از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

موزه توس مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

ایران دارای فرهنگ و جاذبه‌های دیدنی زیادی است که مسافرانی که مشهد سفر می‌کنند می‌توانند موزه توس مشهد را برای خود جزو یکی از زیباترین بناهای دیدنی در نظر بگیرند و تور مشهد از تهران برای مسافران تهرانی که علاقه‌مند به دیدن از جاذبه‌های دیدنی هستند فراهم است به همین منظور مسافران تور مشهد ما می‌توانند با ما همراه باشند تا در این مطلب یکی از بناهای دیدنی مشهد به نام موزه توس مشهد را برایشان بازگو نماییم.

موزه توس مشهد یکی از دیدنی‌های شهر مشهد است که در ادامه می‌خواهیم توضیحاتی در مورد این جاذبه دیدنی به شما بدهیم. موزه توس مشهد در سال ۱۳۶۱ بنا شده است. این موزه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد. موزه توس مشهد حس و حال خاص خود را دارد و وقتی وارد این موزه می‌شوید حس می‌کنید به زمان شاعران حماسه سرای ایران رفته‌اید. این موزه دیدنی‌های بسیار زیادی دارد که با گذاشتن ۱ ساعت از وقتتان می‌توانید به جاذبه‌های دیدنی این موزه دست یابید. موزه توس در مجموعه‌ای بزرگ و دیدنی در باغ آرامگاه فردوسی که در آنجا فردوسی به خاک سپرده شده است  بنا شده است. این موزه در سال ۱۳۴۷ به عنوان چایخانه‌ای توسط شخصی به نام سیحون طراحی شد و پس از چند سال این بنا ساخته شد. پس از این که آرامگاه فردوسی را در نزدیکی این مکان ساختند محلی بود که نیاز به مکانی بود تا بتوانند تمامی این آثار دیدنی و اشیا را به نمایش بگذارند به همین منظور در سال ۱۳۶۱ این بنا ساخته شد و تبدیل به موزه توس گردید که سالانه گردشگران زیادی این مکان را برای دیدن انتخاب می‌کنند.

این آرامگاه در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال مشهد و در میان باغ مصفا قرار دارد. موزه توس مشهد و آرامگاه فردوسی الهام گرفته از معماری قدیمی بیشتر در زمان هخامشی است و این طراحی با همت هوشنگ سیحون که یکی از طراحان و مهندسان معروف است در سال ۱۳۴۳ آغاز و در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید. نمای بیرونی این موزه عناصر تازیینی هخامنشی زیادی به خصوص ستون‌های بلند و زیبا شما را یادآور قدیم و فرهنگ اصیل ایرانی می‌اندازد.  اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است. موزه توس مشهد دارای نهصد متر زیربنا است که تمام از سنگ‌ها و کاشی‌های قدیمی ساخته شده است. در نمای داخلی آن کاشی‌های معرق و عناصر تازیینی فراوانی وجود دارد که یادآور عصر فردوسی است.  دیوارهای این موزه تماما با سنگ‌هایی از منطقهٔ توس شکل گرفته است که هیأت کلی بنا، آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد را تداعی می‌کند. همچنین این موزه دارای یک کتابخانه بزرگ است که شما می‌توانید تمامی آثار فردوسی را در این مکان مشاهده نمایید. اشیایی که در عصر و زمان فردوسی «قرن ۴و ۵ هجری» خلق شده‌اند و شامل انواع ظروف سفالی لعاب‌دار و بدون لعاب و ظروف مفرغی هستند، که یکی از بخش‌های اصلی موزه را تشکیل داده است.

این موزه بزرگ دارای ۴ بخش اصلی است که این بخش‌ها عبارتند از :

۱ . بخشی که در آن اشیا قدیمی و تصاویر قدیمی وجود دارد که زیبایی‌های شهر توس را برای شما نمایان می‌کند. البته در کنار این آثار آثاری از جمله روستای پاژ، گرگان و نیشابور دیده می‌شود که بسیار بخشی جذاب و دیدنی محسوب می‌شود.

۲ . در بخش بعدی این موزه اشیا و آثار باستانی فردوسی همانند سفالینه‌ها، شیشه‌های فلزی و سکه‌های طلا و نقره که شیوه زندگی مردم روزگار فردوسی است و این که خود فردوسی که یکی از همین مردمان بوده چگونه بوده است.

۳ . در بخش بعدی که شما جنگ افزار، سلاح‌های دیدنی و زین و وسایل جنگی را مشاهده خواهید کرد که این‌ها همه تجلی و یادآور حماسه و پهلوانی است که یادآور شاهنامه خواهد بود. در این بخش یک مگس پران که به وسیله آن می‌توانید به جنگ با سمج‌ترین حشره دنیا روید وجود دارد تا کلاهخودهایی به سبک کلاهخودهای جنگی به چشم می‌خورد

۴ . در بخش بعدی این موزه شما شاهد هدایایی که کنگره فردوسی تاکنون به عنوان هدیه به آرامگاه فردوسی هدیه بخشیدند را می‌توانید مشاهده نمایید. خیلی از اشیایی که در این بخش از موزه قرار دارد تعلق به مردم افغانستان و تاجیکستان دارد.

همچنین در موزه توس می‌توانید غرفه فروش کتاب و محصولات فرهنگی در زمینه تاریخی و در مورد تاریخچه این موزه مشاهده نمایید. در این غرفه‌‌ها شما می‌توانید تمام مطالب دانستنی در مورد آرامگاه فردوسی و موزه توس مشهد مشاهده نمایید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید