از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

کشتی یونانی، جاذبه‌ای دیدنی در کیش

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

یکی از بهترین تفریحاتی که در طول سال می‌توان مد نظر قرار داد، سفر کردن به شهرها و نقاط پر از جاذبه در کشورمان است. سفر حال هر کسی را خوب می‌کند و می‌توان گفت لذتی بدون

در غرب جزیره کیش، کشتی سالخورده‌ای قرار دارد که ماجراهای زیادی را از سر گذرانده، کشتی‌ای که سال ۱۳۴۵ راهی یونان بود اما بنا به دلایلی که هنوز هم ناشناخته باقی مانده‌اند در ساحل خلیج فارس به گل نشست این کشتی یونانی حالا تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره شده و به غروب‌های زیبا و رؤیایی‌اش معروف است.

کشتی یونانی، متولد اسکاتلند است و در زمان به گل نشتن جزو دارایی‌های کشور یونان بوده  در ۴ مرداد ۱۳۴۵ بعد از اینکه کشتی بارش را بست و مسافرانش را سوار کرد تابه یک سفر جدید برود و ماجراجویی دیگری را آغاز کند همان ابتدای کار در ساحل جزیره کیش به گل نشست و برای همیشه همان‌جا ماندگار شد.

یک یدک کش هلندی با کمک مردم ۸۰ روز تمام تلاش کردند تا کشتی را از آب‌های خلیج فارس بیرون بکشند اما نتیجه‌ای نداشت و در نهایت تمام بار کشتی تخلیه شد تا کشتی یونانی تبدیل به یک تابلو نقاشی زیبا و بکر در کرانه جزیره کیش شود.

اولین مالک کشتی وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا بود بعد از آن کشتی به دولت آفریقای جنوبی کرایه داده شد و نام این کشتی امپایر ترومپت شد، سه سال بعد شرکت چارنت استیم کشتی را خریداری کرد و اسم آن را به نچرالیست تغییر داد.

در سال ۱۹۶۵ هم، خط کشتیرانی خرمشهر مالک کشتی یونانی شد و نام کشتی هم به کوروش پارسی تغییر پیدا کرد. در نهایت هم کشتی تحت مالکیت یک شرکت یونانی قرار گرفت تا در آغاز سفرش از ایران به یونان به گل بنشیند. به خاطر همین مالکیت و سفر ناتمام این کشتی به کشور یونان هم هست که  این اسکلت حجیم فلزی فرسوده به کشتی یونانی معروف شده. در همان زمان‌ها خیلی از مردم عقیده داشتند صاحب آخر کشتی برای اینکه بتواند از بیمه پول زیادی را دریافت کند از عمد کاری کرده که این کشتی در ساحل به گل بنشیند.

اما چه به عمد و چه سهوی این اتفاق باعث شده یکی از زیباترین قاب‌های طبیعی ایران در جزیره کیش هنگام غروب نارنجی خورشید پشت این کشتی مستعمل پدیدار شود،  یک اسکلت فلزی باشکوه در آب‌های نیلگون خلیج فارس که هنوز هم ابهت سال‌های دور را می‌توان در آن دید.

با وجود اینکه کشتی یونانی از نظر تاریخی قدمت چندانی ندارد اما یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های جزیره از نظر گردشگران است. غروب‌های جزیره کیش در کنار این کشتی آن‌قدر جذاب و دیدنی است، که در بیشتر عکس‌های گرفته شده از کیش، این صحنه به نمادی مشهور از جزیره تبدیل شده و خیلی از مسافران حداقل یک روز را در کنار این کشتی سپری می‌کنند و با آن عکس یادگاری دارند.

 در ادامه قصد داریم در مورد یکی از بهترین جاذبه‌های کیش، کشتی یونانی مطالب مفصل تری را برای شما علاقه‌مندان ارائه کنیم.

جزیره کیش جاذبه‌های بسیاری دارد که به واسطه آن‌ها، استقبال بی سابقه‌ای در طول سال از ان جزیره می‌شود. جاذبه‌های بسیار، بازارها و مراکز خرید فراوان و هتل‌های فوق‌العاده، مواردی هستند که کیش را تبدیل به منطقه‌ای توریستی کرده‌اند. یکی از بهترین و معروف‌ترین آن‌ها، کشتی یونانی در کیش است. این کشتی به گل نشسته در ۴ مرداد ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو از حرکت ایستاد و برای همیشه در مکان فعلی متوقف شد.

این کشتی بار نفتی بسیاری داشت و به همین جهت خدمه آن مجبور به تخلیه کشتی شدند. تلاش‌های فراوانی برای خارج کردن کشتی از این وضعیت انجام گردید که البته بی فایده بود. هیچ کسی تا به امروز نتوانسته دلیل به گل نشستن این کشتی مرموز را کشف کند و هم‌چنان علامت سوالی برای این منظور باقی مانده است. هر چند که برخی معتقدند بدی آب و هوا و نداشتن دید کافی دلیل اصلی این وضعیت بوده است.

بومیان جزیره کیش معتقدند که خدمه بعد از ناامید شدن از این کشتی، آن را آتش زدند و محل را ترک کردند. این فرضیه می‌تواند درست باشد، چرا که اکنون هیچ عنصر غیر فولادی در بدنه و عرشه کشتی به چشم نمی‌خورد. لاشه این کشتی امروزه به عنوان جاذبه‌ای دیدنی در کیش معروف گشته و به آن لقب عروس یونانی داده‌اند. اگر به کیش سفر کرده باشید و به نزدیکی این کشتی رفته باشید، در زمان غروب آفتاب صحنه‌ای فوق‌العاده جذاب را می‌بینید که شاید دلیل اصلی زیبایی این کشتی در این منطقه باشد.

عکاسی از این لحظات می‌تواند فوق‌العاده جذاب و دیدنی باشد. خیلی از مسافران برای این لحظه در کنار این کشتی لحظه شماری می‌کنند. یکی از بهترین سوژه‌های عکاسی، ساعتی است که در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد و به شکل سکان کشتی است. البته که سازه‌های دیگری نیز در نزدیکی این کشتی و در ساحل وجود دارد که می‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی و سلفی باشد.

کشتی یونانی از اصلی‌ترین و بهترین جاذبه‌های کیش است که شاید دیدن آن برای خیلی از مسافران هیجان‌انگیز باشد. یکی از بهترین تفریحاتی که در ساحل مربوط به این کشتی انجام می‌شود، شتر سواری است که شتربانانی با دریافت هزینه شتر خود را در اختیار شما قرار می‌دهند تا در کنار کشتی زیبای یونانی، تجربه جذابی را داشته باشید. در این بین، اسب‌سواری نیز دیده می‌شود که می‌تواند به لذت تفریحات شما در جزیره کیش افزوده کند.

در نزدیکی کشتی یونانی یک پارک ساحلی ساخته شده که مساحت آن بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع می‌باشد و مکانی فوق‌العاده جذاب برای تفریح در کنار کشتی خواهد بود. این پارک ساحلی امکانات و گزینه‌های گوناگونی برای تفریح دارد که غرفه‌های کرایه دوچرخه یکی از اصلی‌ترین آن‌هاست. پارکینگ این پارک ساحلی نیز می‌تواند مورد دیگری باشد که برای گردشگران مفید خواهد بود.

شما می‌توانید از بوفه این پارک انواع خوردنی‌ها را تهیه کنید و در نزدیکی کشتی یونانی از منظره زیبا با نوشیدنی خوش طمع لذت ببرید. در آینده، این پارک امکاناتی هم چون کافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، ایستگاه‌های کرایه اسکیت و فروش محصولات ورزشی را نیز در دستور کار برنامه‌های تفریحی خود قرار خواهد داد.

مشخصات فنی

وزن خالص: ۷۰۵۹ تن

گنجایش در عرشه: ۶۶۰۱ تن

درازا: ۱۳۲ متر

پهنا:۱۷/۱ متر

آبخور: ۱۰/۵ متر

نیروی محرکه: ۵۱۰ اسب بخار

پیشرانه: ۳ سیلندر

حسگر ها: یافتن مسیر اکوصدایی

سرگذشت

در ابتدا نام آن امپایر‌ترومپت بود اما بعد، در همان سال این کشتی توسط وزارت حمل و نقل جنگ پادشاهی بریتانیا خریده شد؛ در دست صاحب جدید خود هم دو سال بیشتر نبود و بعد از گذشت دو سال در سال ۱۹۴۵ این کشتی به شرکت تی اند جی هریسون فروخته شد. حدود دو تا سه سال هم توسط دولت آفریقای جنوبی به اجاره درآمد؛ لاکن دوباره دلتنگ صاحبان ساکسون (اقوام اولیه مستقر در بریتانیا) خود شد و شرکت بخار شرانت مالکیت آن  را به عهده گرفت و نام نچرالیست را بر روی آن نهاد ولی هیئت مدیره ی این شرکت ترجیح دادند اداره و هدایت آن را به شرکت تی اند جی هریسون واگذارند. در اواخر دهه ی چهارم سال شمسی یک شرکت ایرانی به نام لوید اند کو خرمشهر تصمیم به خرید آن گرفت و نام کوروش ایرانی را بر آن نهاد. یک سال قبل از این که این  مهمان ناخوانده تصمیم به اقامت دائمی در سواحل کیش بگیرد مالکیت آن به شرکت خطوط کشتیرانی ایران واگذار گشت و نام آن را همدان گذاشتند.  آن شرکت آخرین شرکتی بود که توانست از این غول‌آهنی کار بکشد. سرانجام در سال ۱۹۶۶ میلادی دو سرمایه دار یونانی با نام های پی.جِی فرانگولیس و ای.آی کلیافز با پرداخت کل پول کشتی، آن را خریداری کردند و نام کوالا اف را بر آن نهادند که چندان بخت با آن بیچاره ها یار نبود و این کشتی سودی جز ضرر برایشان نداشت.

سرانجام در ۴ مرداد سال ۱۳۴۵ میلادی این کشتی قصد عزیمت به یونان را داشت که به علت نامشخصی در سواحل کیش به گل نشست. با به گل نشستن آن بازار شایعه هم داغ شد و سرتاسر جزیره پر بود از نظریه ها و دلایل مختلف علما و کارشناسان! در مورد به گل نشستن کشتی… عده ای بر این باور بودند که مه آلود بودن بیش از حد هوا مسیریابی را از برای کاپیتان و ملوانان دشوار کره بود و سرانجام با از دست دادن کنترل مسیر به این نقطه رسیدند و به گل نشستند. اما عده ای دیگر میگویند که نخیر مه کجا بود؟! دریانوردان هدایت کننده ی کشتی مشروب زیادی خورده و بیش از حد  مست بوده اند و به همین جهت هم عنان کشتی را از کف دادند. آن دسته از افراد هم که دید تاجرمابانه دارند بر این عقیده هستند که مالکان کشتی از قصد و به طور عمدی سبب این کار شده اند که بتوانند از شرکت بیمه ی لویدز انگلستان که بیمه کننده‌ی این کشتی بوده است مبلغ بیمه را که مبلغ هنگفتی هم بوده است  دریافت کنند. البته در این میان باز هم پای عشق و داستان های واقعی و خیالی که برایش روایت میکنند هم به میان آمده است و این روایت از این قرار است که کاپیتان کشتی از فرط عشق شدید به دختری با نام مریم این کشتی را به گل نشانده است! (آقا جان من برای ارسال عشق راهکارای دیگه هم وجود دارد قرار نیست که هر کس عاشق شد کشتی به گل بنشاند!) هنوز هم یک مادربزرگ اهل کیش را با انگشت نشان میدهند و میگویند مریم ایشونه!

در هر صورت این کشتی به گل نشست و هیچگاه علت قطعی آن موجه نشد و در هاله ای از ابهام باقی ماند. طبق اسناد، یک کشتی یدک کش متعلق به کشور هلند با تمام امکانات و پرسنل خود قریب به ۱۰۰ روز تلاش کرد تا این کشتی را از گل بیرون بکشد اما همه اش بی نتیجه بود بینتیجه! از قرار معلوم این کشتی جان سواحل مرجانی جزیره ی زیبای کیش را برای سکنی برگزیده بود و هنوزم که هنوزه در این مکان پایدار است و به جاذبه ای برای خریداران تور ارزان کیش مبدل شده. بعد از کاربردی نیفتادن عملیات نجات کشتی، پرسنل کشتی با دستور صاحبان آن اقدام به تخلیه بار و سوزاندنش کردند (چه کاری بود آخه).

سرانجام

در نهایت کوالا اف ماندنی شد. از همان ابتدای امر که به گل نشست و زمین گیر (دریاگیر) شد مورد توجه هموطنان عزیزمان قرار گرفت و در نظر ایرانی ها با عنوان یک جاذبه ی گردشگری جایگاه خود را تثبیت کرد. هم اکنون کشتی یونانی از جاذبه های دیدنی اصلی کیش است که اکثر اشخاصی که تور لحظه آخری کیش را خریداری کرده اند نتوانستند به وسوسه ی بازدید آن نه بگویند! طبق گفته ها در حال حاضر قسمت زیادی از تمرین های غواصی نجات کشتی با استفاده از لاشه ی کوالا اف انجام پذیر است. در خصوص غواصی تفریحی هم باید این را بگویم که در حاضر هیچ کلوپی به صورت رسمی در محدوده ی کشتی یونانی سایت غواصی احداث نکرده و در داخل و زیر کشتی امکانات غواصی ارائه نمیکنند، چرا که از چند سال پیش به چندین علت آشنا، پروسه ی نابودی و مغروق شدن کامل کشتی از طریق پوسیدگی ستون ها کلید خورده است و هر آن احتمال ریزش آن وجود دارد!

البته عدم رسیدگی به کشتی و انجام نشدن عملیات بازسازی هم مزید بر علت شده است، لاکن بازسازی کشتی بنا به دلایلی امکان پذیر نیست، یکی از مهمترین دلیل ها برای عدم بازسازی آن هم نبود هیچ توافقی برای مشخص شدن مالکیت رسمی کشتی بین ایران و یونان است.

برخی از مسئولین مربوطه بار ها درخواست ذوب و نابودی کشتی را کردند، دلیل این درخواست را هم برخورد لاک پشت پوزه عقابی با این کشتی و کشته شدن آن میدانند؛ لاک پشت های پوزه عقابی نوعی لاک پشت هستند که در حال حاضر وضعیت آن ها رو به انقراض گزارش شده است.

 به دلیل وجود اکسید آهن ناشی از قطعات کشتی، شن های اطرف آن سرخ فام شده اند.

این نکته را هم باید اضافه کنیم که برای راحتی و تفریح هر چه بیشتر شما عزیزان امکاناتی نظیر رستوران، شترسواری، پارک بازی و… در ساحل نقطه ای که کشتی یونانی در آن به گل نشسته فراهم آورده شده است. ما هم به نوبه  خود برای شما عزیزان مخاطب تور کیش آرزوی سفری خوش داریم.

اگر هنگام غروب به بازدید از کشتی میروید، دوربین عکاسی را فراموش نکنید! سفر خوش…

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید