از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

ییلاق طرقبه مشهد

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

شهر مشهد یکی از شهرهای پر جاذبه‌ی ایران به شمار می رود و دارای روستاها و ییلاقات زیبا و چشم نواز زیادی است که همواره گردشگران و توریست‌های بسیاری را به سوی خود فرا می خواند ؛ من جمله این ییلاقات شهر طرقبه ( ترقبه ) است که از شهر های شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می رود و از قدیم جزء آبادی های توس بوده که در میان رشته کوه‌های بینالود قرار دارد و وسعتی برابر با ۱۶۰۰ کیلومتر مربع داشته و در منطقه‌ای کوهستانی و در ۱۵ کیلومتری مشهد در انتهای غرب بلوار وکیل آباد واقع شده است و دارای ارتفاعی بالغ بر ۱۴۰۰ متر از سطح دریا می باشد . این ییلاق زیبا که در یکی از مناطق دشت توس به نام تروغبذ واقع است متعلق به قرون اسلامی مطرح شده است .

ریشه نام :

ریشه نام این محل از ( ترغبذ ) می باشد که از دو بخش ( ترق ) و ( بذ ) تشکیل شده که پسوند ( بذ ) در زمان های باستان برای غیر انسان تحت عنوان بزرگ بوده است و این نام باگذشت زمان دچار دگرگونی شده است و به طرقبه تبدیل شده که البته برخی از افراد( طرق )را به معنای راه و ( به ) را به عنوان بهتر می دانند و معنی طرقبه را تحت عنوان راه های بهتر می شناسند .

جاذبه های طرقبه :

آب و هوای طرقبه سرد و خشک است و به دلیل بالا بودن سطح ارتفاع آن دارای بارندگی بیشتری نسبت به مشهد است و تابستان‌هایی خنک و مطبوع داشته و همه روزه پذیرای زائران و توریست های مشهد مقدس می باشد و به دلیل آب های مطبوع پرورش گیاهان از شغل های بسیار فعال طرقبه به شمار میرود و نیز دره های مایان ، دهبار و جاغرق باغ میوه های فراوانی به چشم می خورد .

۱.بند گلستان از بندهای تاریخی است که در جاده طرقبه واقع می باشد و در زمان تیموریان بر روی رود گلستان احداث شده است .

  1. غار زردی با پیچ و خم بسیار زیاد در جاده طرقبه

۳.روستای کنگ معروف به ماسوله خراسان که دارای معماری پلکانی است و به دلیل وجود دره‌های سبز و آب و هوای مطلوب و قرارگیری بر روی کوهپایه شباهت بسیاری زیادی به ماسوله گیلان دارد و این روستا به دلیل گورستان قدیمی ، مسجد ، تکیه و رباط شاه عباسی جلوه بسیار زیادی دارد همچنین این روستا به دلیل جود درختان گیلاس و آلبالو و گیاهان دارویی بسیار مورد توجه است .

  1. دره مایان که در برگیرنده روستاهای ازغذ ، مایان علیا ، مایان سفلی و حصار است از دره‌های مهم طرقبه به شمار می رود که اراضی کشاورزی و باغات آن از رودخانه مایان آبیاری می شود .

هتل معروف طرقبه :

هتل بزرگ طرقبه ( گراند حیات ) مشهد واقع در منطقه ییلاقی با آب و هوای فوق‌العاده دلپذیر طرقبه در دامنه کوه های بینالود احداث شده است که ۳۱۰۰۰ متر مساحت و ۲۵۰۰۰متر زیر بنا دارد و مجهز به ۳۱۷ اتاق با امکاناتی چون سوئیت لوکس دو تخته مجهز به سرویس بهداشتی، تلویزیون، یخچال و سیستم مرکزی ویدئو، تلفن و سیستم سرمایشی و گرمایشی می باشد همچنین مدرنترین امکانات رفاهی و فضای سبز وسیع به همراه زمین بازی کودکان، میدان ورزشی و پارکینگ بوده ، که آماده پذیرایی از مسافران می باشد

بازار بین المللی طرقبه بعثت :

بازار بعثت از مهمترین بازارهای حومه است که در ییلاق طرقبه واقع است و دارای امکاناتی بی نظیر سینما چند بعدی ، مونوریل و.. می شود ؛ از سوی دیگر انواع سوغات مشهد از جمله نقره‌جات ، خشکبار ، صنایع دستی و.. را میتوان تهیه نمود.

غذاهای معروف طرقبه :

غذاهای نظیر دیزی و آبگوشت و شیشلیک است و از  غذاهای محلی طرقبه فسنجان است چون مردم این منطقه در باغ‌هایشان گردو دارند  لذا استفاده زیادی دارد.

 شما طبیعت دوستان عزیز می توانید تورهای لحظه آخری مشهد را تنها با یک تماس از هم کوچ بخواهید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید