از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

معروفترین خیابان‌های سنت‌پترزبورگ

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

گاهی اوقات لازم است که برخی از موارد را با ریزبینی و دقت بیشتری از نظر گذراند و در مبحث سفر و جاذبه‌های گردشگری میتوان این را به این تعبیر کرد که چیزهای پیش پا افتاده میتوانند تبدیل به جاذبه گردشگری شود. حال آن که همین چیزهای ساده و پیش پاافتاده در جایگاه خود و برای برخی از شهرها و مناطق از جاذبه‌های اصلی به حساب میایند که تورهای مختلف در هنگام معرفی خود از آن‌ها یاد میکنند. برای مثال در برخی موارد از هتل‌ها نیز میتوان به عنوان جاذبه گردشگری یاد کرد. خب در اینجا به اصل موضوع میپردازیم یعنی خیابان‌های شهر سنت‌پترزبورگ روسیه؛ سنت‌پترزبورگ در کنار همه‌ی موارد استثنائی که دارد، خیابان‌های فوق‌العاده‌ای نیز دارد که قصد داریم در این مطلب چند تا از مشهورترین آن‌ها را که افراد مختلف اعم از انسان‌های معمولی تا افراد مشهور در آن‌ها خاطره‌سازی کرده‌اند را معرفی و تشریح نماییم. البته باید به این مهم توجه داشته باشیم که روسیه از آن قاعده بی قاعده‌ای که در بالا گفتیم تبعیت میکند مثلا برخی از افراد عقیده دارند که متروهای روسیه خودشان جاذبه گردشگری یا گالری به حساب میایند!

خیابان لیتینی

بسیاری از روس‌ها این خیابان را محل مرده باد زنده بادهای سیاسی میدانند! لیتینی یک خیابان عریض و طویل است که از یک سو به خیابات مشهور نوسکی راه پیدا میکند و از سویی دیگر با پل لیتینی برخورد میکند. این خیابان در منطقه مرکزی سنت‌پترزبورگ کبیر قرار دارد و آثار تاریخی و سیاسی زیادی در آن وجود دارد. نام و اطلاعاتی درباره این خیابان در تاریخ‌های معاصر روسیه آمده است زیرا از زمان ساخت آن مدت خیلی زیادی نمیگذرد و نهایتا کمتر از ۳۰۰ سال قدمت دارد. کلمه لیتینی در زبان روسی به معنی ریخته گری آهن و فلزات میباشد که این هم نشان از علاقه کورکورانه تزارها به پیشرفت بدون زیرساخت به سوی جامعه انبوه صنعتی میباشد. البته بعد از انقلاب کمونیستی روسیه و به قدرت رسیدن ولادیمیر لنین شرایط عوض شد و برای چند سال نام خیابان عوض شد و یکی از اسامی که به ایدئولوژی کمونیستی اشاره دارد بر روی آن نهاده شد اما بعد از مدتی دوباره نام لیتینی بر روی آن نهاده شد که این مهم از این پرده برمیدارد که بولشویک‌ها هم بر خلاف وعده‌های خود به سوی آرمان‌های سرمایه داری در حال حرکت بودند. در کل بازدید از این خیابان را به همه مسافرانی که به سنت‌پترزبورگ سفر میکنند توصیه میکنیم.

خیابان سادووایا

آثار سیاسی، تاریخی، هنری و فرهنگی در هر بعدی را میتوانید در این خیابان پیدا کنید. این آثار گاه متعلق به بولشویک‌ها میباشد و گاه به روسیه تزاری تعلق دارد. سادووایا خیابانی است که از جانب شرق به غرب امتداد دارد و میتوان آن را شرقی غربی خواند و این خیابان از محلی به نام زمین مارس آغاز میگردد و با طول نسبتا زیاد خود که چیزی در حدود ۴۵۰۰ متر میباشد از بسیاری از جاهای مهم شهر عبور میکند. نکته خیلی جالبی که در مورد این خیابان وجود دارد این میباشد که بالعکس خیلی از خیابان‌ها که یک رودخانه از آن‌ها عبور میکند، سادوویا به صورتی است که به طرز جالبی از یک رودخانه مهم به نام مویکا عبور میکند. در کل سادووایا یکی از مهمترین محورهای مواصلاتی در سنت‌پترزبورگ به حساب میاید و در برخی مواقع که انتخابات و یا دیگر رویدادهای سیاسی در حال انجام شدن است شاهد این هستیم که این خیابان در سطح بالایی، از حال و هوای امنیتی برخوردار میشود. با طی کردن این خیابان به چنیدن بازار و باغ و عمارت که به شخصیت‌های سرشناس سپهر سیاسی و یا فرهنگی روسیه تعلق داشته‌اند برمیخورید. گفتیم که این خیابان طویل است و در آن فاصله بناها با یکدیگری زیاد است و گاها تا ۲۰ متر هم میرسد. چکیده معماری قرن ۱۸ تا ۲۰ میلادی اروپای شرقی و سرزمین شوراها در این خیابان موجود است.

خیابان مسکوسکی

شاید ابتدا از نام این خیابان این برداشت به ذهن شما برسد که در شهر مسکو قرار دارد در حالی که اینطور نیست و این خیابان هم در شهر سنت‌پترزبورگ قرار دارد. البته قرار داشتن نام مسکو در این خیابان نشان از اقتدار طلبی و مرکزیت طلبی سیستم سیاسی روس دارد. اما از این‌ها که بگذریم باید این را بگوییم که مسکوسکی دارای طولی در حدود ۱۰ کیلومتر میباشد که باعث شده از خیابان‌های طولانی در سراسر روسیه به حساب بیاید. مبدا این خیابان را میتوان میدان سنایا دانست و مقصد آن را هم میدان پیروزی، البته برعکس این هم صدق میکند یعنی به این شکل که مبدا میدان پیروزی باشد و مقصد میدان سنایا؛ این‌ها مهم نیست چراکه هدف اصلی از ساخت این خیابان این بوده است که محورهای مواصلاتی پایتخت روس‌ها یعنی مسکو با استان‌های جنوبی این کشور دچار گسترش بشود. البته خواسته یا ناخواسته در طول مسیر این خیابان طویل چندین نقطه مهم واقع شده است که یکی از آن‌ها را میتوانیم گورستان نوودویچی بدانیم. این خیابان هم بار سیاسی زیادی به دوش دارد.

خیابان گوروکخوایا

این خیابان هم از ویژگی خاص خیابان سادووایا برخوردار است یعنی در مسیر خود از رودخانه مویکا عبور میکند اما موارد مهم‌تری هم در مورد آن وجود دارد که به عرضتان برسانیم. گوروکخوایا در قلب منطقه تجاری سنت‌پترزبورگ واقع شده است و میتوانیم آن را این بابت یک شاهراه کلیدی بدانیم. زمانی که تصاویر هوایی این خیابان را مشاهده میکنیم، این تصویر در ذهن ما نقش میبندد که یک تیر که در دو طرف آن پیکان واقع شده است از جانب شمال به سوی جنوب قلب مرکز تجاری سنت‌پترزبورگ را شکافته و عبور کرده است. در نقطه شمالی این خیابان سازمان نیرو دریایی روسیه قرار دارد و از همین رو دارای اهمیت است و همیشه در این قسمت از آن میتوانیم شاهد جو امنیتی و مامورانی که در حال نگهبانی و حراست هستند باشیم. در سال ۱۷۳۶ یک آتش‌سوزی بسیار گسترده و وحشتناک بسیاری از مناطق سنت‌پترزبورگ و البته بیشتر ناحیه تجاری آن را در خود بلعید، اما بعد از آن و در زمانی که عملیات عمرانی شروع شد، ساخت این خیابان هم آغاز شد و در مدت زمان کوتاهی به پایان رسید و تا کنون هم از آن استفاده میشود. یک تئاتر پرفعالیت کودکان از اوایل قرن بیستم در این خیابان وجود دارد که سالانه برنامه‌های زیادی در آن برگزار میشود.

خیابان نوسکی

خیابان‌های سنت‌پترزبورگ

به جرات میتوان این خیابان را قلب تپنده شهر سنت‌پترزبورگ دانست. این خیابان پراهمیت‌ترین خیابان شهر است و بسیاری از نقاط کلیدی را به هم متصل میسازد و البته دارای چندین ایستگاه مترو برای جا به جایی افراد در سطح آن است که از اهیت بالای آن پرده برمیدارد. تاریخ ساخت این خیابان به قرن سیزدهم میلادی بازمیگردد و در آن سال‌ها یک شاهزاده روس به نام الکساندر نوسکی که در ساخت آن نقش زیادی داشت نام خود را بر روی آن نهاد؛ افرادی که اهل ادبیات هستند و تا کنون آثار داستایوفسکی را مطالعه کرده‌اند این را میدانند که این نویسنده و چند تا از دیگر مشاهیر ادب روس در نوشته‌های خود از این خیابان بهره زیادی گرفته‌اند. با وجود این که بخش عمده خیابان نوسکی در خارج از منطقه اقتصادی روسیه قرار دارد اما باز هم شاهد این هستیم که در این خیابان هم مراکز خرید زیادی وجود دارد و البته میتوان آن را یکی از شاهراه‌ها در سراسر روسیه دانست که در آن فعالیت‌های مختلف به صورت شبانه روزی در جریان است و لحظه‌ای متوقف نمیشود، ویژگی که بیشتر خاص کشورهای غربی است.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید