خانه مردم شناسی بومیان کیش بنایی با قدمت دویست سال درکهن ترین محله جزیره کیش (سفین قدیم) قرار گرفته است. این خانه در زمینی به مساحت یک هزار و دویست مترمربع حدود دویست سال پیش معماری و بنا شده و دارای پانزده اتاق و دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی می باشد. حیاط مجلس دارای دو بالکن و دو اتاق بزرگ برای پذیرایی از مهمانان است و در گذشته زنان در این حیاط رفت و آمد نداشتند ولی حیاط خانوادگی (یا همان زنانه) به زنان و دختران خانه تعلق داشته و مردان غریبه حق ورودبه این محوطه را نداشتند.

این خانه در واقع یکی ازکهن ترین خانه‏ های محله سفین قدیم است که به سبک معماری کاما بومی بنا شده و صاحب خانه (مرحوم حاج عبداله شاهین) معروف ترین  شخصیت  هشتاد سال گذشته و صاحب یکی از بزرگترین لنج‏های بادبانی آن زمان بوده که به حرفه نجاری و گلافی (لنج سازی) تخصص داشته و این خانه را از ۳ نسل قبل خود به ارث برده است.

خانه مردم شناسی برای بومیان نسل قدیم کیش بویژه اهالی سفین قدیم منزلت و جایگاه ویژه‏ ای را دارد زیرا بیشتر آنها مکتب خانه و فرا گیری قرآن کریم را در آن گذرانده و در واقع این خانه حکم مدرسه محله سفین را در گذشته داشته است. در این خانه بصورت زنده شیوه معیشت و کار بومیان کیش در دوران قدیم به گردشگران معرفی می‏شود. همینطور تعداد زیادی از ادوات و وسایل قدیمی آشپزی، صید مروارید، ماهیگیری، مکان نگهداری خرما و درست کردن شیره خرما بصورت سنتی، دو حلقه چاه آب برای تامین آب آشامیدنی ساکنان در معرض دید مردم قرار گرفته است.