از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

میدان شهدا مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

این بار که از تور مشهد و به عبارت دیگر از تور هوایی مشهد استفاده کردید میتوانید به میدان شهدا سر بزنید . میدان شهدا از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین میدان‌های شهر مشهد به حساب میاید و مادامی که به آن سر بزنید شلوغ است. حقیقت آن جاست که به تازگی مسافران تور مشهد تمایل دارند تا جاهای متفاوت‌تری را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند که میدان شهدا مشهد هم یکی از همین مکان‌هاست که با استقبال قابل توجهی هم مواجه شده است. در سطور بعدی بیشتر به میدان شهدا میپردازیم.

این میدان یعنی میدان شهدا در نزدیکی حرم علی ابن موسی الرضا امام هشتم شیعیان قرار دارد و در آن شش خیابان اصلی شهر مشهد با هم برخورد میکنند. خیلی از جشن‌ها و تجمعاتی که به حوزه‌های دین و فرهنگ مربوط میشوند در این میدان برگزار میشوند. از نظر سیاسی و امنیتی هم این میدان حائز اهمیت است زیرا در یک سوی آن ساختمان شورای شهر مشهد قرار دارد و در سوی دیگر آن شهرداری مشهد قرار دارد. قبل از به وقوع پیوستن انقلاب ۵۷ و در زمان پهلوی دوم این میدان نام میدان شاه را یدک میکشید، اما اکنون همانطور که میدانید میدان شهدا نام دارد. دو خط اصلی مترو مشهد در این میدان با یکدیگر تلاقی میکنند که این هم بر اهمیت این میدان میفزاید. در دوران حکومت پهلوی اول کلیات این میدان تفاوت داشت و از وسعتی که الان دارد برخوردار نبود. در آن زمان این میدان در محل تقطیع دو خیابان اصلی یعنی ارگ و بالاخیابان قرار داشت و دارای فاصله ۹۰۰ متری با حرم علی ابن موسی الرضا بود ولی بعدها و با ایجاد مراکز سیاسی و سایر موارد مهم، بر اهمیت این خیابان افزوده شد.

میدان شهدا مشهد

این میدان که در موقعیت استراتژیکی واقع شده است و همانطور که در بالاتر از این ذکر کردیم با حرم چیزی در حدود ۹۰۰ متر فاصله دارد و فاصله آن با ایستگاه راه آهن هم ۱۵۰۰ متر است. میدانید که ۶ تا خیابان اصلی به این میدان ورود پیدا میکنند و آن شش تا عبارت‌اند از: خیابان عبادی که دارای مدخل یک طرفه از جانب خواجه ربیع میباشد، خیابان شهید هاشمی نژاد که مخرج آن یک طرفه به سمت میدان راه آهن میباشد، خیابان شیرازی که به سمت تقاطع شهدا و حرم علی ابن موسی الرضا میرود، خیابان امام خمینی که مدخل آن یک طرفه به سمت تقاطع خسروی، تقاطع لشکر فلکه امام خمینی قرار دارد، خیابان دانشگاه که مخرج آن به شکل یک طرفه به سمت فلکه تقی آباد و کوهسنگی میباشد و خیابان توحید که به سمت فلکه فردوسی و فلکه توحید راه دارد. ضمنا این خیابان‌ها در میدان به صورت ساعتگرد از راست به چپ واقع شده‌اند.

در بالا اشاره کوچکی کردیم به وجود اماکن حکومتی مهم در این میدان اما در این چند سطر میخواهیم که توضیح جامع‌تری را در این مورد بدهیم؛ از ساختمان شهرداری مشهد شروع میکنیم که این ساختمان در سال ۱۳۳۲ خورشیدی از مکان قبلی خود به مکان فعلی که میدان شهدا( ضلع جنوبی) میباشد منتقل شد و در نهایت در سال ۱۳۵۲ طبقات دوم و سوم آن نیز ساخته شدند. البته ساختمان توسعه شهرداری هم که مرتبط با اداره شهرداری میباشد در در دهه ۱۳۸۰ خورشیدی یعنی در همین چند سال پیش به وجود آمد.

دیگر ساختمان مهمی که در این میدان وجود دارد ساختمان تالار شهر است و در آن به امور فرهنگی رسیدگی میشود و البته اکنون شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این ساختمان به فعالیت خود ادامه میدهد.

خطوط اصلی متروی شهر مشهد یعنی خط ۲، ۳ و ۴ که از اهمیت وافری هم برخوردارند از این میدان عبور میکنند که باعث اهمیت بیشتر این میدان شد‌ه‌اند.

این بار که به مشهد سفر کردید سری هم به این میدان بزنید مطمئنا خالی از لطف نیست.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید