تایلند

تایلند

تایلند کشوری توریستی واقع در جنوب شرقی آسیا است که طبیعت استوایی جذاب ، سواحل گرم و آرام و آداب و رسوم خاص و جذاب این کشور باعث شده است سالیانه هزاران توریست مشتاق سفر به تایلند باشند. پایتخت این کشور ، بانکوک ، که به شهر فرشته ها معروف است ، به نسبت سایر شهرهای دنیا دارای یکی از بیشترین جمعیت مسافر است. دین غالب مردم این کشور بودایی است که جذابیت مراسم مذهبی و سنتی این کشور را دو چندان نموده است. مسافرت به تایلند در فصول سرد پرطرفدارتر است چرا که آب و هوای گرم این منطقه در آن فصول بسیار دلنشین تر و لذت بخش تر میباشد.

مجسمه بودای طلایی

تاریخچه تایلند :

پادشاهی تایلند با نام قدیم سیام، از سال ۱۹۴۹ با نام رسمی تایلند خوانده می‌شود که «تای» در این نام در زبان مردم محلی به معنی لبخند می‌باشد. پیش از این در تاریخ این کشور نام سه قبیله  مان، خمر و تای به چشم می‌خورد.  در قرون نهم الی سیزدهم این کشور بخشی از یکی از امپراتوری های قوی آن زمان یعنی امپراتوری خمر بوده است. پس از آن و در حدود قرن‌های سیزدهم و چهاردهم، اقوام سوکوتای و لانا در این منطقه حکومت‌های مستقل به وجود آوردند. پایتخت کنونی این کشورر یعنی بانکوک در سال ۱۷۸۲ به دستور رامای اول، به عنوان پایتخت انتخاب شد و از آن زمان این کشور با نظام پادشاهی و سپس سلطنت مشروط اداره می‌شود.

 جمعیت، فرهنگ و مذاهب :

تایلند در حدود ۷۰ میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد حدود ۱۰ میلیون نفر در پایتخت این کشور یعنی بانکوک زندگی می‌کنند.شهرهای پاتایا ، پوکت و کرابی از دیگر شهرهای پرجمعیت این کشور هستند. تایلند از جمله کشورهای پر جمعیت منطقه به حساب می‌آید. دین غالب مردم تایلند بودایی است به طوری که ۹۵ درصد جمعیتت این کشور بودایی هستند. دین اسلام با ۴٫۵ درصد از جمعیت این کشور دومین دین بزرگ و بزرگ‌ترین اقلیت دینی کشور تایلند است به طوری که در برخی مناطقق جنوبی این کشور دین غالب منطقه اسلام است.

 اقتصاد :

یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد تایلند، توریسم و گردشگری می‌باشد. به طوری که پایتخت این کشور در سال‌های ۲۰۱۳ از لحاظ جذب گردشگر و تور در مقایسه با سایر شهرهای جهان رتبه اول را داشته است. پایه دیگر اقتصاد این کشور صنایع تولیدی و کشاورزی است. این کشور وارد کننده مواد اولیه‌ای مانند نفت خام، فلزات و سوخت است و صادرات اصلی این کشور، کامپیوتر و ترانزیستورها، تلویزیون و رادیو و محصولات کشاورزی مانند برنج است.
واحد پول رسمی این کشور بات (به انگلیسی bahtt) است .

 موقعیت جغرافیایی تایلند :

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا قرار دارد . این کشور در شبه جزیره هند و چین قرار گرفته است. این کشور همسایه کشورهایی مانند مالزی ، برمه ، لائوس و کامبوج است. همچنین این کشور از جنوب به دریا راه دارد. فاصله تهران تا بانکوک تقریبا ۵۵۰۰ کیلومتر است و سفر هوایی بین این دو پایتخت تقریبا ۵ تا ۶ ساعت طولل میکشد.  این کشور با مساحت حدود ۵۱۳ هزار کیلومتر مربع ، تقریبا ۳۳۰۰ کیلومتر ساحل دارد که با توجه به نزدیکی به استوا سواحل گرم و دلپذیری برای مسافران این منطقه به ارمغان می آورند.


 ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی :

تایلند آب و هوایی استوایی دارد. با توجه به نزدیکی این کشور به خط استوا میتوان انتظار داشت که آب و هوای این کشور عموما گرم باشد. آب و هوای این کشور بسیار پر باران است و خصوصا در ماه های ژوئن تا اکتبر انتظار بارش های فراوانی داشته باشید. تور های تایلند معمولا در فصول سرد رونق بیشتری دارد زیرا که سفر به تایلندد در این ماهها به دور از گرما و بارش های فراوان است.

پوشش گیاهی :

شمال این کشور کوهستانی است و دارای جنگل های فراوانی است. جنگل های استوایی ، درختان میوه دار و درختان کاکائو در شرق و غرب این کشور وجود دارد. نوع دیگر جنگلی که در این کشور رایج است جنگل های ساوانا است. علف‌زار گرمسیری یا ساوانا پوشش گیاهی ایست با درختان پراکنده و پوشیده از چمنزار که در مناطق بین رأس السرطان و رأس الجدی فراوان دیده می شود.


جاذبه‌های سفر به تایلند :

تایلند، کشوریست پر از جاذبه های گردشگری متنوع ؛ از جنگل های استوایی گرفته تا سواحل گرم و آرامش بخش ، از غذاهای خاص و ارزان تا آداب رسوم جذاب و مراسم های جالب. با توجه به دین بودایی مردم این کشور و همچنین سابقه تاریخی کهن ، معابد جالب و زیبا و قصر‌ها نظر مسافران را به خود جلب میکنند. باغهایی متنوع و زیبا ، و طبیعت این کشور نیز به جذابیت های این منطقه افزوده است. بازارهای خاص این کشور ، به خصوص بازار معروف شناور ، سالیانه عده بسیاری را برای سفر به بانکوک و سایر شهر ها تشویق کرده است.

معرفی مالزی

جاذبه های سازه ای و تاریخی :

مجسمه طلایی بزرگ بودا در وات ترامیت

بودای زمردین در بانکوک

شهر سوخته آیوتا

باغ رز بانکوک

معابد دیدنی از جمله:

شش معبد بزرگ بانکوک

معبد پاه پونگ

معبد چالونگ

معبد پهارا سینگ

معبد سوان داک


 جاذبه های گردشگری :

بازار روی آب

دنیای آبی پاتایا

فیل سواری در دهکده فیل ها چیانگ مای

باغ وحش ببر ها در بانکوک

پارک ملی کائو یای

پارک تاریخی سوخوتای

ساحل فانگ نگا

جزیره فی فی

زنان گردن دراز

بازارها و اماکن خرید :

مرکز خرید central world  در بانکوک

مراکز خرید لوازم کامپیوتری از جمله پانتیپ پلازا

بازار های پوشاک و البسه از جمله Petonum

میدان سیام siam square

فشن مال پلاتینوم

بازار شبانه فات فونگ

محله چینی ChinaTown

 رستوران ها و کافی شاپ ها :

رستوران محلی مانند:

رستوران Issaya Siamese

رستوران بو لان

غذای خانگی Baan

رستوران Le Du

رستوران Bunker

رستوران های ایرانی تایلند:

رستوران یاسین

رستوران ایران گوگوش

رستوران پرسپولیس

رستوران پردیس بانکوک

رستوران تهران

رستوران نور

رستوران بندر

 

بنای تاریخی

بانکوک

بانکوک شهری دیدنی است که در کشور تایلند قرار دارد و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن است. مساحت کشور تایلند ۵۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد که ۴٪ آن را آب تشکیل داده‌ است. این کشور در سال‌های قبل سیام نام داشت. از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ سیام خوانده می‌شد تا آن که با اعلام رسمی نام آن به تایلند تغییر یافت و واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «آزادی» نیز هست. پرچم تایلند سه رنگ منحصر به فرد دارد که هر رنگ آن نشانه‌ای دارد. رنگ قرمز نشانه ملت، رنگ سفید نشانه مذهب، رنگ آبی نشانه حکومت سلطنتی است. این کشور دارای بناها و مکان‌های تاریخی فراوانی است که شامل معابد بودایی و حیات وحش‌های منحصر به فردی است. کشور تایلند معروف به سرزمین لبخندها نیز می‌باشد. اکثر مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود ۴٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. یک درصد باقیمانده سایر ادیان و مذاهب هستند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. معبد Wat قلب زندگی اجتماعی و مذهبی تایلند است. بازدیدکنندگان می‌توانند اصول عمل به دین بودیسم را در چندید مرکز در بانکوک و شهرهای دیگر تایلند یاد بگیرند. حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. بانکوک به علت بیش از ۴۰۰ معبد بودایی بی نظیر خود شهرت دارد.

دریا

پاتایا

پاتایا یکی از شهر های جهان گرد پذیر تایلند است و با مساحت ۲۲,۲ کیلومتر مربع در ساحل شرقی خلیج تایلند حدود ۱۶۵ کیلومتری جنوب شرقی بانکوک واقع است این شهر آب و هوای گرم و مرطوبی دارد که به سه فصل گرم و خشک گرم و شرجی وگرم و بارانی تقسیم می شود به طور کلی پاتایا به سه بخش شمالی و مرکزی و جنوبی تقسیم می شود. طبق آمار سال ۲۰۰۹ این شهر ۱۰۵۱۸۲ نفر جمعیت دارد و تراکم جمعیت آن ۴۶۹۹ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است.نام پاتایا از مارش نظامی پادشاه تایلند و همراهان او قبل از سقوط پایتخت قدیمی گرفته شده است.آغاز شهرت شهر پاتایا و تبدیل شدن آن به یک محل زندگی و استراحتگاه به روز ۲۹ ژوئن سال ۱۹۵۹ (۸ تیر ۱۳۳۸۸ هجری شمسی)  بر می‌گردد. در این روز تعدادی از سربازان آمریکایی جهت استراحت و تفریح بعد از خستگی‌های شرکت در جنگ ویتنام، این منطقه زیبا و بکر را پیدا نمودند. کم کم تعداد سربازانی که برای دیدن این منطقه مراجعه می‌نمودند به خاطر شنیدن تعریف‌های زیاد همرزمان خود بیشتر از قبل شد. این موضوع نیز برای محلی‌های نزدیک به منطقهٔ پاتایا تبدیل به محل خوبی برای کسب درآمد شده بود.

دریا

پوکت

شهر پوکت که مربوط به اکتشافات دوران قبل از میلاد مسیح است توسط بطلمیوس در قرن سوم پس از میلاد معرفی شده است. این شهر جاذبه‌ای بسیار جذاب برای تاجران و سیاحان است. از زمانی که مردم برای گردشگری تایلند را انتخاب کرده‌اند، پوکت اولین مکان‌هایی بود که به دلیل سر سبزی خود، پذیرای مهمانان و مسافران بوده است. این مکان بزرگترین جزیره تایلند است که در حدود ۹۰۰ کیلومتری بانکوک و در اقیانوس هند قرار دارد. تمام شهرت این شهر بخاطر استخراج قلع در طول ۵۰۰ سال است. پوکت پیش از میلاد مسیح کشف شده، توسط جغرافیدان یونانی، در قرن سوم پس از میلاد. پوکت   همواره به دلیل منابع غنی خود مورد توجه تاجران و توریسم از سراسر دنیا و ایران بوده است. زمانی که توریسم نخستین بار مطرح شد، پوکت از اولین نقاط این کشور بود که با طبیعت زیبای خود میزبان توریسم شد.پوکت بزرگترین جزیره تایلند است که در اقیانوس هند و در ۸۶۷ کیلومتری بانکوک قرار دارد. این جزیره که شهرت و ثروت خود را در ۵۵ قرن گذشته از طریق استخراج قلع به دست آورده، اکنون تبدیل به قطب توریسم در تایلند شده که با سواحل زیبای خود توریسم بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 • همه
 • آلانیا
 • آنتالیا
 • استانبول
 • تایلند
 • ترکیه
 • تور استانبول
 • تور کیش
 • تور مشهد
 • جاذبه های گردشگری
 • خارجی
 • دبی
 • راهنمای سفر
 • قشم
 • کیش
 • گرجستان
 • مالزی
 • مجله گردشگری
 • مراکز خرید
 • مشهد
 • هند
 • وبلاگ
 • ویزا
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای شینگن