از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

گلاتی در کوتایسی

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

صومعه گلاتی در کوتایسی گرجستان

ممکن است که در ابتدای امر این تفکر در ذهن شما نقش ببندد که عنوانی که در بالا ذکر کردیم نام یک غذا باشد حال آن که اینطور نیست و منظورمان از این عبارت معرفی یکی از جاذبه‌های گردشگری در کشور گرجستان میباشد. شهر کوتایسی یکی از شهرهای گرجستان است و بعد از تفلیس که پایتخت این کشور میباشد، دومین شهر پرجمعیت این کشور میباشد و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از آن شهرهایی میباشد که مسافران تور گرجستان بدون توجه به اینکه به کدام شهر گرجستان سفر میکنند حتما سری به آن میزنند؛ بسیاری از جاذبه‌های گردشگری گرجستان در این شهر قرار دارند. بهتر است این را بگوییم که منظور ما از نوشتن این مطلب معرفی شهر کوتایسی نمیباشد و در صورتی که علاقمند به کسب آگاهی در مورد این شهر باشید میتوانید دیگر مطالب سایت ما را دنبال کنید اما در باب ارائه یک معرفی سربسته در مورد شهر کوتایسی به همین امر قناعت میکنیم که این شهر به علت دارا بودن باغات متعدد و همینطور مزارع کشاورزی گسترده در کنار کارخانجات و صنایع مهم به یکی از قطب‌های مهم کشور گرجستان تبدیل شده است و البته که این شهر تاریخ و حوادث بسیار به خود دیده است و از همین رو از اهمیت تاریخی و باستانی زیادی نیز برخوردار است.

اما گلاتی نام یکی از صومعه‌هایی میباشد که در شهر کوتایسی قرار دارد. قدمت صومعه بازمیگردد به سال ۱۱۰۶ میلادی. این صومعه گرجی در کنار چندتا دیگر از صومعه‌ها که در منطقه کوتایسی وجود دارد رخ مینماید. یک برحه زمانی در قرون وسطی بود که از آن به عنوان عصر طلایی گرجستان یاد میشود و در این دوره بود که کشور گرجستان دارای حکومت یکپارجه و مرکزی بسیار قدرتمندی شده بود و از لحاظ نظامی، اقتصادی، سیاسی با سرعت بسیاری پیشرفت میکرد. این صومعه هم یکی از بناهایی میباشد که در آن زمان توسط پادشاه وقت گرجستان ساخته شد تا یکی دیگر از بناهایی باشد که نشان از اقتدار گرجستان آن زمان دارد. صومعه گلاتی مربوط به شاخه ارتدوکس میباشد و در گرجستان آن زمان یکی از مراکزی به شمار میاید که در تعلیم و آموزش افراد نقش به سزایی داشت و افراد زیادی در آن تحصیل میکردند و البته یکی دیگر از مواردی که به این صومعه اهمیت زیادی میبخشد این میباشد که صومعه گلاتی بسیاری از اسناد سیاسی آن دوران را که در حال حاضر اسناد تاریخی بسیار پراهمیتی به شمار میایند را حفظ و نگهداری کرده است. یکی از این اسناد که این صومعه برای سالیان دراز در دل خود نگاه داشته است انجیل دست نویس مربوط به قرن ۱۲ میلادی اشاره کرد. معماری گرجی قرون وسطایی این کلیسا در کنار نقاشی‌های فوق‌العاده آن که بر دیوارها نقش بسته بسیار مورد توجه است، البته کاشی‌کاری‌های این کلیسا هم به نوبه خود خاص است. در سال ۱۹۹۴ میلادی این صومعه به ثبت جهانی یونسکو رسید و باید هم همینطور میشد، جالب است بدانید که یکی از مقدرترین پادشاهان گرجستان به نام دیوید در این صومعه دفن شده است و دور تا دور صومعه هم چندین و چند گنج و دفینه بزرگ در خاک قرار دارد و همه‌ی این موارد در کنار یکدیگر باعث این شده‌اند که این منطقه تحت مراقبت‌های شدید قرار داشته باشد.

گلاتی|گلاتی|گلاتی

یکی از نکاتی که در مورد طراحی و معماری داخلی این صومعه وجود دارد و ذهن بازدیدکنندگان را مشغول خود میسازد موزائیک‌هایی میباشد که در آن به کار رفته است. این موزائیک‌ها هر کدام دارای شکلی منحصر به فرد هستند و بازدیدکنندگان بعد از کمی پرس و جو کردن و تحقیق کردن در مورد آن‌ها به این نتیجه میرسند که هر کدام از این موزائیک‌ها نشان‌دهنده یکی از پرستش‌هایی است که مسیحیان آن زمان انجام میدادند و مشخص است که دین مسیح هم مانند دیگر ادیان ابراهیمی دارای فرقه‌ها و گرایش‌های متفاوت میباشد. در زمانی که بیزانس‌ها قدرت کامل را در دست خود داشته‌اند یک بازسازی گسترده بر روی این صومعه اعمال شد و به موجب آن این موزائیک‌ها و دیگر سنگ‌هایی که در این صومعه به کار رفته است به شکلی درآمدند که گویی در حال تشریح برخی از ارکان زندگی بیزانس‌ها میباشند. بانیان و فعالانی که در این صومعه مشغول بوده‌اند در همه اعصار از طبقه بالادست، سرمایه‌دار و حکومتی جامعه به حساب میامدند و همه این‌ها شاهکار اصلی که در این کلیسا وجود دارد را توجیه میکنند و منظورمان از این شاهکار هم وجود مجسمه مطلا حضرت مریم میباشد. البته در این صومعه زیبا باز هم شاهکار وجود دارد که مربوط به حضرت مریم باشد، برای مثال در بالای محراب صومعه یه موزائیک بزرگ و زیبا وجود دارد که در آن به زیبایی هر چه تمام‌تر تصویر حضرت مریم در کنار عیسی مسیح نقش بسته است. وزارت فرهنگ و حفاظت از اموال گرجستان که خود تنش‌های زیادی را تجربه کرده است و بارها دچار حاشیه شده است در کنار پلیس ملی گرجستان وظیفه حفاظت و صیانت از این صومعه را دارند، این نهاد یعنی وزارت فرهنگ و حفاظت از اموال گرجستان که خود در اواخر قرن بیستم بنیان‎گزاری شد و هدف و خط مشی کلی آن هم پاسداری و ترویج مسیحیت در کنار نگهداری از سازه‌ها بود تا کنون موفق شده است که در زمینه مراقبت و نگهداری از این بنا نمره قبولی را کسب کند و در این کار موفق باشد. لازم میدانیم که این مهم را به دست بدهیم که رسیدن به صومعه گلاتی کار چندان دشواری نمیباشد و علاقمندان میتوانند بعد از سفر به گرجستان و بعد از اینکه خود را به شهر کوتایسی برسانند به راحتی با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس‌هایی که برای این مقصد در نظر گرفته شده است و با هزینه خیلی پایین خود را به صومعه برسانند. برای ورود به صومعه و بازدید از آن نیازی به پرداخت هزینه بلیط و یا این دست هزینه‌ها نخواهید داشت و به صورت رایگان وارد آن میشوید و تنها هزینه‌هایی که این بازدید ممکن است برای شما داشته باشد و آن‌هم تا حد زیادی دلبخواهتان است یکی  همین هزینه حمل و نقل است و دیگری هم خرید سوغات؛ اصولا ما ایرانی‌ها علاقه زیادی به سوغاتی گرفتن و سوغاتی دادن داریم و این رسم قشنگ را به جا میاوریم و از آن‌جایی که منطقه کوتایسی دارای صنایع دستی و سوغاتی‌های خاص خود میباشد به احتمال زیاد برای خرید آن‌ها اقدام خواهید کرد. البته این را از یاد نبریم که شهر کوتایسی که صومعه گلاتی در آن قرار دارد دارای طبیعت بکر و زیبایی میباشد و مسافران بعد از بازدید از صومعه حتما سری به طبیعت و بازار این شهر میزنند.

با این وجود که صومعه گلاتی بارها و بارها در زمان‌های مختلف بازسازی شده است اما در همه زمان‌ها بانیان و دست اندرکاران بازسازی به این نکته توجه ویژه‌ای داشته‌اند که قسمت‌های اصلی این بنا دست نخورده و بکر باقی بماند و یا در صورت فرسودگی و دارا بودن مشکلات سازه‌ای صرفا به مرمت سطحی قناعت شده است. در ماه‌های اخیر اخباری منتشر شد مبنی بر پیش نویس یک قرارداد بین مدیریت این صومعه با نهادهای دولتی برای گسترش حوزه صومعه و زیرساخت‌های آن. البته ممکن است که سرویس بازدید این صومعه یکی از سرویس‌هایی باشد که در تور گرجستان به شما تعلق پیدا کند و یا در صورتی هم که در تور شما موجود نباشد باز هم این امکان را دارید که از تورهای داخل شهری مربوط به صومعه استفاده کنید اما در ابتدا این را گفتیم که رسیدن به این صومعه به صورت شخصی بسیار راحت و کم هزینه میباشد.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید