از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

جاذبه های برتر ترکیه

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

جاذبه های برتر ترکیه مقصدی عالی برای گردشگران می‌باشد که بین دو قاره ی آسیا و اروپا قرار گرفته است. فرهنگ زنده، غذاهای متنوع و تاریخ گسترده. مناظر باشکوه آن از دریای مدیترانه تا کوه های بزرگ و استپ خشک را دربرمیگیرد. به عنوان یکی از زیباترین ساختمان ها در جهان شناخته شده است. بخش عمده ای از نمای بیرونی آن مینا کاری های ظریفی است که پس از فتح عثمانی افزوده شده.  فضای داخلی مجلل و غار مانند مسجد یادآور قدرت  دوره ی کنستانتین است.بازدید از مسجد ایاصوفیا را از دست ندهید. مسجد ایاصوفیا در بخش اروپایی استانبول در منطقه ی سلطان احمد (مرکز شهر)  واقع شده است. ایاصوفیا که ۱۵۰۰ سال پیش به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد و کلیسای هاجیا صوفیا نام گرفت،  ۹۰۰سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد. فاصله مسجد ایاصوفیه تا موزه و کاخ توپکاپی ۵ دقیقه پیاده روی است. برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است.

این مسجد در محله ای پر رفت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است. مسجد سلطان احمد (یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری استانبول) از معروفترین همسایه های مسجد ایاصوفیه است. همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده ترین نشانه های استانبول است.

ایفسوس

شهر باستانی ایفسوس با مجموعه ای از آثار عظیم  وجاده های سنگ مرمر یکی از کامل ترین شهرهای رومی در منطقه ی مدیترانه است.

با تمدن ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و دوران نو سنگی. ایفسوس جمعیتی بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ نفر را در قرن ۱ قبل از میلاد در خود جای میداد که دومین شهر بزرگ جهان در زمان خود بوده است. این شهر آرتمیس که یکی از عجایب ۷ گانه جهان باستان به شمار میرود را در خود جای داده بود که در سال ۴۰۱ پس از میلاد از بین رفت. ویرانه‌های باقی مانده از شهر باستانی ایفسوس یکی از با ارزش‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های به جا مانده از دوران امپراطوری رم شرقی و یونانی‌های باستان در ترکیه است.

آنچه که از این شهر باقی مانده تعدادی ساختمان و بنا است که هر کدام برای خود داستان‌هایی دارند. بناهایی چون ادیون، میدان دومیتیانوس، بقعه ممبوس، پیرتانئون، بازار، خانه عشق، حمام اسکولاستیکا، درب مازئوس، میتریدانس و بازار آگورا، کلیسای کنسول، کتابخانه سلسوس، جاده مرمر، معبد آرتمیس، زیارتگاه سیبل اول، خانه حضرت مریم و زادگاه هراکلیتوس باسیلیک سنت جان .

داستان‌های بر آمده از اسناد پیدا شده در ایفسوس نشان دهنده‌ی ارزش معنوی و فرهنگی این شهر بوده است. برای مثال یکی از آثار باستانی و مشهور این شهر بنای قدیمی کتابخانه است. این کتابخانه در سال ۱۲۵ میلادی توسط «ژولیوس آکویلا سلسوس» برای بزرگداشت پدرش ساخته شد و از آن به بعد با همین نام معروف شد. خانه‌ی قدیمی حضرت مریم نیز که دهه آخر عمرشان را در آن زندگی می‌کردند به ارزش این شهر افزوده است. در ایفسوس ستون‌های سنگی عظیم، بقایایی از دیوارهای شهر و میدان بزرگی برای نبرد گلادیتانورها را نیز می‌توانید ببینید و در کنار آنها عکسی بیاندازید تا خاطره این شهر را برای همیشه به همراه داشته باشید. در گوشه و کنار شهر طاق‌های زیبایی وجود دارند که توسط افراد مختلفی به الهه‌های گوناگون اهدا شده‌اند و با مرور کتیبه‌های یونانی و ترجمه‌‌های آنها از داستان هر کدام مطلع می‌شوید.

کاپادوکیا

یکی دیگر از جاذبه های برتر ترکیه دره های سنگی کاپادوکیا، با صخره هایی موج شکل وتپه هایی تاجی شکل با چشم اندازی بسیار زیبا یکی از مقاصد گردشگری برتر جهان است، در این دره ها کلیساهایی از دوره ی بیزانس واقع شده است. منطقه ای در آناتولی مرکزی در ترکیه، یکی از ۳ شهر صخره ای جهان که در سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است.این شهر زیباترین نقطه جهان از نظر ادغام طبیعت و تاریخ است که بیش از همه به خاطر نمای شبیه به ماه، شهرهای زیرزمینی، کلیساهای غاری، و خانه های حفاری شده در دل صخره ها، مشهور است از آن‌جایی که این منطقه پر از دیدنی‌های جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی است، بسیار مورد علاقه‌ی گردشگران است. مناطق دیدنی این ناحیه، چهار مکان یعنی شهر‌های نوشیر، کایسری، آکسارای و نیگده را تشکیل می‌دهد.

با دره های تنگ و باریک، تپه ها و صخره های تشکیل شده غیرطبیعی اش در نتیجه باران های فرسایشی و صدها سال باد از سمت دشت های پوشیده از گدازه مابین کوه های آتشفشانی ارسیس ، ملندیز و حسن ، به همراه غارهای مسکونی و شهرهای حفاری شده در زیر زمین، منظره ای زیبا دارد. این ناحیه با خصوصیات توپوگرافیکی غیرمعمول مقدس شمرده شده و در زبان سیتی/خاتی، به عنوان خپاتوکا شناخته شده، که به معنی «کشور مردم خدای خدایان هپات» می باشد، با اینحال ادعاهای مختلفی در مورد ریشه حقیقی آن وجود دارد، مثل کاتپوتوکا در زبان پارسی کهن به معنای «سرزمین اسب های زیبا» می باشد. الواحی به نام الواح کاپادوکیه و کارهای هنری هیتی ها در آلیسار، از جمله مهمترین آثار بر جای مانده از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد است. پس از سالهای ۱۲۰۰ پیش از میلاد، قوم تابال ، از شاخه خاتی سیتی ها، صاحب قدرت شده و پادشاهی تابال را تأسیس کردند. پس از هیتی ها و آراس پارسی، پادشاهی کاپادوکیه در سال ۳۳۲ ق.م تأسیس شد. در زمان حکومت رومی ها، این ناحیه به عنوان پناهگاهی برای فرار اضطراری مسیحیان شناخته می شد. همچنین چند شهر زیرزمینی وجود دارد که به عنوان مخفی گاه مسیحیان استفاده می شد. از آن‌جایی که این منطقه پر از دیدنی‌های جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی است، بسیار مورد علاقه‌ی گردشگران است. مناطق دیدنی این ناحیه، چهار مکان یعنی شهر‌های نوشیر، کایسری، آکسارای و نیگده را تشکیل می‌دهد.

دره‌ی سرخ کاپادوکیا

این دره زیبا‌ترین دره‌ی کاپادوکیا است که بین دو روستای گورمه و کاوسین قرار گرفته است. صخره‌های این دره به رنگ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند. همچنین در میان صخره‌ها، باغ‌های سرسبز، تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی هستند. درون صخره‌ها کلیسا‌های پنهانی وجود دارد که قدمت آن‌ها به عهد بیزانس می‌رسد.

توپکاپی پالاس

قصر توپکاپی نماد دوران سلطنت عثمانی است. داخل قصر با کاشی کاری ها و دکوراسیون شیک یادآور قدرت امپراطوری عثمانی است.باغهای اطراف آن زمانی که تنها قلمرو سلطنتی بودند، اکنون در دسترس عموم قرار دارند.

پاموکاله

یکی از شگفت انگیزترین معبدهای طبیعی ترکیه با تراس های سفید رنگ تراورتن(سنگ آهک سفید رنگ) و آبشار های شیب دار. ویرانه های هیراپولیس روم- شهر باستانی اسپا- که در بالای تپه ی کلسیت قرار گرفته  در نزدیکی پاموکاله قراردارد و دلیل دیگری جهت بازدید از پاموکاله است.

پاموکاله در شهر تاریخی دنیزلی در جنوب غربی ترکیه، در فاصله دو ساعتی شهر ساحلی انتالیا و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد.

در پاموکاله ۱۷ حوضچه آبگرم طبیعی وجود دارد که از ارتفاع ۱۰۰ متری پایین می‌ریزند. در ارتفاعات پایین‌تر و شیب کم‌تر مواد معدنی موجود در این چشمه‌ها که به طور عمده کلسیم و آهک هستند رسوب می‌کنند. رسوب این حوضچه‌ها سنگ‌های آهکی سفید رنگی به وجود می‌آورد. منظره‌ای که این رسوبات ایجاد می‌کنند به همراه آب گرمی که دمای آن تا ۳۵ درجه می‌رسد، این مکان را به بهشتی برای آسایش روح و روان و مکان دیدنی محبوبی برای مسافران تور ترکیه تبدیل کرده است.

سوملا مانستری

صومعه ی سوملا( صومعه ی مریم مقدس) با موقعیت مکانی منحصر بفرد و صخره ای شکل یکی از جاذبه های توریستی واقع شده در دریای سیاه وشمال شرقی ترکیه است و مملو از نقاشی های زیباست .صومعه ی فوق در دوره ی بیزانس افتتاح شد و در سال ۱۹۲۳ بسته شد وجایگاهی برای سکونت راهبان بوده است.

صومعه سوملا، عبادت‌گاه یونانیان ارتودکس در استان ترابوزان ترکیه و در کنار کوه میلا با ارتفاع ۱۲۰۰ متری است که در سال ۳۸۶ بعد از میلاد و قبل از تقسیم امپراطوری روم به بخش شرقی و غربی، توسط دو کشیش بنا گشته و به مریم مقدس اختصاص داده شد.

این بنا طی تاریخ طولانی حضور خود بارها تخریب و دوباره بازسازی گشته و در زمان جنگ ترکیه و یونان نیز متروکه بود ولی امروزه با توجه به اهمیت تاریخی و مذهبی، منطقه‌ای توریستی و گردشگری با میزان بازدید بسیار بالایی محسوب می‌شود. این صومعه در سال ۲۰۰۰ در فهرست آزمایشی میراث فرهنگی یونسکو ثبت گردیده است.

مونت نمرود

از جاذبه های باستانی شرق ترکیه  مملو از مجسمه های ماموت مکانی متروک وخارق العاده با سرسنگ های غول پیکر خدایان قدیم جاذبه ای بی نظیر جهت بازدید گردشگران میباشد.

کوه نمرود و مجسمه های عظیم الجثه ی آن، با ارتفاعی بیش از ‏‎دو‎ هزار متر در جنوب‌ شرقی ترکیه واقع است. این کوه دارای ‏آثار تاریخی سنگی بسیار بزرگ و متعددی همچون مقبره‌ پادشاهی متعلق به یک قرن پیش از میلاد ‏بوده و در ۴۰ کیلومری شمال «کاهتا» قرار دارد.  این سازه یکی از بناهای تاریخی و با اهمیت در ترکیه می باشد. گفته شده است که این سازه ها یک قرن پیش از میلاد مسیح و به افتخار پادشاهان ایجاد شده است.

کوه نمرود در سال ۱۹۸۷ به فهرست ‏میراث جهانی یونسکو راه یافته این کوهستان حدود پنجاه متر ارتفاع دارد. مجسمه های این مکان از سنگ‌های خردشده توسط بردگان ساخته شده است، همانند مجسمه‌های عظیم خدایان و پادشاه آنتاکیوس. ‏

آنی

ساختمان  متروک آنی با سنگ تراشی های زیبا  و آجر های قرمز رنگ واقع شده در مسیر جاده ی ابریشم  بر اثر زمین لرزه

تخریب  شده، از جاذبه های مورد علاقه ی گردشگران است.

از جمله آثاری که در شهر آنی می توانید بازدید کنید عبارتند از:

 • صومعه باکره Hripsimian، در خرابه های شهر آنی
 • ویرانه های آرامگاه شاهزادگان در ارگ آنی
 • قلعه بکارت در بالای صخره در امتداد رود آخوریان
 • دیواره های قرون وسطایی آنی
 • کلیسای جامع آنی، در مرز ترکیه و ارمنستان در استان قارص
 • کتیبه بر روی دیوار بیرونی کلیسای جامع
 • باقی مانده پل باستانی آنی
 • کلیسای نابود شده «نجات دهنده مقدس»
 • ارگ و مسجد Minuchihir. این مسجد به نام بنیانگذارش  امیر Minuchihr نام گذاری شده بود.
 • کلیسای جامع آنی
 • نقاشی های دیواری کلیسای سنت گرگوری تیگران Honents در آنی
 • کلیسای سنت گرگوری تیگران Honents
 • بقایای ناچیزی از کلیسای سنت گرگوری پادشاه گاگی

ساختمان تاتر آسپندوس مربوط به دوران روم و حکومت مارکوس اورلیوس بهترین نمونه ی موجود از تاترهای باستانی موجود درجهان در جنوب آنتالیا در منطقه ی سیده است که گردشگران بسیاری را جذب میکند.

شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا به سبب آمفی تئاتر روباز خود شهرتی جهانی یافته و اغلب گردشگران در سفر به آنتالیا حتما از این شهر دیدن می کنند . شهر آسپندوس در فاصله ۴ کیلومتری بزرگراه آنتالیا – آلانیا واقع شده و تا شهر مدرن آنتالیا حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد . آسپندوس آنتالیا که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید امروزه خرابه ای بیش نیست و فقط آمفی تئاتر معروف آن به خوبی حفظ و نگهداری شده و هنوز هم از آن به عنوان محلی برای برگزاری جشنواره های موسیقی و نمایشی استفاده می شود . بر طبق نظر محققان و کارشناسان قدمت آسپندوس به قرن ها قبل از میلاد بر می گردد این شهر در دوران باستان یکی از مهمترین شهرهای ناحیه پام فیلیا بوده و در قرن های دوم و سوم میلادی در زمان رومی ها به اوج شکوفایی خود رسیده است.

برخی از کارشناسان یونانیان را به عنوان اولین ساکنان شهر تاریخی آسپندوس آنتالیا ترکیه می شناسند و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که هیتیت ها پایه گذار اصلی این شهر هستند . در این منطقه حفاری های متعددی صورت پذیرفته تا حقایقی در مورد این شهر روشن شود لذا در طی این حفاری ها ، سکه هایی به نام آسپندوس به دست آمده که در خود این شهر ضرب می شده اند . در واقع شواهد نشان می دهد این شهر از اولین شهرهای جهان با سیستم ضرب سکه بوده است . آسپندوس به عنوان یکی از دیدنی های آنتالیا علاوه بر ارزش تاریخی ، دارای طبیعتی زیبا همراه با جنگل های سرسبز و دشت های وسیع و حاصلخیز است که بر جذابیت منطقه افزوده است . توجه داشته باشید که مردم شهر باستانی آسپندوس در گذشته از طریق بافت پرده هایی از جنس طلا و نقره ، ساخت مجسمه و مبلمان ، استخراج نمک ، پرورش اسب ، پرورش انگور و تجارت این اقلام به شهرها و مناطق همجوار گذران زندگی می کرده اند . در قسمت شمالی آسپندوس می توان بقایای قنات ها و آبراه هایی را مشاهده کرد که در تأمین آب شهر نقش دارند .

آمفی تئاتر آسپندوس یکی از گزینه های مناسب برای علاقه مندان به تاریخ در سفر به آنتالیا است چرا که با بیش از ۱۸ قرن قدمت هنوز پا بر جا بوده و نمونه ای از معماری رومی را برای گردشگران تور آنتالیا به نمایش گذاشته است . این آمفی تئاتر یکی از بزرگترین سالن های تئاتر رومی در ترکیه است و با دورنمایی عالی از قرن دوم تا کنون بدون تخریب باقی مانده است . آمفی تئاتر آسپندوس در فاصله ۸ کیلومتری شهر سریک واقع شده و گنجایش ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار نفر را دارا می باشد .

این بنای دیدنی و تاریخی به شکل نیم دایره ساخته شده که توسط دو راهروی پله دار و شیبدار تقسیم می شود راه پله موجود در این سالن تئاتر به گونه ای طراحی شده تا امکان دسترسی تماشاگران به جای خود را بدون کوچکترین مشکلی فراهم کند . همچنین تالاری با ۵۹ طاق قوسی در این بنا وجود دارد که بسیاری جالب و دیدنی است . این سالن تئاتر قدیمی مانند بیشتر آمفی تئاترهای به یادگار مانده از زمان رومی ها دارای جایگاه های ویژه ای برای امپراتور و خاندان او هستند و در آن صندلی های جلو برای سناتورها و قاضی ها و ردیف دوم نیز برای افراد معروف شهر در نظر گرفته شده بود .

سفرهای کروز در دریای مدیترانه

بسیاری از توریست ها در خلال سفرهای کروز در دریای مدیترانه با دامنه های شیب دار مملو از جنگل ، سواحل شنی زیبا، جزایر گسترده روبرو میشوند. کروز آبی که از فتیه ی جنوبی شروع و در امتداد خط ساحلی به کوه المپ در مقدونیه ختم میشود از کروز های معروف دریای مدیترانه محسوب میشود.

شهری از یونان باستان در شمال باختری آناتولی

پرگاموم در برگاما یکی از مهم ترین بقایای باستانی جهان،که بقایای معبد در تپه جای گرفته ومکانی بسیار زیبا جهت کشف و سیاحت گردشگران خارجی.

اگر میخواهید احساس واقعی دوران روم باستان را تجربه کنید این مکان فوق العاده ، منطقه ی اکروپولیس و تاتر باستانی واقع شده در تپه با مناظر دیدنی آن را از دست ندهید.

این شهر باستانی پایتخت امپراتوری پرگامن و زادگاه جالینوس طبیب می‌باشد. این شهر در کاوش‌های باستان‌شناسی در ردیف یکی از غنی‌ترین شهرهای تاریخی قرار گرفته است. شهر پرگامون پس از اسکندریه دومین کتابخانه بزرگ جهان یونان باستان را دارا بود.

بر فراز آب های فیروزه ای رنگ، جنگل های سبز که ازصخره ها به ساحل ماسه ای امتداد میابد سفر باور نکردنی را به معروف ترین سواحل ترکیه داشته باشید.پاراگلایدر را بر فراز کوه های اولودنیز از دست ندهید. اولودنیز یک دهکده کوچک تفریحی در منطقه فتحیه استان موغله، واقع در جنوب غربی کشور ترکیه است.

پاراگلایدینگ

ساحل اولودنیز برای امکانات بسیار برای انجام پاراگلایدینگ شهرت فراوان دارد. این ساحل به خاطر داشتن مناظر زیبا، دید پانارومیک و ارتفاعی استثنایی به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها در دنیا برای پاراگلایدینگ شناخته می‌شود.

فرا ماراتن

از سال ۲۰۱۰، مسابقه‌‌ی فرا ماراتن (مسابقه‌ای بین‌المللی که طول مسیر آن از ماراتن معمولی بیشتر است) در منظقه‌ی تاریخی لیکیه (Lucia) برگزار می‌شود. در این فرا ماراتن شرکت‌کنندگان طی شش روز مسیری میان ۲۲۰ تا ۲۴۰ کیلومتر را از اولودنیز تا آنتالیا طی می‌کنند.

غواصی اسکوبا

در دریای ساحل اولودنیز امکانات فوق‌العاده‌ای برای انجام انواع ورزش‌های آبی از جمله غواصی اسکوبا وجود دارد. چرا‌که آب این دریا شفاف و بسیار تمیز است و زیر آب انواع غار‌های آبی و گونه‌های مختلف جانوری وجود دارند. اولودنیز به خاطر چشم اندازهای پانورامیک منحصر بفردش برای پاراگلایدر در دنیا معروف شده است. این منطقه در قسمت شمالی به کوه و در قسمت جنوبی به سواحل دریای اژه محدود می‌شود. سواحل این دهکده به شکل شنی است. واژه اولودنیز به معنای دریای مرده است.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید