از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

لاک پشت پوزه عقابی در جزیره کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

جزیره کیش که عمدتاً به تجربه ی خرید در منطقه ی تجارت آزاد، فعالیت های تفریحی و مناطق تاریخی اش شناخته میشود، الماسی بسیار خاص یعنی لاک پشت بسیار نادر پوزه عقابی را در چنته دارد.

هر ساله، از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت این ساکنان نادر و باستانی دریا به ساحل می آیند. آن ها هربار بین ۲۰ تا ۲۰۰ تخم گذاشته و تنها یک درصد از لاک پشت های تازه از تخم در آمده به لانه هایشان باز میگردند. با وبسایت همکوچ همراه باشید تا درباره این جاذبه ی شگفت انگیز بیشتر بدانید و یاد بگیرید.

1591552931

لاک پشت در معرض نابودی پوزه عقابی از قدیمی ترین گونه های حیوانی است که هنوز در این سیاره پرسه میزند. لاکپشت پوزه عقابی بیش از ۲۰۰ میلیون سال را گذرانده و بقا یافته تا امروز با ما باشد‌.

آنطور که گفته می شود این ساکنان آب های عمیق به طول ۱ متر و وزن ۶۰ کیلوگرم میرسند! در طول فرآیند تکامل آن ها لاک های جذاب چند رنگی پیدا کرده اند و چنگال هایشان  به باله های شنای بزرگی تبدیل شده است. هرچند که آن ها توانسته اند برای این زمان بسیار طولانی زنده بمانند اما از صده ۱۸۰۰ به بعد جمعیت آن ها در سراشیبی قرار گرفته است.

این موجودات باشکوه به دلیل از بین رفتن زیست بوم های آن ها، تجارت حیات وحش و صید غیر قانونی و یا اتفاقی (همراه با صید های دیگر) در حال جنگیدن برای بقا هستند. خوشبختانه سر زدن های آن ها به سواحل امن و آرام کیش کمک بزرگی به بقای آن ها کرده است.

بهشت آفتابی کیش برای پوزه عقابی ها

باعث راحتی خیال است که بدانیم تمام این موجودات مستقیم به سمت مرگ نمیروند. به نظر میرسد کیش در ایران که جزیره ای آفتابی و خنک برای انسان هاست، برای این لاکپشت های قدیمی نیز همین گونه است.

این موجودات باستانی  در ۱۴ سال گذشته تحت مراقبت  سازمان حفاظت از محیط زیست کیش بوده اند. هرسال، این سازمان ملی از لاک پشت های از تخم در آمده مراقبت کرده تا مطمئن شود به لانه هایشان در اقیانوس باز میگردند‌.

از کمی بیش از ۵ سال پیش که برنامه ی ردیابی و مراقبت پیگیری از این لاکپشت ها شروع شده، این سازمان ایرانی بازگشت ۷۵۰۰ لاکپشت به بیش از ۲۰۰ لانه را تایید کرده است.

بازدید از لاکپشت های در حال نابودی

برخی میگویند با اینکه کیش جزیره ای پر از تجربه های عالی است، بازدید از لاکپشت ها عالی ترینِ این تجربه هاست.

با وجود اینکه این موجود زیبا تحت حفاظت است اما فرصتی برای بازدید از آن ها ایجاد شده است. بازدیدکنندگان و توریست های جزیره ی بهشتی کیش قادرند نگاهی اجمالی به شروع چرخه ی زندگیِ این موجودات با شکوه داشته باشند.

هر بهار، توریست ها اجازه دارند به سواحلی که این موجودات زیبای رنگارنگ در آن رفت و آمد دارند، دسترسی یایند‌. البته برای این کار نیاز به مجوز اولیه ی سازمان حفاظت از محیط زیست کیش است. با این حال این امر به عهده ی تهیه کننده ی تور کیش مانند همکوچ است و نیازی نیست که مسافران نگران باشند.

دمای عالی عصرهای بهاری در سواحل سفید و پر از شن و ماسه ی کیش این تجربه را، فوق العاده میکنند. عکاسان بسیاری در این زمان دیده میشود که در حال عکس برداری از این موجودات زیبا(که به سواحل کیش در هنگام غروب آمده اند) هستند.: حتی در یک دوره ی کوتاه دو تا سه هفته ای در پایان ماه اسفند و شروع فروردین، می توانید پوزه عقابی های مادر را مشاهده کنید که به ساحل آمده اند و در همان زمان فرزندان قبلیشان از تخم گذاری میکنند و به سمت دریا برمیگردند.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید