از 0ریال
بررسی در دسترس بودن

مسجد ایاصوفیه استانبول

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

لغو

غیر قابل لغو

اندازه گروه

نامحدود

زبان

___

بررسی اجمالی

در این پست می خواهیم راجع به یکی از نقاط دیدنی در شهر استانبول ترکیه صحبت کنیم که برای خیلی ها می تواند جذاب باشد. بعضی ها که به ترکیه سفر کرده اند و از تور ترکیه استفاده کرده اند، شاید نام مسجد ایاصوفیه را شنیده باشند و فهمیده اند که مسجد ایاصوفیه استانبول، نماد ترکیه است. این مسجد در منطقه سلطان احمد در مرکز شهر استانبول واقع شده است. مسجد ایاصوفیه دارای قبه ها و مناره های بلندی است که هر ساله تعداد بسیاری گردشگر و مسافر را به خود جذب می کند. مسجد ایاصوفیه در ۱۵۰۰ سال پیش تحت عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد. نام دیگر ان در زمان قدیم کلیسای هاجیا صوفیا بوده است. بعد از ۹۰۰ سال با فتح استانبول توسط عثمانی ها و به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد. پس از آن با اعلام رسمی آتاتورک، به موزه ایاصوفیه تغییر پیدا کرد. می توانید برای رفتن به این نقطه دیدنی از تور استانبول استفاده نمایید.

مسجد ایاصوفیه در محله ای شلوغ و پر رفت و آمد و توریستی و در نزدیکی هتل ها، مراکز خرید و نقاط دیدنی شهر واقع شده است. این مسجد در قسمت اروپایی ترکیه و در حوالی میدانی با همین نام یعنی میدان ایاصوفیه قرار دارد. برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه انواع وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و … وجود دارد که رفتن به مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه را برای مسافران تسهیل می کند. بازدید از موزه ایاصوفیه در تمام روز های هفته امکان پذیر است. زمان بازدید از موزه، در پاییز و زمستان از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ و در بهار و تابستان از ۹ صبح الی ۱۹ می باشد. نکته قابل ذکر این است که باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت تهیه کنید.

این بنای تاریخی در سال ۳۶۰ میلادی به دستور کنستانتین‌ دوم امپراطور بیزانس ساخته شد. استانبول در آن دوران، قسطنطنیه نامیده می شد. بنای ایاصوفیه در قرن ششم میلادی دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. در قرن پانزدهم میلادی پس از چندین سال جنگ میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس، مسلمانان به فرماندهی سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانی پیروز شدند و توانستند قسطنطنیه را فتح کنند. بنابراین کلیسای هاجیا صوفیا به مسجد ایاصوفیه تغییر پیدا کرد و با برپایی جمهوری ترکیه به رهبری آتاتورک، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل گردید. در معماری این بنای تاریخی طاق ها و ستون ها به طور شگفت انگیزی با هم هماهنگ شده اند. ۴ ستون بزرگ به طرز با شکوهی ۴ طاق مسجد ایاصوفیه استانبول را بالا نگه داشته اند. گنبد بزرگ ایاصوفیه روی این ستون ها قرار داده شده است.

در ساقه گنبدی این مسجد، چهل پنجره کنار هم قرار داده شده است به طوری که نور خورشید از میان آن ها به درون بنای موزه ایاصوفیه می تابد. عمق‌ گنبد ۱۸ متر، و ارتفاع آن  از سطح زمین ۵۶ متر است و قطر آن‌ ۳۳ متر‌ به همراه دو نیم گنبد است. اگر قصد سفر به ترکیه و خصوصا شهر استانبول را دارید، پیشنهاد می شود حتما از این بنای زیبا و تاریخی دیدن کنید. قطعا بدانید حس و حال عجیبی را تجربه خواهید کرد و گشت و گذار در این شهر بزرگ را به دوستان تان هم پیشنهاد می کنید.

نمایش بیشتر

موقعیت فعالیت

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس ۰ بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از ۰ در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0ریال

سازماندهی شده توسط

hamkooch

عضویت از 2020

ممکن است دوست داشته باشید