید اصطلاح شتر سنگ هم با این برداشت اولیه بی ارتباط  نباشد.

اکثر نقوش حکاکی شده بر این سنگ ها دارای جهتی روبه جنوب و شرق است که حکایت از هوش و درایت هنرمندان حکاک آن را دارد، این هنرمندان آثار خود را به بهترین جهت و مناسب ترین شیب خلق کرده اند تا از حدود یازده هزار سال قبل تا کنون این اثار هنری حفظ شوند. بیشترین نقوش تکراری در محوطه شتر سنگ همچون دیگر نقاط ایران بزکوهی است.

نقشهایی که بر این سنگ نگاره چندین هزار ساله مشاهده میشود با طرح ها و اندازه های گوناگون، ولی بامضامینی یکنواخت در سطح ملی و جهانی است. اکثرنقوش، روی سنگ های گرد ایجاد شده و شباهتی نزدیک به بوم های سنگ نگاره های اردبیل، هرمزگان، ارسباران تبریز و جمهوری آذربایجان دارد. اطراف و روی سنگ های گرد  پر از نقوش مختلفی است که هنرمندان هر کدام را براساس مهارتشان زیبا و ساده خلق کرده اند.

بعد از نقوش بزکوهی بیشترین فراوانی نقوش، نقش  انسان هایی است که در حالات مختلف حک شده اند. حالاتی همچون کمان داری، سواره، انجام حرکات موزون، ایستاده و ازهمه جالبتر انسانهایی که سوار بر شیر هستند.

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید