از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

کلیسای صخره ای گرجستان

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

سفرهای خارجی به دلیل تنوع فرهنگ کشورها و آداب و رسوم مردمان مختلف در سراسر جهان، همواره جزو جذاب‌ترین سفرها بوده‌اند؛ خصوصا اگر مقصدی که انتخاب می‌کنیم، جایی دیدنی و انتخابی درست باشد. یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر خارجی، گرجستان است. خیلی‌ها به دلیل جذابیت‌های گردشگری فراوانی که این کشور دارد، آن را مقصد سفر خود قرار می‌دهند. گرجستان با وجود نقاط دیدنی و گردشگری بسیار، شدیدا مورد استقبال مسافران و توریست‌ها از سراسر دنیا خصوصا گردشگران اروپایی قرار گرفته است. آن دسته از مسافرانی که به این کشور سفر کرده‌اند، احتمالا با برخی نقاط دیدنی آن آشنایی دارند. شاید نام کلیسای صخره‌ ای گرجستان را شنیده باشید. در این پست می‌خواهیم در مورد یکی از جاذبه‌های گرجستان، یعنی کلیسای صخره‌ای صحبت کنیم. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد تورها و مطالب گردشگری، به سایت هم کوچ مراجعه کنید و جهت رزرو انواع تورهای مسافرتی با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت هم کوچ تماس حاصل کنید. تور گرجستان جزو تورهای پرمخاطب در میان علاقه‌مندان به سفرهای خارجی است.

گرجستان دارای کلیساهای مختلف و متعددی است که یکی از انواع جالب و شگفت‌انگیز آن کلیسای صخره‌ای در روستایی به نام کاتسخی است. به جرات می‌توان گفت این کلیسا جالب‌ترین و عجیب‌ترین کلیسای جهان محسوب می‌شود. کلیسای صخره‌ای در غرب کشور گرجستان و در استان ایمرتی در نزدیکی شهر چیاتورا قرار دارد. نکته جالب این است که کلیسا بر روی صخره‌ای که حدودا ۴۰ متر با زمین فاصله دارد، واقع شده است. از جمله قوانین خاص و عجیبی که در این کلیسا حکم‌فرماست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. قانون اول این که خانم‌ها نمی‌توانند به این کلیسا بروند. اجازه بازدید و دیدن این کلیسا فقط برای خارجی‌ها، آن هم برای مدت محدود و کوتاهی امکان‌پذیر است. فردی عکاس برای این که بتواند از این کلیسا عکس تهیه کند و با راهب آن که فردی به نام ماکسیم است، مصاحبه کند، به مدت ۴ روز و ۷ ساعت به دعا و عبادت مشغول شد تا اجازه این کار به او داده شود.

از نظر معماری می‌توان گفت این کلیسا از سه سلول، یک انبار شراب و دیوارهایی که روی ستونی ناهموار قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. در گذشته کلیسایی دیگر در کنار این کلیسا وجود داشته که در حال حاضر خرابه‌های آن باقی مانده است. از لحاظ ابعاد، این کلیسا ابعادش حدود ۴.۵ × ۳.۵ متر می‌باشد که طراحی این بنا بر اساس معماری قرون وسطا از سنگ ساخته شده است. در زیر کلیسای صخره‌ای، محفظه‌ای مستطیل شکل وجود دارد که ابعاد آن یک متر در دو متر است و به عنوان طاق دفن از آن استفاده شده است. این بنا در دهه ۹۰ برای چندمین بار مورد ترمیم و مرمت قرار گرفت.

طبق مستندات و تحقیقات تاریخی، قدمت کلیسای صخره‌ای به قرن چهارم میلادی برمی‌گردد که توسط اهالی گرجستان روی این صخره ساخته شد و این اتفاق زمانی افتاد که مردم آن زمان بت پرست بودند. اما نقل است که این بنا در قرن ۶ یا ۸ میلادی توسط مرتاضان مسیحی در بالای صخره‌ای بلند برای دعا و نیایش ساخته شده است. داستان عجیبی که گفتن آن خالی از لطف نیست، زندگی راهبی است که در این کلیسا زیست می‌کند. این راهب که نام آن ماکسیم است از سن ۵۹ سالگی و حدود ۲۰ سال پیش در این کلیسا ساکن شد. ماکسیم برای دیدن مریدانش هفته‌ای دو بار به پایین صخره می‌آید و دوباره به کلیسا برگشته و به راز و نیاز مشغول می‌شود. هواداران وی نیز برای ماکسیم، غذا و مایحتاج زندگی‌ش را به بالا صخره می‌فرستند. جالب این نکته است که این راهب درباره زندگی جوانی‌ش گفته که ادمی خلاف‌کار بوده و به فروش و مصرف مواد مخدر مشغول بوده است. به همین دلیل چند سالی را در زندان سپری کرده و در زندان تصمیم می‌گیرد هر زمان که آزاد شود، از این کارها دست برداشته و زندگی‌ش را دگرگون سازد.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید