از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

هفت سین

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

سفره هفت سین

شاید شما هم از زمان های دیرین تا به حال راجع به مراسمات‌ سنتی ایرانی همچون نوروز و چیدن سفره هفت سین چیز هایی شنیده باشید ولی به طور جامع اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشید. هم کوچ سعی داشته اطلاعات کاملی را راجع به نوروز و هفت سین و رسومات ایرانی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. امید است بتوان امسال با دید بهتری سفره ۷ سین خود را بچینیم و در کنار خانواده خود میزبان نوروز باشیم. عید نوروز یکی از مراسمات‌ کهن مردم ایران زمین است  که از دیرباز تا به اکنون هر ساله جشن‌هایی مربوط به این روز اختصاص داده می شود، شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که سفره هفت سین و اجزای آن دارای نماد خاصی است و هر کدام با نیت قلبی خالصی انتخاب شده‌اند. این جشن تاریخی، تا کنون ارزش خود را حفظ کرده است و به علت علاقه مردم به این سنت هر ساله با ذوق بیشتر و ایده جدید تری سین های های خود را در سفره مزین می کنند و یاد نوروز را در دل های خود زنده نگه می دارند و بعد از اتمام  نوروز، آن را تا سال دیگر دوباره در دل می پرورانند.اگر دقت کرده باشید، می بینید چه معانی هوشمندانه ای را نیاکان ما در غالب سین‌ها برای ما به یادگار گذاشتند و در قالب نوروز گنجانده‌اند. آیین نوروز و سفره ۷سین کهن پارسی از هیچ سنت و کشوری تقلیدی نداشته است.

شاید بخواهید بدانید واژه هفت سین به چه معناست؟ واژه از هفت محصولی است که درون خاک رشد کرده‌اند و نعمت‌هایی که خداوند عزوجل به ما ارزانی داشته‌اند. ما بابت این نعمات در روز عید با هفت سین شکر خداوند را به جا می آوریم و این عمل پارسی را به نحو احسنت انجام می دهیم. هفت سین پارسی شامل سیب، سیر، سنجد، سرکه، سماق یا سماک، سمنو، سبزه یا سبزی( پیشنهاد می شود سبزی خوردن را در کنار سفره خود بگذارید، چرا که سبز کردن میلیون‌ها گندم یا دیگر حبوبات و بعد از مدتی در سیزده بدر دور ریختن، به دور از اندیشه مردم ایران است)

پس با توجه به موارد فوق، می توان گفت گذاردن سنبل و ساعت و سکه و … که خوراکی نیستند، جزئی از حقیقت پارسی نمی باشد،ولی مردم ایران با توجه به باور های خود آنان را در سفره های خود میگذارند.

قرآن: نشانه استواری، ایمان است. بعد از سال تحویل، بعضی‌ها بنا به باور قلبی خود، آیاتی از قرآن مجید را می‌خوانند.

آینه: نماد جهان بی پایان و بی کران خداوند می باشد.

شمع: روشنایی شمع برای نگه داشتن کانون گرم خانواده و شادی بین آنان می باشد.

آب همراه گلاب: نشان درخواست باران از خداوند و نماد شفافیت است.

تخم مرغ رنگی: نماد رنگارنگی نژاد های مختلف و تاکید بر این موضوع که بنی آدم اعضای یک دیگرند.

نان: بنیاد تغذیه است و در سفره نشانه برکت و رزق است.

احتمالا برایتان سوال پیش آمده است که ماهی قرمز عید در سنت دیرباز ایرانی قرار داشته و یا از کشور های دیگر به تکرار بر سر سفره های ما قرار دارد؟ ماهی قرمز سنبل عید در کشور چین است و جالب این است که چینی‌ها‌ در عید های خود، ماهی را خریداری می کنند و آن را در آب روان رها می کنند، حیف که ما این سنت را به اشتباه در سفره عید خود قرار دادیم. شما غیر از این ۷ واژه پارسی، کلمه ای را نمیابید که مفهوم نوروز را به همگان توصیف کند.

برایتان سوال شده که چرا عدد ۷ را برای سین ها برگذیدند؟ عدد ۷ در زبان پارسی به معنای امرداد است. امرداد معنای بیمرگی و جاوداندگی را می دهد و چون این عدد معنای زندگی را تفهیم می کند، پارسیان کهن تصمیم گرفتند این واژه را برای سین های خود برگزینند.

به نوعی  نشانه هفت گیاهی است که می توان آن را با سبزه عید را تهیه کرد. هفت گیاه:جو، مش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود، گندم. در زمان های قدیم مردم بر این باور بودند که ده روز قبل از نوروز این گیاه را می کاشتند و آن را بر در خانه های خود می گذاشتن و هر کدام بیشتر و بهتر سبز می شد، نشانه برکت آن محصول برای کاشت آن سال بود. عدد هفت در میان اعداد از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار بوده است و ایرانیان این عدد را خوش یمن و نیک می دانستند. مثال هایی از این دست: هفت خان رستم در شاهنامه، هفت رنگ رنگین کمان، هفت آسمان، هفت اقلیم، هفت روز هفته، هفت فرشته در زرتشت، هفت پیکر، هفت شهر عشق در عرفان و … . در روایت های قدیمی آمده: هفت سین برای اولین بار هفت شین بوده است. گزینه هایی مانند شهد، شیر، شراب، شکر، شمع، شمشاد و … بود. اما بعد از پدید آمدن اسلام در ایران سنت‌ها تغییر کرد و به هفت سین مبدل شد.

در روایت‌هایی آمده که ۷ سین نام هفت فرشته آسمانی است که هرکدام دارای ویژگی های نیکو و منحصر به فردی بودند:

سبزی یا سبزه: فرشته اردیبهشت و نماد آب های پاک و بیکران و دوام و حیات موجودات زنده است.

سیر: نماد اهورا مزداست.

سیب: فرشته زن، نماد باروری و پرستاری است.

سنجد: فرشته خورداد: نماد دلبستگی است.

سرکه: فرشته امرداد، نماد جاودانگی و ملایمت است، چون در ادبیات آمده برای خاموش آتش خشم است.

سمنو: فرشته شهریور، نماد خوار و بار و نماد قدرت و شجاعت است.

سماک یا سماق: فرشته بهمن، نماد باران است.

در سفره هفتسین موارد دیگری همچون قرآن مجید، ماهی قرمز، شمع، سنبل، ساعت، تخم مرغ رنگی، سکه، گندم، نان سنگک، جام پر از آب با گلاب  قرار دارد. البته امروزه افراد سفره های خود را با سلیقه های گوناگون یا روی میز های مختلف یا روی کرسی یا روی زمین  میچینند که همگی به دور آن برای لحظه سال تحویل جمع شوند و برای یکسال خود از خدای منان خیر و برکت و سلامتی میخواهند. هر ایرانی در سراسر دنیا با واژه نوروز آشناست. از پیشینه نوروز در آیین قدیم کتاب یا نوشته ای در دست نیست و موردی که از قدیم به آن اشاره کردند، دگرگونی طبیعت از حالتی به حالتی دیگر در میان اقوام ایرانی و آریایی و … مرسوم بوده است، به همین سبب روز اول فروردین که اول بهار میشود را نوروز نامیدند. این عید باستانی قدمتی بیش از ۳ هزار ساله دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان آن را جشن میگیرند و ۲۱ مارس را در سازمان یونسکو به عنوان جشن با اصالت ایرانی در تقویم های میلادی معرفی کرده‌اند. در سال ۱۳۹۱، نوروز را در صحن عمومی سازمان ملل  و یونسکو با میزبانی کشورمان، ایران جشن گرفتند و آن طور که به نظر میاد، نوروز جای خود را به عنوان جشنی با اصالت ایرانی در ذهن‌ها ثبت کرد. در زمان های قدیم قطعنامه ای بین چند کشور بسته شد که روز اول فروردین را به عنوان جشن مناسبتی بین المللی به رسمیت شناختند و کشور های شامل این قعطنامه شامل: ایران، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، ترکیه، هند، پاکستان، قرقیزستان می باشد. لازم به ذکر است مردم کشور های دیگر، نوروز را تا به حال در خاطر‌ها سپرده‌اند.

در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸، برابر با ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۹ میلادی، به پیشنهاد کشور ازبکستان، نوروز با کد ۰۰۲۸۲، توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) به عنوان میراث فرهنگی به ثبت جهانی رسید. در جوامع بین المللی اهمیت نوروز انقدر بالا بود که به عنوان یک سنت مشهور از ایران به ثبت رسید. بعد از اسلام، بسیاری از جشن‌ها و سنت های ایران کنار گذاشته شدند ولی نوروز به دلیل توجه بیش از حد مردم، تا کنون همچنان به حیات خود ادامه داده است.در پیشواز عید مردم ایران چند سنت را هر ساله انجام می دهند. اگر دقت کرده باشید در اسفند ماه همه خیابان های ایران بوی عید نوروز می دهد، عده ای از مردم در تکاپوی خرید لباس نو می باشند،عده ای برای تکمیل  ۷سین خود، خرید می کنند. عده  ای دیگر در حال خرید ترقه و  وسایل آتش بازی برای چهارشنبه سوری هستند و عده ای هم در حال خانه تکانی منزل‌ها. خلاصه هر کدام به نحوی مشغولند و می خواهند شادی خود را با دیگران شریک شوند. بعضی‌ها در این عید خانه تکانی دل می کنند و خیال خود را آسوده می کنند. خیلی‌ها در این روز‌ها در حال تهیه بلیط یا آماده کردن ماشین خود برای سفر هستند. خیلی‌ها برای شنیدن صدای یا مقلب القوب و الابصار روز شماری می کنند و خیلی از بزرگتر‌ها هم به رسم دیرین خود، عیدی‌هایی که آماده کرده‌اند را لای قرآن می گذارند تا آن  متبرک شده به دست فرزندان خود دهند.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید