از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

موزه حرم رضوی

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

وقتی که می خواهید زمانی را برای گردش درشهر مشهد بگذارید، قطعا یکی از آن ها می تواند موزه حرم مطهر امام رضا (ع) باشد. این موزه یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های کشور به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی در تور مشهد به زیارت امام هشتم می روند، به موزه هم سری می زنند و از جاذبه های دیدنی های این مجموعه به وجد می آیند.

تعداد گردشگرانی که سالانه به بازدید از این موزه فاخر می پردازند، به یک میلیون در سال می رسد. هدف از ایجاد این مجموعه ارزشمند، اهدای آثار نفیس علاقه مندان، به موزه بوده است. اولین موزه آستان قدس در صحن امام خمینی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع درصحن امام خمینی افتتاح گردید.

مزه حرم رضوی به مدت ۴۰ سال تنها موزه آستان قدس بوده است ولی بعد از انقلاب اسلامی این موزه دستخوش تغییرات زیادی شده و به بخش های مختلف فرهنگی و پژوهشی و قسمت اهدای اشیا تقسیم شده است. در سال های متوالی ، اشیای اهدایی در خزانه زیر نظر متولیان نگهداری می شد. در دوره مرحوم محمد علی اسدی، برای ایجاد نظم، دفتری برای ثبت و ضبط اشیا تهیه شده است.در همین زمان ایده بزرگی برای تاسیس موزه ای برای نگهداری و نمایش اشیای آستان قدس رضوی مطرح گردید. رومانوسکی متخصص اشیا و عتیقه در مکاتباتی برای ایجاد یک موزه در مشهد، اعلام آمادگی کرد. سرانجام تصمیم عملی و طرح نقشه‌ی موزه ای باشکوه و فاخر توسط اندره گدار(مدیر کل فنی دپارتمان باستان شناسی فرانسه) ترسیم گردید. در ۱۴ آذر ۱۳۱۶ شمسی اولین موزه قدس به صورت رسمی و به صورت تشریفاتی برگذار شد.

یکی از گنجینه هایی در این مجموعه به چشم میخورد، مجموعه اشیا سنگی و سفالی است. یکی از اشیا سنگ سفیدی که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. این سنگ اولین مقبره منصوب به مرقد مطهر امام رضا (ع) که با نهایت دقت و ظرافت از سنگ سفید صابون تراشی ساخته شده، بانی آن احمد ابن علی ابن احمد علوی حسینی و سازنده آن عبدالله ابن احمد قره می باشد که اسمش بر روی گوشه ای از این اثر به نمایش می خورد.

در این موزه اثاری از دوره صفوی که به قرن هفتم و هشتم برمی گردد، به چشم میخورد. در این موزه طلاکاری هایی که به این دوران بر می گردد نیز به چشم می خورد که خط استاد علی رضا عباسی خوشنویس می باشد. جالب توجه اینجاست، سومین ضریح امام هشتم در آن قرار دارد که ۴ شمعدان در ۴ ضلع فوقانی آن نصب شده است. از این شمعدان ها برای نورانی کردن فضا استفاده می شده است. یکی از آثار هنرمند چیره دست کمال الملک در سال ۱۲۹۲ ش که طبیعت زیبایی را به نمایش میگذارد را می بینید. نزدیک به ۳۰ اثر نقاشی کار هنرمند عزیز ایرانی، منصوره قدیریان نیز در موزه به چشم میخورد. از هنرمندان بنام اروپایی چون ویلیام جیمز و بی دبلیو لیدر نیز آثاری در موزه به چشم می خورد.

گنجینه فرش در تاریخ ۱۸ تیر سال ۷۷ ش همزمان با میلاد رسول اکرم و امام جعفر صادق اففتاح گردید. در تور مشهد خود به این موزه هم سری بزنید. هدف از این کار آشنا کردن مردم با اقشار مختلف و هنر های اصیل ایرانی بوده است.یکی از معروف ترین این قالی ها، قالی عصر صفوی است که قدمت آن به  ۵۰۰ سال می رسد.قدیمی ترین فرش به دست آمده به ۲۵۰۰ سال قبل بر می گردد، این اثر پازیک نامیده شده و دارای نقوشی شبیه به تخت جمشید است. گنجینه تمبر واسکناس نیز در ۲۱ بهمن ۱۳۶۹ افتتاح گردید.

از منحصربه فرد ترین آثار موجود در موزه، ۲ سکه نقره مربوط به دوره ولایت عهدی امام رضا (ع) میباشد. قسمتی از این مجموعه نیز به ابزار های جنگی و انواع اسلحه بر می‌گردد. گنجینه ای از هدایای نفیس دوستداران جمهوری اسلامی ایران در این مجموعه به چشم میخورد. قسمتی دیگر از این مجموعه به آبزیان اختصاص یافته است که موجودات شگفت انگیزی در آن یافت می شود و قسمتی از این موزه گسترده به مقوله نجوم بر می گردد. در این مجموعه گنجینه ای از صفحات قرآن با دستخط حضرت علی (ع) و امام حسن (ع) و امام حسین(ع) و اشیا سنگی و سفال، هدایای مقام معظم رهبری، موزه ملی ملک و موزه مردم‌شناسی است . اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خمینی بنا شده و مجموعه موزه های فعلی آستان قدس در صحن کوثر قرار دارند.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید