از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

مدرسه میرزا جعفر مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

یکی از مکان‌های مشهد که طرفداران خاص خود را دارد مدرسه میرزا جعفر است که از جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود. این مدرسه  در ضلع شمالی صحن انقلاب قرار دارد که از بناهای با ارزش دوران صفوی محسوب می‌شود. این بنا که به عنوان بنای تاریخی محسوب می‌شود توسط میرزا جعفر سروقدی ساخته شده است. این مدرسه از بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین مدرسه‌های مشهد است. موقعیت مکانی این مدرسه بسیار جالب است به طوری که مدرسه میرزا جعفر، امروزه در محدوده‌ی حرم واقع شده و از جنوب به صحن انقلاب اسلامی، از غرب به بست شیخ طبرسی و از شمال و شرق به دانشگاه علوم اسلامی رضوی محدود شده است. این مدرسه دارای گنجینه‌های خوب و جالبی است که دارای معماری دیدنی است. از جمله زیبایی‌های نفیس این مدرسه گچ‌بری‌ها و طراحی‌های زیبا و دیدنی در ورودی مدرسه و در ایوان شمالی این مسجد است.  برای خرید تور مشهد خود می‌توانید با ما همراه باشید.

شاید هر بنای تاریخی دیگری در مشهد در کنار حرم امام رضا (ع) قرار داشت قرب خود را از دست می‌داد ولی مدرسه تاریخی میرزا جعفر به دلیل این که بنایی بسیار قدیمی است همچنان یکی از دیدنی‌های کنار حرم به حساب می‌آید. مسافرانی که هتل‌ها و اقامتگاه خود در کنار حرم قرار دارد و می‌خواهند از فضاهای تاریخی مشهد استفاده نمایند بهترین گزینه مدرسه میرزا جعفر مشهد است و باید بگوییم که این بنای تاریخی از جمله بناهای تاریخی در اطراف حرم است. «میرزا محمد طاهر» مشهور به وزیرخان و «میرزا محمد جعفر» معروف به سرو قد دو شخصی بودند که این مدرسه را تاسیس کردند و به عنوان سازنده‌های این بنای تاریخی شناخته می‌شوند. این بنای تاریخی در قرن ۱۱ هجری قمری به وجود آمد. این مدرسه به عنوان یکی از مراکز مهم مشهد برای حوزه و از مهم‌ترین مراکز تجمع طلاب در منطقه خراسان به شما می‌آید به همین منظور مراجع تقلید زیادی و روحانیان زیادی از جمله آیت‌الله صدرالدین جزایری، آیت‌الله غلامحسین محامی و حاج شیخ محمد باقر قاینی در این مدرسه به آموزش می‌پردازند. این مدرسه نقش مهمی در در تعالی فرهنگ و ارزش‌های دیدنی جامعه ایفا می‌کند. معماری این جاذبه واقعا فوق‌العاده است و به عنوان‌ بهترین مدرسه مشهد می‌باشدو مساحتی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد. تمامی اتاق‌های این مدرسه دارای ایوان است که موجب جذابیت بیشتر این بنا شده است. نمای داخلی این مدرسه دارای کاشی‌های زیبا به همراه معرق‌های ممتاز و با کیفیتی است که معماری این را بیش از پیش زینت داده است.

 
این مدرسه دارای دو در است، یک در آن که مشرف به حرم است و صحن انقلاب است و یک در دیگر که رو به داخل ایوان است. بر کتیبه سر در حدیث یکی از بزرگان معروف اطلبوا العلم است که جمله‌ای پر معنا در زمینه علم و دانش است. همچنین در این مدرسه مقبره دانشمندان و افراد اشخاص بزرگی همچو شیخ حر عاملی تشیع شده‌اند.

در قسمت درونی ایوان آیاتی از قرآن با خط ثلث سفید رنگ بر زمینه لاجوردی نقش بسته و سقف ایوان نیز با کاشی و مقرنس تزیین شده است. در لچکی‌های ایوان از کاشی هفت رنگ استفاده شده و در وسط پیشانی ایوان عبارت «یا صاحب الزمان» نقش بسته است. در دوم مدرسه در شمال غربی، در بست طبرسی، دری «دولت» است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در حال حاضر برای مقبره مذکور در ورودی مخصوصی از داخل صحن انقلاب تعبیه شده است، میرزا جعفر و فرزندش نیز در همین مکان دفن شده‌اند. کتابخانه‌ مدرسه میرزا جعفر مشهد یکی دیگر از بخش‌های این مدرسه است. میرزا جعفر نیز کتابخانه‌ای نیز ساخت که معماری آن فوق‌العاده زیبا و متناسب با کاربری آن بوده و در یکی از قسمت‌های آن طاقچه‌هایی برای چیدن کتاب در نظر گرفته شده است؛ هم‌چنین علاوه بر معماری زیبا و  دیدنی و قابل توجه می‌توان به آثار زیبایی که نقاشی است در زیر سقف گنبدی کتابخانه نیز به عنوان برخی از دیدنی‌های آن اشاره کرد.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید