از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

کنگ ماسوله خراسان

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

شهر مشهد از شهرهای ایران است که دارای جاذبه های سیاحتی و  زیارتی بسیاری است که پذیرای زائران و توریست‌های بسیاری در داخل و خارج می باشد از این رو پروازهای خطوط هوایی جهت برقراری تورهای هوایی مشهد و تورهای لحظه آخری مشهد همواره آماده ارائه خدمت به مسافران می باشد.

روستای کنگ مشهد :

یکی از جاذبه های پر بازدید شهر مشهد روستای کنگ در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و۲۹ کیلومتری مشهد است که به صورت روستایی پلکانی در دامنه های شمال شرقی کوه های بینالود واقع است .جهت دسترسی به این روستا که یک ماسوله دیگر از دوره های قبل اسلام را نشان می دهد باید از جاده ای آسفالتی محور مشهد طرقبه گذر کرد.

حضور در این روستا جهت گردشگری زندگی روستایی را برای افراد شهر به طور کامل معنا می کند به طوری که یک  گردشگر با دیدن فعالیت های یک فرد روستایی نظیر دوشیدن شیر گوسفندان یا پخت انواع نان های محلی که در تنور درست می شود زندگی روستایی را به طور کامل درک می کند به طوری که توریست‌ها معمولا برای بازدید از طرقبه حتما سری به این روستا زده و از مناظر آن لذت میبرند

سبک خانه‌های ساخته شده در این روستا مانند معماری روستای ماسوله در گیلان بوده که شکل آن پلکانی است به گونه ای که پلکانی بوده و پشت بام هر خانه، حیاط خانه دیگری است و مانند  دیگر مصالح رایج در روستاهای دیگر کشور از سنگ  خشت و چوب می باشد که بر روی آن لایه ای از کاهگل می کشند . این روستا در دامنه قله بینالود که معروف‌ترین کوه مشهد با ارتفاع ۳۲۱۱ متر است قرار دارد که دارای دره‌هایی سرسبز ، باغات گیلاس و کوچه باغ‌هایی زیبا و چشم نواز است .مردمان این روستا در کنار فرش بافی و کارهای کشاورزی به دامداری و باغداری مشغول هستند.

قدمت روستا:

از آنجا که در قدیم از این روستا به عنوان محلی برای استراحت و توقف کاروان ها و مسافران مسیر طوس به نیشابور استفاده می شده است قدمت این روستا فراتر از اسلام و مرتبط با دوران باستان دانسته اند . شهرت این روستای باستانی به گونه ای بوده است که در کتب تاریخی بسیاری نظیرکتب دینی آئین زرتشت مثل اوستا و بند هشن ، متون دوره ساسانی و همچنین شاهنامه فردوسی، سفرنامه چارلز ادوارد از آن یاد شده است . گردشگران در این روستا می توانند پس از سیر وسیاحت در باغ های گیلاس از معماری و بافت تاریخی پلکانی و نیزرباط شاه عباسی که کاروانسرایی در دره مشرف به رودخانه است با پیاده روی در حدود یک ساعت دیدن کنند. از دیگر جاذبه های تاریخی برجسته و پر بازدید کنگ   قبرستان قدیمی آن با سنگ قبرهای قدیمی با ارزش است که در نزدیکی قلعه حصار قرار دارد که این قلعه مرتبط به دوران ساسانی است ؛ که به همراه قلعه تیغ جزء مکان های دیدنی این روستا به حساب می آیند .

این روستا به دلیل مناظر طبیعی و زیبایش و کوه بینالود بسیار مورد توجه عکاسان مستندسازان ،کوهنوردان و ورزشکاران  قرار می گیرد . گردشگرانی که به این روستا می‌روند محصولات لبنی ، صنایع دستی ، زعفران ، گیلاس ، گیاهان دارویی و …را به عنوان ره آورد به شهر خود می برند.

بهترین زمان سفر به این روستا نیمه اول سال است که هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است اما نیمه دوم سال در فصول پائیز و زمستان هوای این منطقه سرد است . پیشنهاد ویژه ما به گردشگران و مسافران مشهد سفر به طرقبه و روستای کنگ است که از طریق کمربندی روستای نغندر امکان پذیر می باشد و موجب توسعه گردشگری غرب کشور می گردد.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید