از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

مقبره هارونیه

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

این مقبره در ۲۵ کیلومتری شمال غربی مشهد در حاشیه غربی جاده مشهد-طوس، بنا شده است.
پیشنهاد می شود اگر مسافر تور مشهد هستید و میخواهید هم زیارت کرده باشید هم سری هم به مقبره فردوسی زده باشید.
هارونیه یکی از بناهای قدیمی و چشم گیر شهر توس می باشد.این بنا سرگذشت فراوانی را گذرانده وشاهد خیلی از اتفاقات در دوره های خلافت هارون تا حمله مغول بوده است و هنوز هم برای این نسل به یادگار مانده است و سازمان میراث فرهنگی سعی بر نگهداری این بنا داشته است تا به یادگار برای نسل های بعد بماند.
این بنا بعد از حمله وقیحانه مغول ساخته شد و هیچ ارتباطی با هارون الرشید و زندان وی ندارد.چرا که این بنا اگر در زمان مغول ساخته شده بود،مانند دیگر بنا های آن زمان ویران می شد،همچون (مسجد و مدرسه روبه روی هارونیه) با خاک یکسان شده و الان اثری از آن برای ما به یادگار نمانده بود.
البته شایعاتی در این باره هست،حاکی بر این که هارونیه زندان هارون الرشید بوده و امام رضا را در آن جا زندانی و شکنجه کرده است ولی مدرکی دال بر اثبات این شایعات وجود ندارد.
لازم به ذکر است مرکز فرماندهی هارون الرشید در شهر بغداد بوده و تنها یک بار در سال ۱۹۳هجری قمری برای سرکوب شورش ها به خراسان سفر کرده است.

مقبره هارونیه

وقتی به بازدید از هارونیه بپردازید، میبینید،مدرسه ای قرار دارد که مطالعات و تحقیقات باستان شناسی ثابت کرده این مدرسه به دوره ی سلجوقی و اواخر قرن پنجم برمی گردد.در سال ۱۳۷۹، باستان شناسان برای شناخت آثار مربوطه شهر تابران، کاوش هایی انجام داده اند که طی این جستجو ها، مقداری از آثار باستانی که تا به حال دیده نشده را کشف کرده اند.
به دلیل حمله وحشیانه مغول به خراسان، شهر تاریخی تابران هم دستخوش تغییراتی شد که به دلیل ویرانی مسجد، امروزه اثری از تزئینات یا پوشش آن باقی نمانده است، اما نقوش موجود، زیبایی آن دوران را به وضوح نشان می دهد.
هارونیه یک بنا ی پر رمزو راز و ناشناخته است که دیدنش خالی از لطف نیست.
این بنا را اول نقارخانه و بعد هارونیه نامیدند.این بنا در گذشته ۳ در ورودی داشته که امروزه ورودی غربی و شرقی آن مسدود شده و به صورت پنجره مشبک در آمده است. بنا به گفته ها؛ به نظر می رسد این بنا در سال ۷۲۰ هجری قمری برای یادبود امام محمد غزالی (دانشمند نامی ایران)ساخته شده باشد.
این بنا تاریخی حدودا ۶۰۰ متر با آرامگاه ابواقاسم فردوسی فاصله دارد و این مزیت بازدید را برای شما آسان می کند.
از قسمت‌های جالب توجه این بنا، وجود بادگیرهایی در جهات مختلف است که نقش تهویه و تأمین هوای خنک داخل بنا را به عهده دارد. در داخل گنبد نیز کلاف‌هایی هم کوچ وجود دارد که باعث استحکام بیشتر گنبد شده و نقشی لرزه گیر به هنگام زلزله‌ها را دارد.
فضاهای داخلی این خانقاه شامل ورودی ایوان، ۴ شاه‌ نشین، گنبدخانه و ۳ اتاق فرعی می‌شود.
در همان بنا سنگ سیاهی به نشان یادبود از محمد غزالی یکی از عرفای سده ی پنجم و ششم هجری دیده می شود و در شمال غربی این بنا مقبره زنده یاد حسین خدیوجم از غزل شناسان معاصر قرار دارد.
جالبه بدونید این بنا شباهت زیادی به آرامگاه سنجر در مرو دارد، این بنا کلا آجری است و هیچ گونه تزئین کاشی در آن به کار نرفته است.
درون گمبد ساده است و مقرنس کارهایی مربوط به دوره تیموری در رواق وسطی، پشت ضلع شمالی گنبد خانه دیده می شود.

آدرس: بلوار شاهنامه، ۶۰۰ متری مقبره فردوسی
ساعت بازدید: ۱۷-۹

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید