از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

عظیم‌ترین شهر سنگی جهان

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

تور گرجستان امروزه از جمله تورهایی است که به دلیل مجتمع‌های تفریحی متعدد ، امکانات تفریحی و گردشگری ، آب و هوای مساعد و مطبوع در میان ایرانیان به عنوان مقصد سفر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است ، بسیاری از توریست‌های خارجی که علاقه‌مند به تاریخ هستند این شهر باستانی را به عنوان منبع غنی اماکن تاریخی انتخاب می‌کنند که از جمله جاذبه‌های گردشگری گرجستان با پیشینه‌ای تاریخی شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان (Stone City Uplistsikhe) است که در ادامه با ان شهر آشنا می‌شویم .

شهر سنگی اوپلیستیخه :

از جمله اماکن دیدنی مشهور و جذاب در جهان شهر سنگی  اوپلیستیخه در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر گوری گرجستان است که در بخش غربی رودخانه متکواری با وسعتی حدود ۸ هکتار در سه بخش اصلی شمالی ، جنوبی و مرکزی قرار دارد این شهر وسیع که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد ( قرون وسطی )  باز میگردد در میان مردم گرجستان با نام قلعه خدایان شناخته می‌شود زیرا اوپلیستسیخه در تلفظ گرجی به معنای (معبد خدایان ) است ؛ این شهر سنگی را از مهمترین آثار باقی مانده از دین پیکانیزم می‌دانند و پیدایش آن را به  اوپْلُسْ نوهٔ کارْتْلُسْ نسبت می‌دهند .

اطلاعاتی در مورد اوپلیستیخه ، بزرگترین شهر سنگی دنیا :

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان با داشتن قدیمی‌ترین آثار در سال ۲۰۰۷ به عنوان میراثی با ارزش در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد که بخش میانی و عمده آن شامل ساختارهای صخره تراشی است که از طریق یک گذرگاه و یک تونل به بخش جنوبی متصل می‌شود و گذرگاه‌ها و گاهی پلکان‌ها از طریق خیابان اصلی به ساختار های مختلف انشعاب پیدا می‌کنند این شهر سنگی عظیم  دارای المان‌های مختلفی از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی را شامل می شود همچنین ترکیب غیر معمول سبک های مختلف از صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و نیز همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی ، این شهر را از دیگر شهرهای سنگی دنیا متمایز می سازد ؛ البته در طی زلزله سال ۱۹۲۰ میلادی در این منطقه روی دارد بخش هایی که ضعیف و آسیب پذیر بودند تخریب شدند و حفظ و بقای این اثر تاریخی هنوز مورد تهدید قرار دارد و به همین منظور صندوق میراث فرهنگی گرجستان (در پروژه‌ای مشترک بانک جهانی و دولت گرجستان) جهت راه‌اندازی یک برنامهٔ معین برای حفظ و نگهداری این شهر بی‌نظیر در سال ۲۰۰۰ بسیار اصرار نمود.

معمولا گردشگران تور گرجستان شهر گوری را به عنوان زادگاه استالین می شناسند اما این شهر سنگی به دلیل داشتن قدیمی‌ترین سد ، داروخانه ، بازار ، آمفی ﺗﺌﺎتر ، کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی ، معابد ، زندان ، سیاه چال و صدها اثر باستانی دیدنی دیگر در جهان زبانزد بوده و مورد توجه گردشگران گرجستان واقع شده است . این منطقه که بین شهرهای تفلیس و باتومی قرار گرفته در گذشته از با اهمیت‌ترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان به شمار می آمده است . طی تحقیقات و خاکبرداری های متعددی که در این شهر انجام شده تعداد زیادی معابد و متعلقات دیگر مربوط به الهه خورشید ، که قبل از آمدن مسیحیت پرستش می شده‌اند ، یافت شده است . اکثر غارهای این شهر بدون تزئینات هستند. هرچند در برخی از المان‌های بزرگتر، سقف طاق مانند تونل‌ها به شکل تنه‌ی درخت با سنگ‌های تراشیده مزین شده‌اند. همچنین برخی از المان‌های بزرگ در پشت یا کناره‌های دیوار طاقچه‌هایی دارند که معمولا به منظور اهداف تشریفاتی از آن‌ها استفاده می‌کرده‌اند. در رأس این مجتمع یک بنای سنگی با سبک معماری خاص مربوط به قرن‌های۹ و ۱۰ میلادی وجود دارد. در حفاری‌های باستان‌شناسی، اشیاء متعدد دست‌ساز مربوط به دوره‌های مختلف، شامل جواهرات، طلا، نقره و برنز و نمونه‌هایی از سرامیک سازی و مجسمه‌سازی کشف شده‌است.  که هم‌اکنون این دست‌سازها در موزهٔ ملی تفلیس نگهداری می‌شوند.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید