از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

طولانی‌ترین غار نمک جهان در قشم

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این بخش می‌خواهیم در مورد یکی از بهترین و جذاب‌ترین این جاذبه‌ها صحبت کنیم. غار نمک قشم جایی دیدنی است که حتما پیشنهاد می‌کنیم از آن دیدن کنید.

غار نمکدان در قشم، جاذبه‌ای تماشایی

یکی از جاذبه‌های پرطرفدار قشم، غار نمک آن است. وجود رگه‌های سفیدرنگ نمک روی بدنه کوه از دور منظره‌ای فوق‌العاده را ایجاد کرده است. این گنبد نمکی در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر قشم قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم این مسیر را پیاده طی کنید و از دیدنی‌های خاص آن لذت ببرید. داخل این غار به ویژه در اعماق آن، نور کافی وجود نداشته و برای دیدن استالاکتیت‌های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه دارید. سقف غار نمک را قندیل‌های مرمری و بلورین در اشکال متنوعی پوشش داده‌اند و منظره‌ای جذاب را به وجود آورده‌اند. سعی کنید با کسی که با مسیر غار آشنایی دارد، همسفر شوید تا بهتر از مناظر آن لذت ببرید.

به طور کلی قشم در سال‌های اخیر مقصدی فوق‌العاده پر طرفدار بوده و در حال حاضر نیز در کنار جزیره کیش، تبدیل به قطب گردشگری کشورمان شده است. غار نمکی نیز از بهترین گزینه‌ها برای پی بردن به عجایب این جزیره زیباست. در کف این غار جریان‌هایی از آب نمک دیده می‌شود که منظره بسیار دیدنی را برای بازدید کنندگان به وجود آورده است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب چکیده شدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها می‌گردد و باعث به وجود آوردن پیوسته این قندیل‌ها می‌شود. این جریان آب در دل کوه نمکدان به طور یک جریان دائمی زیرزمینی است و راه را به خارج از این غار می‌گشاید. در کنار این غار یک حوضچه طبیعی به رنگ سفید دیده می‌شود که آبی که از دل این غار بیرون می‌آید، درون آن جمع می‌گردد و به صورت یک چشمه نمک در دامنه کوه به چشم می‌خورد.

در مورد جزیره هنگام بیشتر بدانیم

جنوب کشور نقاط دیدنی بسیاری دارد و جزیره قشم از معروف‌ترین آن‌هاست. این جزیره زیبا در دل آب‌های خلیج فارس واقع شده و بهترین نقاط را برای گشت و گذار دارد. غار نمک قشم شهرت فراوانی در جزیره داشته و خیلی از مسافران برای دیدن آن لحظه شماری می‌کنند. چشمه نمک در غار در تمام طول سال جریان دارد و در بخش‌های داخلی این غار نمکی نیز جریان آب قابل مشاهده می‌باشد.

گاهی آب نمک موجود در غار مانند آینه تصاویر را منعکس می‌نماید و این خود باعث به وجود آمدن صحنه‌ای زیبا و کم‌نظیر در این منطقه می‌گردد. بستر اصلی این چشمه سرخ رنگ است و می‌توان رسوبات خاک نسوز را در آن مشاهده کرد. رسوباتی که در این منطقه به وجود آمده‌اند نیز حاوی ترکیبات اکسید آهن و به‌ خصوص هماتیت هستند. بخش بالایی یا همان سقف غار نیز ساختار زیبایی دارد و توسط قندیل‌های بلورین که اشکال مختلفی دارند پوشیده شده است.

نمک‌هایی که از این غار استخراج می‌شوند، خاصیتی دارویی دارند و از آن‌ها به عنوان نمکی برای علم طب بهره گرفته می‌شود. ترکیباتی که نمک‌های درون این غار دارند حاوی منیزیم هستند. با توجه به تحقیقات و بررسی‌هایی که توسط زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک بر روی غار نمکدان در هرمزگان انجام شده نیز متوجه شدند که این غار یکی از طولانی‌ترین غارهای نمک جهان است و طول آن ۶۴۰۰ متر می‌باشد.

هم چنین با توجه به بررسی‌هایی که محققان دانشگاه شیراز بر روی ۶۰۰۰ متر از این غار انجام داده‌اند، سن نمک‌های این غار را به پیش از دوره کانبرین که تقریبا به ۵۷۰ میلیون سال پیش است بر می‌گردد؛ اما خود گنبدهاى نمکى و ظهور آن‌ها در این منطقه پدیده‌هاى جدید و جوان‌تری هستند، به طورى که برخى از این غارها حدود شش هزار سال سن دارند.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

VIRA

عضویت از 2022

ممکن است دوست داشته باشید