از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

کمر مقبولا مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

برخی از تخته سنگ‌هایی که دارای ویژگی‌های خاص باشند را میتوان سجل یا شناسنامه یک منطقه دانست. کشور ما ایران دارای تاریخی غنی میباشد و از همین رو طبیعی است که از این موارد در آن زیاد یافت شود. مسافران تور لحظه آخری مشهد راهی منطقه‌ای به نام کمر مقبولا میشوند تا سنگ نگاره‌های باستانی را مشاهده کنند. به عبارتی میتوان گفت کمر مقبولا در طرقبه قرار دارد و مسافران تور ارزان مشهد در حین سر زدن به آن جا از این تخته سنگ‌ها هم دیدن میکنند. در ادامه از شما مسافران گرامی تور مشهد تقاضا میکنیم تا ما را اتا انتهای این مطلب و معرفی نسبی کمر مقبولا یاری بفرمایید.

در بالاتر گفتیم که تخته سنگ ها و شکل‌هایی که به هر نحوی از گذشته‌های دور بر روی آنان به جا مانده است تا چه اندازه در معرفی تاریخ یک منطقه موثر هستند و به کمک باستان شناسان میایند. برای مثال تاریخ تمدن، شهرسازی در کنار آب، نحوه شکار و عادات غذایی، کشاورزی و فرهنگ گذشتگان را میتوان از روی همین تکه سنگ‌ها دریافت. اما در سراسر ایران از شمال گرفته تا جنوب و از شرق گرفته تا غرب بسیار یافت میشوند از این شناسنامه‌ها؛ یکی از همین‌ها کمرمقبولا نام دارد. چیزی که در کمر مقبولا و در اصل در تمامی مکان‌هایی با این مشخصات در سراسر کشورمان مشترک است این میباشد که نقش و نگارها و رسومی که در تمامی این تکه سنگ‌ها دیده میشود با آثاری که بر روی پاره سنگ‌ها در نقاط دیگر دنیا اعم از اروپا، آمریکا، استرالیای کهن و .. دیده میشود دارای تشابه میباشد. در نظر افرادی که از مطالعات زیادی در زمینه باستان‌شناسی برخوردار نیستند این تصور به وجود میاید که این تشابه دارای دلیل خاصی نیست و از یکی بودن سرشت و فطرت انسان نشات میگیرد در حالی که اگر مطالعاتمان را در این زمینه گسترش دهیم به این نکته دست خواهیم یافت که این یکی بودن ناشی از یک سیستم دقیق و حساب شده است که درک آن برای بشر قرن بیست و یک نیز سخت مینماید. در دشت پهناور طوس عجائب و جاذبه‌های زیادی وجود دارد اما در منطقه‌ای که کمر مقبولا وجود دارد یعنی در بین کوه‌های بینالود و هزار مسجد و در مجاورت رودخانه کشف رود این جاذبه‌ها طور دیگری رخ برافروختند. باید بدانید که در این منطقه به مناسبت وجود خاک حاصلخیز و همچنین آب کشف رود از قدیم الایام یعنی از زمان پارینه سنگی حیات و تداوم بشر وجود داشته است. فسیل‌های کشف شده، عتیقه‌ها، غارها و سنگ نوشته‌ها میراث ارزشمندی است که گذشتگان برای ما به جای گذاشتند تا بتوانیم درک بهتری داشته باشیم. نقش و طرح گردونه خورشید که در بسیاری دیگر از مناطق کشورمان دیده شده است شاخص‌ترین طرحی است که بر روی سنگ‌های کمر مقبولا درج شده است و در جای جای این منطقه میتوانید آن را ببینید. البته عمده این سنگ‌نگاره‌ها در دره‌های وسیع این منطقه واقع شده‌اند و احتمالا برای رسیدن به آن‌ها لازم است کمی خاکی شوید!

نکته مهم دیگری که در مورد منطقه کمر مقبولا وجود دارد این است که در نواحی مختلف آن به وفور معادن طلا یافت میشود و یا معدن‌هایی در دست احداث میباشد. البته این معادن از طرفی هم مشکل ساز شده‌اند. کمر مقبولا باید به ثبت جهانی برسد و پتانسیل آن را دارد که یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین پارک‌های سنگ‌نگاره در دنیا باشد اما به دلیل وجود معادن طلا در این منطقه تا کنون از به ثبت رسیدن آن ممانعت به عمل آورده شده است. البته مسئولان مختلف و همینطور سخنگوی میراث فرهنگی در بیاناتی اظهار داشته‌اند که در تلاشند تا حتما این منطقه به عنوان پارک سنگ‌ نگاره‌های ایران به ثبت برسد.

کمر مقبولا مشهد|کمر مقبولا مشهد|کمر مقبولا مشهد
نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید