از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

پارک دلفین های کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این مطلب، قصد داریم در مورد یکی از بهترین جاذبه‌های کیش صحبت کنیم. شاید یکی از رایج‌ترین آن‌ها، پارک دلفین‌های کیش باشد که رایج‌ترین آن‌ها نیز هست. با ما تا انتهای این پست همراه باشید.  

جزیره کیش دارای جاذبه‌های فراوانی است که هر کدام می‌تواند به زیبایی‌های آن بیفزاید. به دلیل همین جاذبه‌ها و برنامه‌های مختلف تفریحی است که مسافران بسیاری برای تدارک سفری تفریحی، کیش را انتخاب می‌کنند. پارک دلفین‌ها جایی تفریحی و کاملا مشهور است که جزو بهترین جاذبه‌ها در این جزیره به شمار می‌رود. هر روز بعد از ظهر از ساعت سه الی ده شب می‌توانید به این مکان تفریحی بروید و بهترین لحظات را سپری کنید.

دلفیناریوم یکی از زیباترین پارک‌های تفریحی منطقه خاورمیانه در مساحتی بیش از یک میلیون مترمربع با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که با بیش از هزاران نخل و گونه‌های گیاهی متنوع دیگر و نمایش دیدنی دلفین‌ها، شیرهای دریایی و گرازهای دریایی، بسیار محبوب و پرطرفدار می‌باشد.

طرح‌هایی مانند جنگل باران‌های مصنوعی، کوه آتشفشان، دنیای ارکیده، باغ پروانه‌ها و رستوران‌های منحصر به فرد، به زیبایی این پارک زیبا افزوده است. فضای سبزی که این پارک زیبا با بیش از یکصد گونه گیاهی برای مسافران فراهم کرده، جزو اصلی‌ترین نکاتی است که نظر مسافران بسیاری را به خود جلب کرده است. شاید اگر شما نیز یکی از بعد از ظهرای ایام سفر کیش خود را به این پارک زیبا بروید، لذتی فوق‌العاده را تجربه کنید و جزو بهترین اتفاقات سفر شما باشد. این پارک در همه ایام سال فعال بوده و آماده خدمات‌رسانی به مسافران عزیز است. هفته گردشگری را می‌توان بهترین دوره برای دیدن از این پارک زیبا دانست. بخش‌های مهم و اصلی این پارک، پارک پرندگان، پارک دلفین‌ها و فضای سبز آن بوده که استقبال بی‌نظیری از آن‌ها می‌شود.

پارک دلفین‌های کیش در قسمت جنوبی جزیره کیش واقع شده و جزو جاذبه‌های معروف این جزیره است. این پارک دسترسی خوبی به وسایل نقلیه دارد از جمله امکانات آن می‌توان به سرویس بهداشتی، بوفه، رستوران، اقامتگاه و پوشش شبکه اشاره کرد. این پارک زیبا مساحتی حدود ۱۰۰ هکتار داشته و اولین پارک دلفین ایران است. هتل‌های سیمرغ و شباویز و کوثر از جمله هتل‌هایی هستند که در نزدیکی این مجموعه دیدنی قرار دارند. بازار بین المللی مرجان نیز تنها بازار نزدیک به این مجموعه ارزشمند است.

بازدید کنندگان از این پارک می‌توانند هنرنمایی دلفین، شیر دریایى شمالى، شیر دریایى جنوبى، گربه دریایى شمالى، گراز دریایى و پنگوئن را که توسط مربیان ایرانی تربیت شده‌اند را ببینند. در مجموع بیست و یک پستاندار دریایى در استخرهایى با حجم ۱۸۰۰۰ متر مکعب پر شده از آب دریا نگهدارى می‌شوند.

شرایط در این مجموعه به قدری برای پستانداران دریایی فراهم است که سه شیر دریایی شمالی و جنوبی زاد و ولد کرده‌اند. گفته می‌شود تعدادی از این دلفین‌ها با یک پرواز چارتر اختصاصی از آکواریوم‌های بزرگ از کشور ژاپن به ایران آورده شده‌اند. فضای سبز پارک دلفین شامل بیش از یکصد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل، بنجامین‌هاى بسیار بزرگ، درختان لور (انجیر معابد)، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمى، شیشه شور، تکوما، سیاه نوفیلد، کند کارپوس، جونیا پروس و بیش از  ۲۵ گونه کاکتوس و سایر گیاهان است که فضای بسیار دیدنی را ایجاد کرده است. 

بررسی دقیق تر دلفیناریوم در گفتگو با مسئولین امر

به نقل از ایرنا ، دلفیناریوم کیش علاوه بر اینکه یک ظرفیت جذاب و دیدنی برای جذب گردشگر به حساب می آید، رکورددار میزان زایش در محیط بسته جهان است و در فهرست دلفیناریوم های برتر دنیا بدون استفاده از دانش خارجی قرار دارد.

سرمربی دلفین های دلفیناریوم کیش در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت : از تعداد هشت دلفین موجود در این مجموعه ،پنج دلفین ۱۸ تا ۲۵ ساله هستند و سه دلفین دیگر نیز در چند سال گذشته به دنیا آمده اند ،’شادی ‘چهار ساله ، ‘ماتی ‘یکساله و نوزادی که ۱۶ شهریور ماه امسال به عنوان هشتمین دلفین خاورمیانه متولد شده و تا کنون نامی برای آن انتخاب نشده است .

مهرداد رادمهر با یاد آوری اینکه باروری دلفین ها از سال ۸۰ به بعد آغاز شده است اظهارکرد : باروری در محیط بسته بسیار سخت است و نگهداری از دلفین ها در سطح بالا و استاندارد در این زمینه موثر است ، در طی چند سال گذشته که مربیان مجموعه با تکنولوژی نگهداری و پرورش صحیح دلفین ها آشنا شده اند سه نوزاد دلفین در اینجا متولد و نگهداری شده است .

وی با تاکید بر اینکه تولد نوزاد دلفین به طور معمول در آب های آزاد صورت می گیرد و زایش سالم دلفین در محیط بسته کم سابقه است اظهار کرد : در هر دوره باروری دلفین ها ، در نیمه دوم هر سال تمامی حرکات یک دلفین و همچنین سلامت وی از لحاظ ابتلا به انواع بیمارهای انگلی پایش و ثبت و ضبط می شود ، در این دوره مربیان با تجربه و آموزش دیده به صورت ۲۴ ساعته از دلفین مادر نگهداری و مراقبت می کنند و تمامی واکنش های آن را در طی یکسال دوران بارداری کنترل و بر کیفیت و شرایط آب ، دما و نوع تغذیه نیز نظارت کامل صورت می گیرد.

رادمهر گفت : نوزاد تازه متولد شده چهارمین فرزند دلفین مادر است ، به طور نسبی عمر متوسط یک دلفین ۳۰ سال است که با مراقبت های صحیح این میزان به ۴۰ سال افزایش پیدا می کند .

وی اظهار کرد : ایران در زمینه تولید مثل دلفین در شرایط بسته در منطقه خاورمیانه رقیب ندارد و دلفیناریوم جزیره کیش در این زمینه و تعداد زایش دلفین در جهان رکوردار است ؛دلفیناریوم جزیره کیش با تربیت نیروهای بومی و متخصص با تکیه بر دانش بومی می تواند به یکی از قطب های صادرات این علم به دیگر نقاط جهان تبدیل شود .

سرمربی دلفین های کیش در مورد نحوه تغذیه دلفین ها به ایرنا گفت : هر نوزاد دلفین ۲ سال از شیر مادر تغذیه می کند ، در سه ماهه نخست نحوه شیر خوردن ، حرکت ، شنا کردن و تنفس گرفتن را از مادر یاد می گیرد .

رادمهر افزود: دلفین ها بر خلاف سایر موجودات به تنفس خود و زمان بندی آن فکر می کنند ، دلفین ها در مواقع خطر به کف آب می روند و پس از آن نیز به سطح آب می آیند و بر تنفس خود متمرکز می شوند ، در طول این مدت نوزاد علاوه بر یادگیری نحوه تنفس، روش برخورد با موانع پیش رو و خطر را نیز فرا می گیرد .

وی با اظهار اینکه دلفین ها مجهز به سیستم صوتی هستند و برای ارتباط نیز از همین سیستم استفاده می کنند اظهار داشت: آنها با فرستادن امواج ، خطر، موانع پیش رو و یا صید را تشخیص می دهند .

سرمربی دلفین ها با تاکید بر اینکه سلامت دلفین ها از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: پس از گذشت یکسال از شیرخوردن ، نحوه گرفتن ارتباط برای کنترل بیماری ، خون گیری ( هر سه ماه یکبار )، سونوگرافی ، آندوسکوپی ،نحوه ایستادن و غذا خوردن از دست و حرکات آموزشی توسط مربی به دلفین آموزش داده می شود.

وی افزود : دلفین ها باید آرام آرام ماهی خوردن را فرا بگیرند آن هم از نوع منجمد ، دلیل استفاده نکردن از ماهی تازه ، آلودگی احتمالی آنها به انگل و ویروس است که سبب بیماری دلفین ها می شود .از آنجا که این پستانداران دارای ارزش بالایی هستند و نگهداری از آنها سخت است برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل و بیماری باید به طور مستمر سلامتی آنها کنترل شود.

رادمهر گفت : این ماهی ها در دمای منفی ۳۲ درجه منجمد می شوند تا عوامل بیماری زا از بین برود ، پس از انجماد زدایی ماهی ها به دلفین ها داده می شود ، این روش غذا دادن به دلیل اینکه دلفین عادت به شکار در آب دارد در ابتدا کمی سخت است اما پس از گذشت مدتی به آن عادت می کنند.

راد مهر گفت : زمانی که دلفین ها در حال رشد هستند کالری بیشتری نیاز دارند ، دلفین چهار ساله ای همچون شادی که در سن رشد است روزانه ۷ تا ۸ کیلو و و دلفین های بزرگتر ۱۰ تا ۱۲ کیلو ماهی می خورند .

وی در مورد اینکه آیا شیر دلفین مادر برای نوزاد در طی دو سال کافی است گفت : در حالت عادی بله ، اما اگر دلفین مادر به نوزاد خود شیر ندهد باید آمادگی لازم را برای تغذیه دلفین با غذای مناسب داشته باشیم ،تا کنون به فرمول شیر دلفین دست پیدا نکرده ایم که بتوانیم در زمان جدا شدن مادر از نوزاد و در مواقع ضروری حیوان را تغذیه کنیم .

راد مهر در مورد نحوه آموزش به دلفین ها گفت : دلفین ها موجودات با استعدادی هستند ، در مرحله نخست و پس از برقراری ارتباط و یادگیری نحوه غذا خوردن از دست مربیان به صورت مستقیم حرکات پایه به آنها آموزش داده می شود ، برنامه های کنترل سلامتی نیز بر روی آنها به صورت مستمر انجام می گیرد که خوشبختانه تمامی تجهیزات لازم برای اینکار فراهم است .

وی تصریح کرد :آموزش ها مرحله به مرحله و به صورت مستمر که شامل حرکات نمایشی است آغاز می شود ، این آموزش ها در هر سنی برای دلفین ها ادامه دارد ، هر یک از دلفین ها تا کنون حدود ۸۰ حرکت نمایشی را یاد گرفته اند و با توجه به استعداد موجود در آنها ممکن است تعداد حرکات افزایش پیدا کند ، به طور معمول به دلفین های ماده حرکات هنری ظریف و به دلفین های نر حرکات سخت تر را آموزش می دهیم اما بیشتر تمرکز مربیان بر آموزش دلفین های جوان است .

وی با بیان اینکه ۸ مربی زن و مرد در مجموعه فعالیت می کنند افزود : یک مربی علاوه بر کسب اطلاعات لازم باید علاقه مند به کار باشد ، حدود چهار سال زمان می برد تا یک نفر بتواند مربی پایه یک یا ۲ بشود ، مهمترین نکته در کار مربی نحوه برقراری ارتباط با دلفین است ، اگر این ارتباط درست برقرار شود آموزش راحت تر خواهد شد .

راد مهر درمورد برگزاری دوره های آموزش برای مربیان و توانمندی آنان به خبرنگار ایرنا گفت : به اذعان مربیان خارجی ، ظرفیت و توانمندی مربیان ایرانی بالاست ، در خارج از کشور مربیان دلفیناریوم ها با یکدیگر ارتباط دارند و تجارب و دانش خود را از راههای مختلف و در سمینار ها و برنامه ها به هم منتقل می کنند ، انجمنی به نام مربیان پستانداران دریایی نیز در جهان ایجاد شده در صورتی که این تجربه در ایران نیست .

وی اضافه کرد : گاه مربیان مجموعه برخی حرکات آموزشی را که طی سالها تجربه به دلفین ها آموزش داده اند را می توان سالها بعد در همین انجمن ها مشاهده کرد ، این موضوع نشان از توانمندی مربیان ایرانی دارد که توانسته اند با همت و تلاش این تجارب ارزشمند را بدست آورند.

رادمهر افزود: ما توانسته ایم استفاده از آندوسکوپی سرپایی را به دلفین ها آموزش دهیم که این اقدام سبب تعجب مربیان خارجی شده بود.

سرمربی دلفین های کیش در مورد شرکت مربیان در دوره های آموزشی خارج از کشور اظهار کرد : تمامی دوره ها در همین جا برگزار شده است و مربیانی از روسیه ، اسپانیا ، اوکراین ،کانادا و استرالیا برای آموزش به ایران آمده اند.

راد مهر در مورد تجربه زاد آوری و نگهداری دلفین ها پس از زاد آوری در خارج از کشور گفت : کشورهای خارجی در این زمینه سابقه کمی دارند، تنها کشورهای آمریکا و روسیه در این زمینه تجربه بالایی دارند که آنهم دانش خود را به راحتی به سایر کشورها انتقال نمی دهند ، با بهره مندی از راهنمایی و تجارب برخی مربیان خارجی و تلاش مربیان مجموعه در کسب اطلاعات روز توانستیم دانش را بومی کنیم و زاد آوری و نگهداری را در همین جا انجام دهیم .

وی در مورد بیماری هایی که ممکن است دلفین ها به آن مبتلا شوند گفت :ناراحتی های گوارشی و تنفسی مهمترین بیماری برای دلفین ها است ، کم محلی نیز سبب افسردگی آنها خواهد شد .

یکی دیگر از سرمربیان این مجموعه شرایط نگهداری دلفین به دلیل گرمای هوا در کیش را سخت تر از دیگر نقاط دانست و به ایرنا گفت : دمای هوا و به تبع آن دمای آب کیش بالاست و تاسیسات بزرگ و مجهزی برای خنک کردن نیاز است ، دمای نگهداری و باروری دلفین ها باید به زیر ۲۶ درجه برسد.

میلاد قدمی با بیان اینکه استخرهای موجود ۱۲ تا ۱۴ هزار متر مکعب ظرفیت گنجایش آب دارند افزود : این آب ۲۴ ساعته باید در حال گردش باشد و ما نمی توانیم آب دریا را مستقیم وارد مجموعه کنیم و برای اینکار باید تغییرات دمایی صورت گیرد ،همچنین برای جلوگیری از آلودگی و جلبک زدن باید تصفیه و بطور مستمر کنترل شود.

وی با بیان اینکه نگهداشتن آب در دمای بین ۲۴ تا ۲۶ درجه دشوار است اظهار کرد : درجه این حجم آب باید به صورت مداوم به ویژه در ماه های گرم ( اردیبهشت تا آبان ماه) کنترل شود ، هر دستگاه خنک کننده و تهویه به هر دلیلی که خراب شود خسارت جبران ناپذیری را به مجموعه وارد می کند .

معاون پارک دلفین های کیش در مورد اینکه آیا مالک مجموعه به دنبال افزایش دلفین های موجود است ؟ گفت : هزینه انتقال دلفین از کشوری به کشور دیگر گران است اما مالک مجموعه به دنبال راهکاری برای آن بوده و زحمات زیادی برای پویایی مجموعه کشیده شده است ، خرید تجهیزاتی همچون سونوگرافی و آندوسکوپی به رغم هزینه های بالا نسبت به سود آوری ،نشان از علاقه مندی وی به کشور و افزایش ظرفیت ها و جاذبه ها برای جذب گردشگر دارد .

مهدی طباطبایی با تاکید بر اینکه خرید و فروش دلفین آزاد نیست و شکار آن نیز ممنوع است قیمت دلفین های آموزش دیده را بسیار گران دانست و گفت : قیمت یک دلفین خام از دریا گرفته شده ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است .

بر اساس گفته رئیس اداره محیط زیست کیس جریمه صید انواع نهنگ و کوسه نهنگ ۱۵۰ و انواع دلفین ۱۰۰ میلیون ریال است .
طباطبایی در مورد اینکه آیا مجموعه های دیگری در این زمینه در کشور فعالیت می کنند به ایرنا گفت : دلفیناریوم برج میلاد و مجموعه نوپای دیگری در تبریز نیز در این زمینه فعالیت دارند.

تهیه بلیط دلفیناریوم

با تهیه بلیط این مجموعه می‌توانید، انواع پرنده‌های مختلف از کشورهای مختلف جهان را در باغ پرندگان را از نزدیک ببینید، آکواریوم مجموعه و جانوران شگفت‌انگیز زیر آب را تماشا کنید، از هنر نمایی دلفین‌های تربیت شده لذت ببرید و در سیرک  کلاسیک شو چند ساعتی را دور از روزمرگی‌های زندگی خوش بگذرانید.

بلیط مجموعه دلفیناریوم را باید یا از هتل محل اقامتتان و یا از مراکز خرید کیش تهیه کنید، اما با وجود داشتن بلیط هم وقتی حدود ساعت سه به در اصلی پارک دلفین‌ها می‌رسید صف طولانی‌ای می‌بینید، از افرادی که بی‌صبرانه منتظرند تا برنامه شروع شود، اما جای نگرانی نیست صف به سرعت جلو می‌رود و با یک چشم به هم زدن می‌بینید که داخل پارک هستید.

مجموعه دلفیناریوم از ۴ بعد از ظهر تا ۸ شب پذیرای شماست و طوری برنامه ریزی شده که در این چهار ساعت بتوانید از تمام بخش‌های مختلف این مجموعه دیدند کنید. این پارک حدود صد هکتارمساحت دارد و از یک مجموعه از فضای سبز، دلفیناریوم و باغ پرندگان تشکیل شده. یکی از هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری کیش مخصوصاً برای بچه‌ها که لحظه‌های خوب، لبخندهای شیرین و شگفتی‌های زیادی را در خاطرات آنها مانگار خواهد کرد.

اولین مرحله بازدید از پارک دلفین‌ها، رفتن به باغ پرندگان است، منحصر به فردترین و زیباترین نمونه از پرندگان داخل ایران در این پارک قرارگرفته. این باغ میزبان پرنده‌هایی است از سرتا سر جهان، از آمریکا و استرالیا گرفته تا شرق آسیا و آفریقای جنوبی. بیشتر از ۵۷ گونه پرنده را اینجا می‌توانید از نزدیک ببینید که در میان آنها گونه‌هایی نادری مثل، طوطی ماکائو، توکان، تورکو، پنگوئن آفریقایی و حتی تمساح پوزه‌کوتاه هم به چشم می‌خورند.

بعد از باغ پرندگان نوبت به کلاسیک شو می‌رسد که همان سیرک خودمان است، سیرکی که مانند همه سیرک‌های قدیمی و نوستالژیک روی صحنه‌ای دایره‌ای شکل اجرا می‌شود و در آن آکروبات‌بازهای آسیایی روی طناب راه می‌روند، شیرها از توی حلقه‌های آتش می‌پرند و دلقک‌هایی با کفش‌های بزرگ کیک به صورت هم می‌کوبند. اگر کودک درون فعال و سرزنده‌ای داشته باشید از این نمایش لذت می‌برید و حتی شگفت‌زده می‌شوید.

اما اگر چندان با این قسمت از برنامه ارتباط برقرار نکردید هیچ نگران نباشید بخش جالب برنامه توی راه است و درست بعد از کلاسیک شو برگزار می‌شود برنامه‌ای مفصل که با حضور یکی از باهوش‌ترین موجودات روی زمین اجرا می‌شود، دلفین‌های باهوش و بامزه‌ای که حسابی قرار است شما را سرگرم کنند. گفته می‌شود این دلفین‌ها با یک پرواز چارتر اختصاصی از آکواریوم‌های کشور ژاپن به ایران آورده شده‌اند. در دلفیناریوم کیش، غیر از دلفین‌ها حیوانات مختلفی مثل گراز دریایی، پنگوئن، شیر دریایی، گربه دریایی و… هم وجود دارد که همگی تربیت شده‌اند. آبزیانی که هنرنمایی و شیرین‌کاری‌های آنها شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

بعد از اجرای برنامه‌های مختلف، دلفین‌ها در نهایت یک نقاشی عجیب و غریب انتزاعی می‌کشند و مسئولین پارک، آن را به مزایده می‌گذارند که تا بالاترین پیشنهاد از بین مخاطبان برنامه فروخته شود، اگر پول اضافه دارید و تصمیمی برای خرج کردنش ندارید خرید نقاشی دلفین‌ها می‌تواند یک خاطره به‌یادماندنی و گران از جزیره کیش برایتان به همراه بیاورد.

اگر تصمیم دارید به این جزیره شگفت‌انگیز سفر کنید و یک روز به‌یادماندنی را در کنار این آبزیان فوق‌العاده بگذرانید، با ما تماس بگیرید تا بهترین شرایط و امکانات را که لازمه‌ی لذت بردن از یک سفر عالی است، با تورهای ویژه کیش برای شما فراهم کنیم.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید