خانه تاریخی داروغه مشهد

شهر مشهد یکی از شهرهای مذهبی در ایران است که مسافران زیادی این شهر را برای سفر خود انتخاب می‌کنند. مسافران عزیزی که قصد دارند به مشهد بروند و به دنبال تور مشهد هستند می‌توانند تور مشهد از تهران را توسط ما رزرو نمایند. یکی از دلایلی که مسافران زیادی به مشهد می‌روند این است که حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا در آنجا می باشد.

در این مطلب قصد داریم به یکی از خانه‌‌‌‌های قدیمی که به عنوان آثار باستانی است صحبت کنیم. خانه داروغه شهر مشهد یکی از بناهای قدیمی شهر مشهد است که به عنوان آثار باستانی گردشگران زیادی به آنجا می‌روند تا از این خانه زیبا دیدن کنند. این خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار است. این بنای تاریخی در سال ۱۱۹۰ ساخته شده است که از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی در ایران است. این بنای تاریخی در خواب نواب مشهد و در کوچه داروغه واقع شده است که به همین دلیل این بنای تاریخی را خانه تاریخی داروغه مشهد می‌نامند. این خانه تاریخی در آثار ملی ایران ثبت شده است و توریست‌های زیادی از این خانه دیدن می‌کنند. حال می‌خواهیم کمی در مورد تاریخچه و ساخت این خانه به شما توضیح دهیم. این خانه تاریخی را معماران روسی به دستور محمد یوسف خان ساخته‌اند که معماری و طراحی بسیار فوق العاده دارد. بنای این خانه به گونه‌ای است که از سه طرف نما دارد و دارای دو راه پله است که این سبک از خانه نشانه خانه‌های روسی است که توسط روس‌ها ساخته شده است

خانه تاریخی داروغه مشهد

با توجه به شواهد تا حدود چندین سال پیش این خانه کاربرد مسکونی داشته است ولی حال به عنوان یک آثار باستانی خوب شناخته می‌شود که مسافرانی که می‌خواهند از این بنا عکس بگیرند نمی‌توانند با دوربین‌های حرفه‌ای عکس بگیرند که موجب خواهد شد این بناها دچار مشکل شود. مسافران تور مشهد که به شهر مشهد می‌روند علاقه‌مند به دیدن از آثار تاریخی هستند که می‌توانند سری به آثار تاریخی مشهد از جمله خانه داروغه مشهد سر بزنند.

خانه تاریخی داروغه مشهد

این بنای تاریخی دارای معماری به خصوصی است که از دو قسمت زمستان نشین و قیمت تابستان نشین است که مردم بتوانند هم در زمستان و هم در تابستان از این فضا بهره ببرند. اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم باید بگوییم که در قسمت زمستان نشین این خانه وسایل گرماساز و مطبخ قرار دارد همچنین این محل را در پایین خانه تعبیه کرده‌اند که بتواند گرمای خوبی را داشته باشد. یکی از نکات مهم استفاده از پنجره‌ها و دیوارهای دو جداره است که این نوع معماری در زمان خود کم نظیر است. بعد از قسمت زمستان نشین میرسیم به قسمت تابستان نشین این خانه که در این قسمت اتاق‌های دارای بادگیر و حوض آب خنکی در آن به همراه انرژی باد که باعث خنک شدن فضای اتاق موجود است که باعث خواهد شد شما بتوانید راحتی خوبی و خنکی در فصل تابستان در این خانه تاریخی داشته باشید. مساحت زیربنای خانه‌ی داروغه در حدود ۱۱۰۰ متر است که بعدها شهرداری آنجا اقدام به نوسازی آنجا کرده است.

خانه تاریخی داروغه مشهد

از بناهای داخلی آن که مورد توجه گردشگران است حمام این مجموعه است که به عنوان اولین حمام مشهد شناخته می‌شود.  داخل این بنای دو طبقه نانوایی هم وجود دارد که قدیم‌ها مردمان در آن نان می‌پختند. همچنین طرح تراس پله های دوطرفه، تزئینات نشان دهنده الگوی شرقی است. همین سری از ویژگی‌ها باعث شده که خانه ی داروغه هم در آثار ملی و هم پژوهش های یونسکو صاحب چندین ویژگی های افتخارآفرین باشد. مسافرانی که می‌خواهند از این مکان بازدید کنند می‌توانند از ساعت ۸ تا ۱۴ و در ایام اداری به صورت رایگان از این خانه تاریخی زیبا دیدن نمایند.

نظر (۰)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *