از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

شاهکار معماری ایران در مالزی

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

پل پوترا در شهر پوتراجایا مالزی به دلیل شبیه سازی از پل خواجو اصفهان دارای محبوبیت خاصی در میان ایرانیان است که در ادامه به شرح مختصری از این پل میپردازیم .

شهر پوترا جایا در مالزی

شهر پوتراجایا در مالزی شهری کاملا ساخته بشر است که هدف از ایجاد آن جایگزینی آن به جای کوالالامپور بود که اکنون در جنوب کوالالامپور وبه عنوان پایتخت اداری و سیاسی کشور است که با وجود ادارات مهم و ساخت مهم ترین نمادهای مهم در این شهر به عنوان قطب اصلی گردشگری در کشور مالزی به شمار میرود که هیچ کدام از کارمندان دولت حق سکونت در این شهر را ندارند تنها پادشاه پوتراجایا به همراه خانواده اش در این شهر زندگی میکنند و مابقی کارمندان دولت معمولا در نزدیکی این شهر و بیشتر در شهر سایبرجایا اقامت دارند.

این شهر که نام خود را ازاولین نخست وزیر مالزی ( تونکو عبدالرحمان پوترا ) برگرفته است که پوترا در زبان مالایی به معنای پادشاه و جایا به معنای والامقام و صاحب قدرت است و این شهر تنها دارای یک هتل ۷ ستاره با نام ماریوت است ، همچنین این شهر که در ۲۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی کوالالامپور قرار دارد هیچ پلیسی ندارد و مانند جزیره کیش در ایران تمام شهر توسط دوربین کنترل و نظارت میشود و یکی از قوانین دیگر مهم این شهر ممنوعیت ماهیگیری برای مردم عادی است و با وجود بیش از هزار نوع گونه از ماهی ها تنها پادشاه مجاز به ماهیگیری در آبهای پوتراجایا می باشد.

به طور کلی میتوان گفت با قدم زدن در این شهر ، دیاری مدرن از مسلمانان را خواهید دید که با شهری به روز و پاکیزه ، با نظمی خاص و برج های آسمان خراش در نوع خود کم نظیر و دیدنی است ؛ همچنین بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۰۷ جمعیت پوتراجایا برابر با ۵۰٬۰۰۰ نفر بوده و با وجود اینکه این کشور دارای چندین قومیت از مالاییها، چینی‌ها،هندی‌ها، گروه‌های اوراسیایی است، اما معماری پوتراجایا تا حد زیادی به سبک عربی مدرن نزدیک است .

پل پوتراجایا مالزی

این پل که در زمان آقای مهاتیر محمد در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی در ایران و با اجازه ایشان در پوتراجایا ساخته شد به عنوان بزرگترین پل این شهر و نمادی از پل خواجو اصفهان ساخته شده است البته دولت مالزی تلاش نموده ال جذاب ترین اثرهای تاریخی برخی کشورهای دنیا نظیر پل گلدن گیت آمریکا ،‌پل الکساندرا یا پل آرزوها ،‌پل رتردام هلند و پل سیدنی در این شهرساخته است همچنین از ساختمتنهای مشهور این شهر میتوان به مسجد آلومینیوم ،‌ساختمان بیمه ، دادگستری ، دارایی  فنخست وزیری ،‌مهاجرت ،‌اجلاس مالزی اشاره کرد .

همانطور که میدانید پل خواجو در اصفهان پلی تاریخی بر روی دریاچه زاینده‌رود است که به دستور شاه عباس دوم در دوران حکومت صفویان بر ایران ساخته شده و با نامهایی همچون پل شله ، پل بابا رکن الدین دراصفهان شناخته میشود ؛‌این پل با داشتن ۱۳۳ متر  طول و ۱۲ متر ارتفاع دارای مقاومتی فوق العاده با گذشت زمانی طولانی است که با معماری خاص این بنا و کاشی کاری های زیبایش همچنان بنایی خاص و دوست داشتنی در شهر اصفهان است و به عنوان شاهکاری در دنیای صنعت ساخت و ساز و پلسازی در جهان شناخته میشود که به صورت دو طبقه به نظر میرسد و در زمان کمبود آب و خشکسالی امکان عبور آب از قسمتهای مختلف آن وجود دارد و به گفته توریسهایی که از این پل دیدن کرده اند تک تک کاشی کاری ها ،‌ طاق های و حتی آجرهای این پل جذاب و دیدنی اند و یادآور گذشته تاریخی ایران محسوب میشود .

اما پلی که در مالزی ساخته شده با ۴۳۵ متر طول ، طولانی ترین پل پوتراجایا است که بلوا پوترا را به میدان پوترا متصل میکند و با بهره گیری کامل از عماری ایرانی اسلامی پل خواجو اصفهان گونه مدرن شده این پل در کشور مالزی است که از آثار محبوب و زبانزد گردشگران کشور مالزی است.

این پل که از جنس بتن در دو طبقه ساخته شده عبور اتومبیل ، مونوریل و عابرین پیاده را امکانپذیر ساخته است به گونه ای که سطح لالای آن به صورت خیابان و محل عبور خودرو‌ها و عابرین بوده و طبقه دوم مختص مونوریل هایی است که بالاتر از سطح طمین طراحی شدهه و حرکت میکنند ، و البته ساخت این پل به سال ۱۹۹۷ میلادی بازمیگردد که در نهایت در سال ۱۹۹۹ میلادی افتتاح گردیده است و تا ۲۵ درصد آن کاملا شبیه به پل خواجو اصفهان است و در تعداد طاق ها، فاصله ی میان طاق ها، طول پل و… با نمونه ایرانی تفاوتهایی دارد

البته چون نمی‌توانستند برای ساخت همچنین پروژه خاص و عظیمی به دلیل حساسیت و ظرافت کار تنها به یک شرکت اکتفا کنند تصمیم بر این شد که از تمام شرکتهایی که در زمینه PPJ و PJC توانایی های لازم را دارند درخواست ایده و نیروهای گوناگون شود و در نهایت با بررسی های انجام شده در این زمینه ساخت پروژه به شرکت های  فعال در این زمینه در مالزی سپرده شد و با کمک های دولت محلی ،‌ سازمان زیر ساخت های شهری و بهداشت عمومی مالزی، مدیریت مواد زاید، برنامه ریزی شهری، حفاظت محیط زیست و توسعه اجتماعی اقتصادی در نهایت  پروژه به درستی اجرا و به بهره برداری رسید.

تفریحات گردشگران در پل پوترا جایا

توریستها و مردم این شهر علاوه بر قدم زدن بر روی این پل از سبک معماری و تاریخ هنر ایران اطلاعات کسب نموده  و میتوانند به تفریحاتی همچون ۱. عکاسی و ثبت خاطرات سفر ، ۲. تماشای غروب آفتاب در بخش بالای پل ،۳. قایق سواری در دریاچه پوترا که هزینه آن نیز متناسب با زمانی که سوار آن می‌شوید متفاوت است و قایق های این دریاچه که از نوع کروز تک سرنشین تا ۱۲۰ نفر ظرفیت است هزینه اش از ۱۵ رینگت مالزی شروع میشود .

جاذبه های دیدنی نزدیک به پل پوتراجایا

پس از دیدن این پل زیبا شما میتوانید از بسیاری از جاهای دیدنی این شهر دیدن نمایید که هر کدام به نوبه خود شاهکاری در طراحی و معماری بوده و زیبایی های خاص را دارد که از جمله آنها بازدید از باغ گیاهشناسی پردانا مالزی برای دوستداران گل و گیاه و طبیعت ، شهربازی سان وی لاگون مالزی برای دوستانی که به هیجان علاقه مند هستند ،‌ مسجد صورتی پوترا با طراحی جذابش به شما مسافران عزیز این کشور آسیایی پیشنهاد میشود.

راه های دسترسی به پل پوتراجایا مالزی

برای بازدید از پل در شهر پوتراجایا می توانید از اتومبیل شخصی، ترن و اتوبوس استفاده نمایید. که در صورت استفاده از اتوبوس باید در Parkmay سوار اتوبوس شماره ی ۸۶۸ شوید حدودا پس از۲۰دقیقه به Sinar Kota-Komuter پوتراجایا خواهید رسید و یا به عنوان راه دوم در ایستگاه Sepang Omnibus سوار اتوبوس شماره ۵۳۶B شوید و پس از ۳ ساعت به Dengkil-Cyberjaya میرسید ؛ و اگر قصد سفر با ترن هوایی را دارید باید از فرودگاه KLIA به مرکز ترن شهری KL’s بروید و سوار خط اکسپرس ترن شوید

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید