ترکیه

[TS_VCSC_Image_Full type=”slideshow” slide_images=”10807,10806,10808,10809,10810,10811,10812,10813,10814″ break_parents=”0″ slide_mobile=”show” slide_height=”400″ slide_shuffle=”true” slide_controls=”false” slide_switch=”2050″ slide_animation=”random”]

ترکیه

کشور ترکیه (به انگلیسی Turkey) (به ترکی Türkiye) در بین آسیا و اروپا قرار گرفته است. این کشور با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، یکی از مقاصد توریستی مهم در اطراف کشور ما است. پایتخت رسمی ترکیه آنکارا است اما شهر استانبول، که در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد، شهری به نسبت بزرگتر است و از نظر توریستی، فرهنگی و اقتصادی پایتخت ترکیه به حساب می‌آید. ترکیه کشوری به نسبت پهناور، با پوشش کوهستانی و آب و هوای خوب و پر باران و جلگه‌ای است. تاریخ این کشور بسیار غنی است و باعث شده است سرتاسر این کشور پر از مناطق دیدنی باشد. علاوه بر این مراکز خرید این کشور از مقاصد سفر به ترکی=

 تاریخچه ترکیه :

ترکیه، با توجه به موقعیت مناسب آن از نظر جغرافیایی، آب و هوایی و حاصلخیزی، در طی سالها تمدن‌های بسیاری را به خود دیده است. از حدود سالهای ۵۰۰ قبل از میلاد، تمدن‌هایی مانند تمدن هخامنشیان، حکومت اسکندر و سپس روم‌ها بر این منطقه حکم فرمایی داشته‌اند. به همین خاطر است که این کشور دارای گنجینه غنی از آثار تاریخی، دیدنی و گردشگری است.

زمانی که امپراتوری روم از هم پاشید، کنستانتین (قسطنطنیه یا استامبول فعلی) پایتخت حکومتی شد به نام امپراتوری بیزانس که به آن روم شرقی نیز میگویند. در این زمان سلجوقیان مسلمان به جنگ با این امپراتوری رفتند و در آن دوران بود که دین اسلام در این ناحیه رواج یافت. پس از این به تدریج حکومت‌های کوچکی در اطراف ترکیه تشکیل شدند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها حکومت عثمانی بود.

اوج تاریخ ترکیه را می‌توان زمانی دانست که حکومت عثمانی، تبدیل به امپراتوری عثمانی شد. امپراتوری عظیم عثمانی، یکی از قدرتمندترین حکومت‌های منطقه در آن زمان بود که از آن سالها، تا زمان جنگ جهانی اول بر این منطقه حکم فرما بود. در زمان جنگ جهانی اول و هجوم متحدان بریتانیا به ترکیه، امپراتوری عثمانی از هم پاشید و پس از جنگ، با رشادت‌های افرادی مانند مصطفی کمال پاشا، که به آتاترک معروف شد، جمهوری ترکیه امروزی شکل گرفت. آتا ترک، اقدامات بسیاری به قصد صنعتی شدن و غربی شدن و پیشرفت ترکیه انجام داد و یکی از اشخاص مورد احترام در ترکیه است. نام و عکس ایشان را در اطراف ترکیه بر دیوارها، پرچم‌ها و اسکناس‌ها می‌توان دید.

این تاریخ پر فراز و نشیب، زمینه ساز آثار تاریخی و بناها و سازه‌های زیبا و ماندگاری در سرتاسر ترکیه شده است.

 جمعیت، فرهنگ و مذاهب ترکیه :

ترکیه حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور جلگه‌ای، در اکثر نقاط تراکم جمعیت بالایی دارد. جمعیت پایتخت رسمی ترکیه ، آنکارا ، حدود ۵ میلیون نفر است اما شهر بزرگ استانبول، که یکی از بزرگترین شهرهای دنیا و اروپا و بزرگترین شهر ترکیه است، حدود ۱۸ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. از دیگر شهرهای پر جمعیت ترکیه می‌توان ازمیر و بورسا را نام برد.

جمهوری ترکیه لائیک است، یعنی دین و دولت در این کشور از هم جدا هستند؛ با این وجود حدود ۸۰ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان، که عموماً سنی یا علوی هستند، تشکیل می‌دهد. زبان مردم ترکیه نیز، ترکی (استانبولی) است. اما نگران نباشید چرا که در این کشور یادگیری زبان کشورهای دیگر بسیار رایج است و اگر انگلیسی میدانید مشکلی در ارتباط نخواهید داشت، حتی شاید فروشنده‌ای، با شما فارسی صحبت نماید.
پرچم ترکیه، ماه و ستاره است که به رنگ سفید در زمینه قرمز قرار گرفته است. این نشان، پرچم استفاده شده قدیم امپراتوری عثمانی نیز بوده است.

 اقتصاد ترکیه :

واحد پول ترکیه لیره، و هر لیر معادل صد قروش است. از نظر اقتصادی ترکیه کشوری توسعه یافته به حساب می‌آید. تولیدات کشاورزی این کشور بالا و جزء رتبه‌های برتر جهانی است. همچنین صنایع تولیدی نیز در این کشور پیشرفت به سزایی داشته‌اند. بخش زیادی از درآمد این کشور نیز مخصوصاً در شهری مانند استانبول، از صنعت توریسم به دست میاید. از مهمترین صادرات این کشور می‌توان صنایع نساجی و اتوموبیل وصنایع الکتریکی نام برد. حتماً نام لباس ترک به گوشتان خورده است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه :

ترکیه در غرب آسیا و شرق اروپا قرار گرفته است. کشور ترکیه کشوری به نسبت پهناور است که تقریباً شکل مستطیل مانند و کشیده‌ای دارد. مساحت این کشور حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع است و در منطقه‌ای قرار گرفته است که بسیار استراتژیک است. این کشور پلی میان اروپا و آسیا می‌باشد و از شمال و جنوب غربی، به دریاهای سیاه و مدیترانه راه دارد. مرزهای زمینی این کشورها متعددی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان آذربایجان، گرجستان و ارمنستان و کشور عزیزمان ایران را نام برد. ترکیه به سوریه و عراق، بلغارستان و یونان نیز مرز زمینی دارد.

فاصله تهران تا آنکارا حدود ۲ هزار کیلومتر است و تا استانبول حدود ۲۵۰۰ کیلومتر. سفر هوایی بین این تهران استانبول یا تهران آنکارا چیزی بین ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. البته با توجه به مرز زمینی ترکیه با کشورمان ، می‌توانید زمینی نیز به این کشور سفر کنید که این سفر بیش از ۲۴ ساعت طول خواهد کشید.

ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی :

ترکیه کشوری وسیع و کشیده است. پوشش گیاهی و آب و هوایی در بخش‌های مختلف آن در عین نزدیکی، با هم متفاوت است. به طور کلی آب و هوای مناطق گردشگری ترکیه عموماً مدیترانه‌ای و متعادل است. این نوع آب و هوا تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنکی دارد که بارش نسبتاً خوبی در آن رخ می‌دهد. از لحاظ جغرافیایی، پوشش این کشور کوهستانی است. پس می‌توانید انتظار داشته باشید رودهای زیبا، آبشارها، دره‌ها و دریاچه‌های متنوعی در جای‌جای این کشور مشاهده شود. رودهای دجله، فرات و ارس و دریاچه‌هایی مانند بیشهر و ادیگیر از این جمله‌اند. پوشش گیاهی ترکیه در مناطق مختلف آن متفاوت است اما عموماً شامل: پوشش گیاهی استپ در میانه، جنگل‌ها در مناطق نزدیک به دریای مدیترانه و دریای سیاه و جنگل‌های کوهستانی می‌شود.

این تفاوت در پوشش گیاهی باعث شده است این کشور از لحاظ زیستی، منزلگاه گونه‌های متنوع جانوری باشد. این کشور حدود ۵۰۰ گونه پرنده شامل ۱۵ گونه در حال انقراض را در خود جای داده است. از جمله این پرندگان می‌توان غاز و بلدرچین و کبک را نام برد. ۱۳۰ گونه پستاندار نیز در این کشور یافت می‌شود که گونه‌های در حال انقراض آن‌ها در پارک‌های ملی تحت حمایت نهادهای دولتی قرار دارند. گونه‌های بسیار متنوع خزندگان و آبزیان نیز در این کشور یافت می‌شود.


جاذبه‌های سفر به ترکیه :

ترکیه، کشوری که جایگاه رومیان، هخامنشیان، مسلمانان و اروپایی‌ها بوده است، مطمئناً پر است از مقصد دیدنی و گردشگری. این کشور یکی از ۱۰ مقصد توریستی برتر دنیا، و جزء سه کشور برتر از نظر سفر ایرانیان است. تور ترکیه همیشه پر از خاطرات جالب و لذت بخشی خواهد بود. از سواحل آرام و مدیترانه‌ای گرفته تا دیدن بازماندگان ساختمان‌های زیبای قدیمی. در این کشور که ترکیبی از سنت و مدرنیسم و معماری‌های آسیایی و اروپایی است، همیشه جایی برای دیدن وجود دارد. از عجایب هفتگانه باستانی، دو مورد از آن‌ها در ترکیه فعلی هستند. مساجد زیبا، ساختمان‌های رومی قدیمی و معابد و آرامگاه‌های با شکوهی از تاریخ این کشور به جا مانده است.

آداب‌ورسوم مردم این کشور، خاص و مهربان و خونگرم است. نزدیکی دین و آیین ما به مردم این کشور، باعث شده است که ارانیها در سفر به این کشور راحت باشند و احساس نزدیکی کنند. همچنین غذاهای ترکی لذیذ و به ذائقه ما ایرانی‌ها نزدیک است. کباب‌های ترکیه و دونر کباب‌ها را احتمالاً می‌شناسید.
علاوه بر همه مناطق دیدنی ترکیه، خرید نیز، یکی از مقاصد اصلی کسانی است که تور ترکیه را انتخاب می‌کنند. مراکز خرید متعدد، فروشگاه‌های بزرگ، تولیدکنندگان بزرگ لباس همه از جاذبه‌های سفر به ترکیه است.

turkey


جاذبه های سازه ای و تاریخی :

بقایای نیایشگاه آرتمس (از عجایب هفت گانه)

بقایای آرامگاه هالیکارناسوس (از عجایب هفت گانه)

تئاتر آسپندوس

حمام‌های رومی

قلعهٔ قرون‌وسطایی آنکارا

قلعه بودروم

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

کتابخانه سلسوس

ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا

موزه تمدن‌های آناتولی

برج آتاکول

جاذبه های گردشگری :

سواحل زیبای دریای مدیترانه و سیاه

پاموک کاله یا پاموکاله

کوه نمرود

اسب نژاد تراوا در شهر تراوا

گالیپولی

دودکش‌های پریان گورمه

بالن‌ها در کاپادوکیا

آبشار ماناوگات


 بازارها و اماکن خرید :

بازار بزرگ ترکیه

آلیویوم (Olivium)

جواهیر

کانیون

استانبول مال

ایستینیه پارک

زورلو در استانبول

بازار آک‌مرکز (Akmerkez)

بازار هیستوریا

بازار کاپالی چارشی (Kapalı Çaışı)

 رستوران ها و کافی شاپ ها :

رستوران معروف ترکیه مانند:

رستوران میکلا Mikla

رستوران اولوس ۲۹

رستوران سان ست گریل

رستوران زوما در استانبول

رستوران پارک سمدان

رستوران یاکا بالک

رستوران های ایرانی ترکیه:

رستوران شیراز

رستوران آسمان

رستوران ریحون

رستوران خراسانی

رستوران شهرزاد

کافه رستوران آنتا

[cq_vc_tabs tabsstyle=”style3″ rotatetabs=”0″][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-ticket” tabtitle=”تور مجازی”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-map” tabtitle=”نقشه ماهواره ای”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-sun-o” tabtitle=”پیش بینی آب و هوا”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-clock-o” tabtitle=”زمان محلی”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-usd” tabtitle=”تبدیل ارز”]

 

[/cq_vc_tab_item][/cq_vc_tabs]

شهر توریستی آنتالیا

آنتالیا

استان آنتالیا یکی از ۸۱ استان ترکیه و شهر آنتالیا مرکز این استان و از شهرهای مهم و توریستی کشور ترکیه است. این شهر مرکز گردشگری و تفریحی ترکیه به حساب می‌آید. این منطقه دارای آب و هوای مدیترانه‌ای بوده و زمستان‌های معتدل و بارانی و تابستهای گرم و خشک دارد. استان آنتالیا با مساحت ۲۰۷۲۳ کیلومتر مربع حدود ۲ میلیون جمعیت دارد. زبان مردم این کشور ترکی استانبولی است و دین اکثر این مردم اسلام است. آنتالیا یک شهر ساحلی است و ورزش‌های دریایی مانند موج‌سواری، اسکی روی آب، قایق‌رانی و رافتینگ در آن بسیار انجام می‌شود. علاوه بر این‌ها مناطق باستانی فراوانی در این محدوده وجود دارند.

شهر آنکارا

آنکارا

شهر آنکارا مرکز استان آنکارا و پایتخت (سیاسی) جمهوری ترکیه است. این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود. آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر مرکز تجاری و صنعتی ترکیه است و با جاذبه های تاریخی بسیار، مانند موزه هایی که آثاری از هاتی ها، هیتی ها، فرایجین ها، اورارتو ها و تمدن روم را در خود جای داده، به یکی از محبوب ترین شهرهای منطقه تبدیل شده است.

مسحد آبی ترکیه

استانبول

استانبول (به ترکی: İstanbul) بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر که در قدیم به نام های بیزانتیوم و قسطنطنیه(Constantinopolee) نامیده می‌شده، اکنون چهارمین شهر بزرگ (متروپولیس) در قاره اروپا محسوب می‌شود. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. شهر استانبول با وسعت ۱۵۳۹ کیلومتر مربع و ۱۴ میلیون نفر جمعیت، مرکز استان بزرگ استانبول (با مساحت ۵۳۴۳ کیلومتر مربع) است؛ این در حالی است که جمعیت این شهر حتی از پایتخت ترکیه یعنی آنکارا نیز بیشتر است. از مهمترین ویژگی های این شهر، قرار گیری آن در دوقاره آسیا و اروپا است. این کلان شهر از لحاظ تعداد گردشگران خارجی که سفر به استانبول دارند ، سومین شهر توریستی جهان می باشد و سالانه به اندازه جمعیت خود، پذیرای گردشگران تور استانبول است. استانبول در سال ۲۰۱۰۰ نیز به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شده‌ است.

دریای آنتالیا

آلانیا

آلانیا شهری است تاریخی و ساحلی که در جنوب کشور ترکیه قرار دارد ، آلانیا به طور چشم گیری در دهه گذشته رشد فراوانی از نظر جذب گردشگر کرده است که امتیازی خوبی برای کشور ترکیه می باشد به طوری که جمعیت آن در فصل تابستان به چیزی در حدود ۲۵۰,۰۰۰ نفر میرسد که رقم بالایی از نظر جذب گردشگر می باشد . آلانیا (Alanya) شهری است که در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا در کشور ترکیه است . اگر قصد خرید تور آلانیا را دارید با ما همراه باشید. برخی از محققان بر این عقیده هستند که انسانهای ما قبل تاریخ در این منطقه زندگی میکردند  و برخی نیز معتقد به اسکان کیلکیاها و پامفیلیاها در این سرزمین هستند. هیتهیتها و رومی ها از ساکنین و حکمرانان بعدی این خطه بوده‌اند. آلانیا پس از دیدن اشغالها و جنگهای متعدد و‌ خرابی های پیاپی ، توسط رومی ها مجددا بنا شده است. در دوره بیزانسها این شهرکولونوروس (کوه زیبا) نامیده میشد.

ساحل

سیده

شهر سیده یک شهر باستانی یونانی با تاریخ شش هزار ساله در ساحل دریای مدیترانه در جنوب ترکیه است. این شهر در استان ماناوگات ترکیه قرار دارد. سیده یک شهر پر رفت و آمد و یکی از بهترین مکانهای کلاسیک در کشور ترکیه می‌باشد. شهر سیده در نزدیکی شهر ماناوگات و روستای سلیمیه و در ۷۸۸ کیلومتری آنتالیا در استان آنتالیا قرار دارد و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است. در این شهر ترکیبی از تفریحات مختلفی مانند تفریحات آبی، سواحل، خرید، غذاخوری و بازدید از اماکن تاریخی در انتظار شماست.

درییای کوش اداسی

کوش آداسی

جاذبه های کوش آداسی چنان شما رو محسور میکنه که اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد. تنوع دیدنی های کوش آداسی بسیار زیاده و خیلی از این جاهای دیدنی کوش آداسی مربوط به تاریخ این شهره. اماکن دیدنی کوش آداسی بسیار زیبا و روح نوازند. میتونید از سکوت و آرامش بی نظیر این اماکن نیز بهره مند بشین و تمدد اعصاب واقعی رو تجربه کنید. بهتون پیشنهاد میکنم قبل از سفر از چند و چون شهر سر در بیارین چراکه آشنایی قبلی با مکانهای دیدنی کوش آداسی به شما کمک می کند که برای وقتتان برنامه ریزی داشته و بتونید از تمام جاذبه های شهر بهره مند شوید.

درییای کوش اداسی

مارماریس

مارماریس شهری است دیدنی و جذاب که یکی از شهرهای زیبای ترکیه می‌باشد. این شهر بندری درکنار سواحل مدیترانه قرار گرفته است که در جنوب غرب کشور ترکیه در استان موغلا قرار گرفته است. مارماریس دارای طبیعتی بکر و زیبا است که در میان دو کوه قرار گرقته است و لنگرگاه‌های بسیار زیبایی دارد. سواحل آرام، طبیعت زیبا ومنحصر به فرد و لنگرگاه و … همه به زیبایی این شهر افزوده است که این شهر را به یکی از شهرهای توریستی دنیا و خاص تبدیل کرده است . تور مارماریس یکی از معروف‌ترین تورهای ترکیه است و همه ساله گردشگران بسیاری حتی با تور لحظه آخری مارماریس و تور مارماریس به این شهر زیبا سفر می‌کنند. همچنین کمترین شهرهایی را می‌توان در دنیا یافت که تمامی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری را در خود جای داده باشد. این شهر دارای سواحل و جزیره‌های بسیار زیبایی می‌باشد که گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. تور مارماریس بهترین توری می‌باشد که برای سفر به ترکیه می‌تواند انتخاب کنید چون تمامی تفریحات آبی و تاریخی را به تمامی مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند می‌دهد. صخره های بلند و زیبا با جنگل های سبز یک نمایی زیبا از شهر مارماریس را به گردشگران نشان می دهد.

درییای کوش اداسی

بدروم

با شروع فصل تابستان و گرم شدن آب و هوا توریست‌های بسیاری برای تفریح به سواحل مدیترانه سفر می‌کنند. شهر بدروم یکی از شهرهای زیبا کشور ترکیه است که گردشگران با خرید بلیط، تور، تور لحظه آخری و تور ترکیبی ترکیه به این شهر زیبا سفر می‌کنند. وقتی در تور بدروم به شهر زیبای بدروم سفر می‌کنید، خیلی از دیدنی‌های این شهر برای شما جذاب خواهد بود. شهری غرق نور و شادی که برنامه‌های شبانه و شب زنده داری‌هایش در سراسر ترکیه معروف است. این شهر بروی یک شبه جزیره بوجود آمده از ادغام بناهایی در شرق و غرب با قلعه بلند، خانه‌های سفید رنگ ردیف شده در کناره‌های دو بندر، گنبدها و کوچه‌های تنگ منتهی به دریا با کشتی‌های تفریحی که شهرت جهانی یافته‌اند و نیز با کارخانه‌های کشتی سازی خود یک سرزمین است. ویژگی‌های مشترک معماری سنتی بدروم، طبقات ورودی بدون پنجره، درب‌های طبقه دوم و پلکان‌های داخلی و یا ورود به پل‌ها می‌باشد. این خانه‌ها که بر اساس قانون تحت حفاظت قرار گرفته‌اند در مرکز، در اورتاکنت، گوموشلوک در روستای کوجا کایا به وفور دیده می‌شوند. شخصیت‌های هنری و ادبی که در این مکان سکونت می‌نمایند این خانه‌ها را بازسازی کرده و جذابیت خاصی به بدروم می‌بخشند.

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”12585″ content_title=”زیبایی‌های کشور ترکیه” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”12586″ content_title=”معرفی ترکیه” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”12587″ content_title=”10 مقصد توریستی برتر” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

 • همه
 • آنتالیا
 • اخبار گردشگری
 • استانبول
 • اطلاعات ایرلاین ها
 • اطلاعات هواپیماها
 • ایران
 • ترکیه
 • جاذبه های گردشگری
 • خارجی
 • دبی
 • راهنمای سفر
 • رستوران ها
 • قشم
 • کوالالامپور
 • کوش آداسی
 • کیش
 • گرجستان
 • مالدیو
 • مجله گردشگری
 • مراکز خرید
 • مشهد
 • هتل
 • وبلاگ
 • ویزا
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای شینگن