بدروم

[TS_VCSC_Image_Full type=”slideshow” slide_images=”43072,43073,43074,43081,43080,43079,43078,43077,43075″ break_parents=”0″ slide_mobile=”show” slide_height=”400″ slide_shuffle=”true” slide_controls=”false” slide_switch=”2050″ slide_animation=”random”]

بدروم

با شروع فصل تابستان و گرم شدن آب و هوا توریست‌های بسیاری برای تفریح به سواحل مدیترانه سفر می‌کنند. شهر بدروم یکی از شهرهای زیبا کشور ترکیه است که گردشگران با خرید بلیط، تور، تور لحظه آخری و تور ترکیبی ترکیه به این شهر زیبا سفر می‌کنند. وقتی در تور بدروم به شهر زیبای بدروم سفر می‌کنید، خیلی از دیدنی‌های این شهر برای شما جذاب خواهد بود. شهری غرق نور و شادی که برنامه‌های شبانه و شب زنده داری‌هایش در سراسر ترکیه معروف است. این شهر بروی یک شبه جزیره بوجود آمده از ادغام بناهایی در شرق و غرب با قلعه بلند، خانه‌های سفید رنگ ردیف شده در کناره‌های دو بندر، گنبدها و کوچه‌های تنگ منتهی به دریا با کشتی‌های تفریحی که شهرت جهانی یافته‌اند و نیز با کارخانه‌های کشتی سازی خود یک سرزمین است. ویژگی‌های مشترک معماری سنتی بدروم، طبقات ورودی بدون پنجره، درب‌های طبقه دوم و پلکان‌های داخلی و یا ورود به پل‌ها می‌باشد. این خانه‌ها که بر اساس قانون تحت حفاظت قرار گرفته‌اند در مرکز، در اورتاکنت، گوموشلوک در روستای کوجا کایا به وفور دیده می‌شوند. شخصیت‌های هنری و ادبی که در این مکان سکونت می‌نمایند این خانه‌ها را بازسازی کرده و جذابیت خاصی به بدروم می‌بخشند.

دریای بدروم

تاریخچه بدروم :

بدروم در طول تاریخ خود دراشغال امپراتوری‌های روم، بیزانس، پرس‌ها و مقدونیه‌ای‌ها بوده است. سلاطین عثمانی در سال ۱۵۲۲ در سفر خود به رودوس بدروم را همراه این کشور به تصرف خود در آورند. بودروم که در گذشته هالیکارناسوس خوانده می‌شد مهد تمدن‌های بسیاری بوده است. این شهر که در طول قرون گذشته مورد تعرض و اشغال بسیاری از مردمانی بوده است که از جزایر دریای اژه می‌آمدند. این شهر در گذشته یکی از مراکز بسیار مهم محسوب می‌شد و در منطقه بین ایونیا، لی کیا و کاریا که نسبت به سایرین کوچکتر است قرار دارد. بدروم افراد مشهوری همچون مورخ نامدار هرودوت اولین دریا سالار  زن آرتیمیسا اول و آرتیمیسا دوم را تربیت داده است. بودروم در طول تاریخ تحت حاکمیت پارس‌ها، مقدونیه‌ای‌ها، امپراتوری‌های روم و بیزانس بوده است. بیزانس در سال ۱۰۷۱ در مالازگیرت پس از شکست از آلپ ارسلان سلطان سلجوقی، حاکمیت خود بروی آناطولی را از دست داده است شوالیه‌های رودوس قلعه بودروم امروزی را ساخته و منطقه را تحت حاکمیت خود قرار داده‌اند. سلطان سلیمان که دریای مدیترانه را به صورت یک دریاچه ترک در آورده است در طی حمله خود به رودوس در سال ۱۵۲۲ همراه با رودوس، بودروم را هم به سرزمین عثمانی اضافه کرده است.

 جمعیت، فرهنگ و مذاهب :

در ترکیه و شهر بدروم زمینهٔ اعتقادات دینی و مذهبی، وحدتی وجود ندارد واعتقاد به مذاهب گوناگون در میان اقشار مختلف مردم رواج دارد. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸% جمعیت این کشور را مسلمان (۸۰% سنی، ۱۸% شیعه) و ۲% را مسیحیان، کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. فرهنگ و رسوم موقعیت جغرافیایی ترکیه و همجواری با کشورهای اروپایی، روی فرهنگ مردم ترکیه تأثیر بسزایی گذاشته است. به طور کلی مردمان ترکیه بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند. مرد رئیس خانواده محسوب می‌شود و زن طبق قانون، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می‌کند. چندهمسری در ترکیه غیرقانونی است و ازدواج‌ها باید رسماً ثبت شوند و ازدواج مذهبی، به تنهایی، (بدون اثبات قانونی) غیرقانونی است. خواستگاری در ترکیه اغلب به این صورت است که دختر و پسر برای ازدواج توافق می‌کنند؛ سپس خانواده‌ها با هم آشنا می‌شوند و در مورد مراسم تصمیم می‌گیرند. مراسم ازدواج در ترکیه همراه با رسوم و عقاید خاصی است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۳۰٬۶۸۸ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۳۲٬۸۰۱ نفر است.

 اقتصاد :

درباره بدروم می‌توان گفت که بیشترین درآمد شهر از صنعت گردشگری بدروم است، این شهر یک شهر توریستی است. صنایع دیگری نیز در این شهر وجود دارد. ساخت قایق ها به مدل کرجی در کارخانه کشتی سازی ایچملر که اکنون نام آن به شهر بدروم عجین گشته، همانند گذشته ادامه دارد. در این تاسیسات که خود به اندازه کارخانه می‌باشد با تکنولوژی مدرن کشتی‌های تفریحی بادبانی بسیار لوکس بطول ۳۰ متر تولید می‌شود. در بدروم یک لنگرگاه کشتی به ظرفیت ۲۷۵ کشتی قرار دارد. همچنین در ۱۲ منطقه نیز خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری کشتی‌ها انجام می‌گیرد. صنایع دستی، کشاورزی و نساجی از دیگر صنایع این منطقه است.

 موقعیت جغرافیایی بدروم :

ترکیه در نیمکره شمالی، بین ۵/۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ و ۴۵ درجه طول شرقی، در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا (محل تلاقی دو قاره آسیا و اروپا) واقع شده است. سرزمین ترکیه شکلی شبیه مستطیل دارد؛ طول آن از شرق تا غرب ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن به طور متوسط ۵۵۰ کیلومتر می‌باشد. ترکیه با مساحت ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع، کمتر از نصف مساحت ایران، سی ‌‌و ‌هفتمین کشور وسیع دنیا است. مساحت ایران ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع است و در دره هجدهم دنیا قرار دارد. مساحت خشکی‌های ترکیه ۷۶۹۶۳۲ کیلومترمربع و مساحت آب‌های آن ۱۳۹۳۰ کیلومترمربع است.


 ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی :

بدروم در منطقه‌ای با آب و هوای ناب مدیترانه‌ای واقع شده است. از ویژگی‌های آب و هوای بدروم، تابستان گرم و طولانی، بهار و پاییز مطبوع و زمستان کوتاه و معتدل است. بدروم در ساحل شمال غربی ترکیه و در جوار دریای مدیترانه واقع شده است. ساحل شهر بندری بدروم را می‌توان یکی از زیباترین ساحل‌های جهان دانست. در فصل تابستان گردشگران زیادی به منظور بهره بردن از ساحل شنی زیبا و آفتاب دلچسب این منطقه، به بدروم سفر می‌کنند. آب و هوای بدروم در این فصل از سال لذت بخش است. دمای هوا در طول تابستان بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد متغیر است. این دما برای آفتاب گرفتن در ساحل یا استخرهای سرباز، همچنین انجام تفریحات آبی در دریای مدیترانه خارق العاده است. در اوج گرمای تابستان در ماه‌های جولای و آگوست، وزش بادهای خنک از سمت دریای اژه باعث کاهش دمای هوای شهر به ویژه در اوقات عصرگاهی می‌شود و فضای بسیار دلچسبی را برای گردش در سطح شهر پدید می‌آورد. وزش این بادها که محلی‌ها آن‌ها را “Meltemi” می‌نامند، از ماه می تا اکتبر مرسوم است.

پوشش گیاهی :

تنوع جغرافیایی و آب و هوایی بدروم باعث به وجود آمدن زیستگاه های مختلف و در نتیجه پوشش گیاهی متنوع شده است. به عنوان مثال در ترکیه حدود سی گونه گندم وحشی وجود دارد و تا سال ۲۰۰۰، حدود ۹۳۰۰ گونه از گیاهان آونددار (Vascular) در ترکیه شناسایی شد. در حدود ۳۰/۶ درصد از گونه‌های گیاهی ترکیه بومی این کشور و جزایر اژه هستند. ترکیه از جمله کشورهایی است که از نظر کشاورزی خودکفاست و صتدرات متنوعی دارد. حدود دو پنجم از زمین‌های ترکیه، اراضی قابل کشت و زرع می‌باشد و بیش از یک دوم از این زمین‌ها  به کشت غلات اختصاص دارد. حدود یک هفتم از اراضی موجود و قابل استفاده را چراگاه‌ها و مراتع تشکیل می‌دهند.


جاذبه‌های سفر به بدروم :

این شهر در جنوبی‌ترین بخش یونانی ترکیه و در منطقه‌ای به نام موگلا قرار دارد. بدروم بخشی از شهر باستانی هالیکارناس است که دارای استحکامات، ساختمان‌های سنگی، معابد، خیابان‌های سنگ فرش شده و مقبره‌های بزرگ بوده و به همین علت جزو یکی از عجایب هفتگانه باستانی می‌باشد. پس ازدوران افول، از شه، فقط یک دهکده باقیمانده است، که مردم در آن ماهی گیری می‌کردند تا قرن بیستم یعنی زمانی که انقلاب فرهنگی و روشنفکری ترکیه همه گیر شد. امروزه بدروم با سواحل جذاب و ریزورت هایی بر فراز صخره‌ها، مردم را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند.

دریای بدروم

جاذبه های سازه ای و تاریخی :

‏ قلعه سنت پیتر ‏

موزه آثار باستانی زیر آب بدروم ‏‎

‏ آرامگاه هالیکارناسوس ‏

دروازه میندوس ‏‏‏‏‏‎

سالن تئاتر بدروم ‏ ‎

لنگرگاه تفریحی ‏ ‏‏بدروم

شهر قدیمی بدروم ‏

روستای گومبت بدروم

ویرانه های استراتونیکیا بدروم

دهکده بیتز بدروم


 جاذبه های گردشگری :

قلعه سنت پیترز بدروم

آمفی تئاتر باستانی بدروم

تورهای قایق سواری بدروم

شهر میلاس بدروم

ویرانه های استراتونیکیا بدروم

دهکده بیتز بدروم

موزه روباز مائوسلیوم بدروم

موزه باستان‌شناسی زیرآب بدروم

لاگینا بدروم

بازارها و اماکن خرید :

سه شنبه بازار بدروم ترکیه و عکس

مراکز خرید لوازم کامپیوتری از جمله پانتیپ پلازا

مرکز خرید اواسیس بدروم

مرکز خرید اونیو

بازارقدیمی بدروم

مرکز خرید میدتاون بدروم

مرکز خرید اواسیس بدروم

 رستوران ها و کافی شاپ ها :

استارباکس | Starbucks Cafe

کافه دل مار | Cafe Del Mar

کافه محفل | Mahfel

رستوران ada

رستوران budroom

رستوران Bunker

[cq_vc_tabs tabsstyle=”style3″ rotatetabs=”0″][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-ticket” tabtitle=”تور مجازی”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-map” tabtitle=”نقشه ماهواره ای”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-sun-o” tabtitle=”پیش بینی آب و هوا”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-clock-o” tabtitle=”زمان محلی”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-usd” tabtitle=”تبدیل ارز”]

 

[/cq_vc_tab_item][/cq_vc_tabs]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”43088″ content_title=”معرفی بدروم” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”43093″ content_title=”جاذبه های بدروم” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

 • همه
 • آنتالیا
 • اخبار گردشگری
 • استانبول
 • اطلاعات ایرلاین ها
 • اطلاعات هواپیماها
 • ایران
 • ترکیه
 • جاذبه های گردشگری
 • خارجی
 • دبی
 • راهنمای سفر
 • رستوران ها
 • قشم
 • کوالالامپور
 • کوش آداسی
 • کیش
 • گرجستان
 • مالدیو
 • مجله گردشگری
 • مراکز خرید
 • مشهد
 • هتل
 • وبلاگ
 • ویزا
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای شینگن