از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

قوانین فرودگاهی گرجستان

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

کشور گرجستان از عمده مقاصد گردشگری میباشد که بسیاری از هموطنانمان سالانه از این کشور و شهرهای مختلف آن بازدید به عمل میاورند. اما از همان زمان که مناطق مختلف کره زمین تحت عنوان کشورهای مختلف تقسیم شدند و مرزها به وجود آمد اتفاقاتی افتاد که تا کنون نتایجشان در زندگی‌هایمان بازتاب دارد و یکی از همین موارد هم قوانین مرزی کشورها میباشد. اما از این بحثی که در حاشیه قرار دارد فاصله میگیریم و به اصل ماجرا یعنی صحبت درباره قوانین فرودگاهی کشور گرجستان میپردازیم. این‌ها نکات کلیدی است که هر مسافر تور گرجستان باید بداند. زمانی که مسافران از هر کشوری پروازشان در فرودگاه‌های کشور گرجستان مینشیند ( جالب است بدانید برخی از فرودگاه های این کشور خود از جاذبه های گردشگری گرجستان به حساب میایند) باید این را بدانند که با یک سری از قوانین که برخی از آن‌ها از قوانین بین المللی فرودگاه‌ها میباشند و برخی هم صرفا مربوط به کشور گرجستان هستند مواجه خواهند شد. در کل کشور گرجستان در زمینه قوانین فرودگاهی خیلی سخت‌گیر نیست و برای اکثر مسافران مشکلی پیش نخواهد آمد. در کل باید بدانید که هر کشوری قوانین خاص خودش را دارد و ممکن است که مثلا یک مورد که در فرودگاه ترکیه بسیار رائج و عادی است درفرودگاه گرجستان ممنوع باشد و حتی جرم به حساب بیاید. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

خب شرایط به نحوی است که مواردی که مربوط به سفر شخصی و یا سفر کاری که به صادرات و واردات مینجامد تا حدی در هم آمیخته است. بنا بر نوشته‌های سایت یاتا که اصلی ترین مرجع و انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی میباشد، ورود برخی از کالاها به کشور گرجستان دارای تبصره است، البته این تبصره‌ها بیشتر در مورد وزن و تعداد کالاها میباشد. مثلا همراه داشتن ۴۰۰ نخ سیگار یا بیشتر و همینطور وسایل شخصی که وزنشان بیش از ۱۰۰ کیلوگرم باشد نیاز به تبصره و هماهنگی دارد. اما در مقابل برای اینکه برخی از اشیا را از کشور گرجستان خارج سازید نیاز به هماهنگی خواهید داشت. برای مثال در صورتی که مسافران قصد داشته باشند آثار هنری و یا صنایع دستی گرجستان را با خود ببرند، الزامی است که یک اجازه‌نامه مکتوب از وزارت فرهنگ این کشور داشته باشند که به همراه آن، عکس و تصویر کالای مورد نظر هم وجود داشته باشد. اما یک مورد خیلی جالب که وجود دارد این میباشد که مسافران گرجستان در هنگام خروج از این کشور میتوانند هر مقدار که دلشان بخواهد پول گرجستان یعنی لاری را از این کشور خارج سازند و هیچ محدودیتی وجود ندارد اما در مقابل در صورتی که تصمیم داشته باشند از این کشور ارز دلار خارج نمایند، به صورت معمول صرفا تا سقف ۵۰۰ دلار میتوانند خارج سازند و اگر قصد داشته باشند که مبلغ بیشتری را خارج سازند لازم است که هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند و موافقت مسئولان ذیربط را کسب نمایند. سیاست ارزی کشور گرجستان خیلی جالب است و هم باعث خوشایند مسافران میشود و هم اینکه باعث رشد کشور میشود که یکی از آن‌ها را در بالاتر از این ذکر کردیم و دیگری هم که الان میخواهیم آن را ذکر نماییم این است که مسافران گرجستان میتوانند بدون هیچ محدودیتی هر میزان از هر نوع ارز را به این کشور انتقال دهند.

اما در صورتی که وسایل شخصی مسافران بیش از ۲۰ کیلوگرم باشد لازم است که در ازای هر ۱ کیلوگرم بیشتر، مبلغ ۱ لاری را به عنوان مالیات پرداخت نمایند. البته فرودگاه‌های گرجستان مانند بسیاری از کشورها خیلی به دنبال این نیستند که از مسافران مالیات دریافت نمایند؛ مثلا هنگام خروج از گرجستان هیچ گونه مالیاتی از مسافران اخذ نمیشود.

فرودگاه‌ها و در کل دروازه‌های هر کشور هنگام ورود مسافران در کنار سایر مسائل، به دو مورد توجه ویژه دارند که یکی از این موارد ورود حیوانات و دیگری ورود گیاهان میباشد و گرجستان هم از این قاعده مستثنی نمیباشد. هر مسافری که حیوان خانگی داشته باشد و بخواهد که با حیوان خود به گرجستان بیاید لازم است گواهی سلامت پزشکی حیوان که از طرف مرکز حیوانات معتبر صادر شده باشد به همراه گذرنامه رسمی حیوان خود را به همراه داشته باشد و این سیاستی است برای جلوگیری از این که ویروس و بیماری‌های مربوط به حیوانات وارد کشور گرجستان بشود. البته برخی از افراد هم بنا به دلایلی تصمیم میگیرند که حیواناتشان را به صورت دریایی و با کشتی به گرجستان ارسال نمایند و در آن‌جا آن‌ها را تحویل بگیرند و برای این کار لازم است که فاکتور و مدارکی که ضامن سلامتی حیوان است ارائه بشود. مانند همه پروازها در صورتی که مسافران قصد داشته باشند کیف یا ساک دستی کوچکی را به همراه خود به درون هواپیما ببرند منعی وجود نخواهد داشت اما به طور مسلم محتویات آن ساک یا کیف توسط ماموران فرودگاه چک میشود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. در ادامه به محدودیت‌هایی که درباره اشیای داخل کیفی که وارد هواپیما میکنید وضع شده است میپردازیم.

شاید مهمترین قاعده‌ای که درباره کیف دستی و حمل آن به داخل هواپیما وجود داشته باشد در مورد مایعات است. قوانین فرودگاهی گرجستان بر روی مایعاتی که مسافران با خود به داخل هواپیما میبرند وسواس‌آمیز است. برای مثال مسافران این حق را دارند که تنها ۱۰۰ میلی لیتر از مایعات را با خودشان به داخل هواپیما ببرند و لازم است که این مایعات در بسته‌بندی شفافی باشند که ابعاد آن ۲۰*۲۰ باشد و هر شخص‌ هم تنها قادر به حمل یکی از این بسته‌هاست نه بیشتر. البته باز هم برای رعایت حقوق دسته‌های آسیب‌پذیر یک استثنا به میان آمده است و داروهای حیاتی که در داخل جعبه و یا بسته مربوط به خودشان باشند به همراه نسخه پزشکی مرتبط و همینطور غذای مخصوص کودکان از این منع‌ها مصون میباشند. در اینجا لازم میبینیم که این نکته ضروری را گوشزد کنیم که مایعاتی که گفتیم مسافران حق دارند ۱۰۰ میلی لیتر از آن را حمل کنند شامل مایعات معمولی مانند نوشابه، شیر، آب، ادکلن و… میشود و در صورت کلی مواردی نظیر مشروبات الکلی و مایعات اشتعال‌زا به کلی با ممنوعیت ورود به هواپیما مواجه هستند.

شاید بتوانیم این قسمت از متن که در ادامه میاید را به عنوان مهم‌ترین قسمت این مطلب بشناسیم؛ بخشی از این‌ها توصیه‌های سفارت ایران در گرجستان و برخی هم مفاد اعلامیه‌های سفارت گرجستان در ایران میباشد. ابتدای امر باید این امر خیلی مهم را ذکر کنیم که مسافران باید از هر نوع حمل و یا خرید و فروش مواد مخدر، داروهای روانگردان، داروهای ترک اعتیاد و حتی داروهایی که کدئین دارند خودداری نمایند زیرا این اعمال ممکن است باعث جریمه‌های نقدی سنگین و یا حبس‌های طولانی مدت شود. بهتر است که داروهای مورد نیاز خود را هم در صورتی که از محتوای آن باخبر نیستید حتی با نسخه هم به کشور گرجستان نبرید و تنها با بردن نسخه خود در داروخانه‌های معتبر کشور گرجستان اقدام به خرید دارو نمایید چراکه سیستم گرجستان حتی به داروهایی که در آن‌ها از کدئین و یا مواد مخدر وجود دارد حساس است.

از آن‌‌جایی که در همه‌ جا سازمان‌های اطلاعاتی و یا گروه‌های خلافکار حضور دارند، در صورتی که در هر کدام از فرودگاه‌های گرجستان افرادی نزد شما آمدند و از شما درخواست‌های نامعقول داشتند و یا خواستند لوح فشرده و یا کتابی را به شما اهدا کنند، بهتر است قبول نکنید و از ایشان بخواهید از شما فاصله بگیرند و در صورتی هم که مزاحمتی برایتان ایجاد کردند میتوانید به راحتی آن موضوع را با پلیس درمیان بگذارید.

جالب است بدانید که یکی از اصلی‌ترین سوغاتی‌های کشور گرجستان، شمشیر و خنجرهای گرجی است که بسیاری از مسافران آن‌ها را با خود به ایران میاورند، در مورد خارج کردن این‌ها منعی وجود ندارد ولی باید توجه داشت که شمشیر و یا خنجری که با خود حمل میکنیم عتیقه نباشد و همینطور تحت هیچ شرایطی با خود به داخل هواپیما نبریم و آن را به قسمتی که مربوط به بار است تحول دهیم.

فرودگاه گرجستان

کلام آخر این است که نباید سعی در اغفال بازرسی فرودگاه‌های گرجستان داشته باشیم زیرا این تمامی بارها ما به وسیله اشعه ایکس، سگ‌های آموزش دیده و ماموران خیلی حرفه‌ای کنترل میشود. فراموش نکنید که پلیس گرجستان به شدت قابل اعتماد است و میتوانید به آن اعتماد کنید و مانند خیلی از پلیس‌های کشورهای اطراف در آن رگه‌هایی از بزهکاری دیده نمیشود پس میتوانید با خیال آسوده هر مشکل احتمالی را با آن‌ها در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

VIRA

عضویت از 2022

ممکن است دوست داشته باشید