از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

نگاره اهدایی استاد فرشچیان در موزه حرم مطهر امام رضا(ع) رونمایی شد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

می خواهیم راجع به یکی از برجسته ترین نقاشان ایران زمین، استاد فرشچیان برایتان بگوییم.

استاد محمود فرشچیان در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی در شهر اصفهان چشم به این جهان کشید. ایشان هنر را از پدر خویش به ارث برده بودند. ایشان زیر دست حاج میرزا آقا امامی از هفت سالگی شروع به آموزش کردند در سال ۱۳۲۴ به دبیرستان هنر های زیبا در اصفهان رفت و تحت تعلیم استاد عیسی بهادری قرار گرفت. جالب است بدانید استاد بهادری یکی از شاگردان برجسته استاد کمال الملک بودند. ایشان در کارشان طرز صحیح استفاده از رنگ‌ها و تمام ظریف کاری‌ها را به استاد فرشچیان در این صبوری آموختند. استاد فرشچیان آنقدر میل به آموختن داشتند که ترک وطن کردند و به اروپا و سپس به آمریکا برای آموزش و دیدن سبک های دیگر رفتند. استاد با دیدن این همه سبک های هنر، توانست هویت ایرانی خود را در آنجا حفظ کند و شیوه خود را غنا ببخشد. استاد فرشچیان در ابتدای کار خود از آبرنگ و سپس از گواش و در دهه پنجاه از اکریلیک برای ثبت و خلق آثار خود استفاده می نمود. شما حتما کار های استاد هنرمند ایرانی را دیده‌اید. ایشان با تلفیق هنر‌ها توانستند موجی از سلیقه‌ها را به سمت خود بکشانند و هر ساله مردم ایران و چه مردم جهان در هر جا با علاقه و ذوق می خواهند که به دیدن تابلو های ایشان در موزه بروند و از دیدن ان عظمت در هنر مدهوش بشوند. استاد فرشچیان پس از بازگشت به ایران، کار خود را در اداره کل هنر های زیبای تهران آغاز کرد و در آن زمان به مدیریت اداره ملی در آمد و همزمان در دانشگاه تهران استاد هنر های زیبایی شد. این استاد فاخر هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و بعضی اوقات برای تازه کردن دیدار‌ها به ایران می آید. استاد فرشچیان دارای دو فرزند می باشد. پسر ایشان در ایالت فلوریدا امریکا پزشک است و دختر ایشان به عنوان تحلیلگر نیوجرسی به شغل تحلیلگر رفتار مشغول است. استاد فرشچیان یکی از بهترین کار های خود را به موزه استان قدس رضوی اهدا نمود و این تابلوی زیبا در حضور مسئولین به نمایش گذاشته شد و استقبال زیادی از این اثر استاد فرشچیان در موزه استان قدس رضوی شد.

استاد فرشچیان به دلیل خلق هنری شگرف، در دنیا مطرح هستند. استاد فرشچیان بنیان گذار مکتب خود در نقاشی ایرانی بود. ایشان از سبک کلاسیک به همراه تکنیک های جدید برای رونق کار خود استفاده نمودند. در سال ۱۳۸۰ استاد فرشچیان موزه خود را با ۵۰ کار فاخر در کاخ سعادت آباد تهران افتتاح کرد. افراد بسیاری در این افتتاحیه حضور داشتند. باید بدانید که در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر به استاد فرشچیان تعلق گرفت. استاد فرشچیان کارهای معروفی دارد که برای شما معرفی می کنم. تابلوی عصر عاشورا یکی از بهترین های استاد فرشچیان است. ایشان می گویند این کار را سه سال قبل از انقلاب در روز، مادرشان می گوید به عزاداری برو ولی ایشان به اتاقشان می روند و حال عجیبی داشتند و قلم را بر می دارند و این اثر ماندگار رو خلق می کنند.

سیر آفاق و انفس در میان آثار تالار استاد فرشچیان موزه حرم مطهر امام رضا (ع)

یکی دیگر از کارهای استاد ،تابلوی ضامن آهو می باشد که بر اساس گفته هایشان طرحی از روایت امام رضا و آهو می باشد. طرح مشهور دیگر ایشان، تابلوی پنجمین روز آفرینش است. در این تابلو استاد سعی داشته ستایش تمامی مخلوقات زمینی و آسمانی را نشان دهد. کار دیگر ایشان، تابلوی شمس و مولانا است که به دلیل ارادت خاص ایشان به مولانا این کار را از یکی از ابیات ایشان الهام گرفتند. و در این کار سعی شده از رنگ های خاصی استفاده شود تا ارتباطات معنوی مولانا و شمس را نشان دهند.  یکی از آخری کار های استاد، کار ستایش است که مفهوم یکی از آیات قرآن را در آن گنجانیده است و به شکل یک تابلوی زیبا به نمایش گذاشته است. راجع به استاد فرشچیان هر بگویم کم گفتم ولی توصیه می شود حتما به موزه ایشان سر بزنید.

شما عزیزان در هر ساعتی از شبانه روز، می توانید بلیط تور مشهد را با قیمت های مناسب تهیه کنید. شهر مشهد دیدنی های بسیاری دارد که یکی از آن ها موزه امام رضا می باشد. در هر ساعتی از شبانه روز می توانید بلیط  تور مشهد لحظه آخری را با قیمت های مناسب تهیه کنید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

VIRA

عضویت از 2022

ممکن است دوست داشته باشید