آنکارا

[TS_VCSC_Image_Full type=”slideshow” slide_images=”42336,42344,42343,42342,42341,42340,42339,42338,42337″ break_parents=”0″ slide_mobile=”show” slide_height=”400″ slide_shuffle=”true” slide_controls=”false” slide_switch=”2050″ slide_animation=”random”]

آنکارا

شهر آنکارا مرکز استان آنکارا و پایتخت (سیاسی) جمهوری ترکیه است. این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود. آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر مرکز تجاری و صنعتی ترکیه است و با جاذبه های تاریخی بسیار، مانند موزه هایی که آثاری از هاتی ها، هیتی ها، فرایجین ها، اورارتو ها و تمدن روم را در خود جای داده، به یکی از محبوب ترین شهرهای منطقه تبدیل شده است.

شهر آنکارا

 تاریخچه آنکارا :

قدیمی ترین تمدنی که اطراف شهر آنکارا کشف شده است که در عصر برنز توسط هیتی ها در ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگی ها و سپس توسط لیدیا ای ها و فارس ها اداره میشد. سپس غلاطیه ای ها از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. شهر آنکارا بعد از به اتمام رسیدن جنگ ملی استقلال و رهایی ترکیه از اشغال خارجی در تاریخ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ توسط آتاتورک پایتخت جمهوری ترکیه اعلام گردید.

 جمعیت، فرهنگ و مذاهب آنکارا :

طبق آمار سال۲۰۱۱جمعیت آنکارا ۴۳۳۸,۶۲۰نفر بود. این شهرهشت ناحیه دارد. در سال ۱۹۲۳ زمانی که به عنوان پایتخت انتخاب شد، شهر بزرگ ۵ گسترده ای نبود و حدود پنجاه هزار نفر جمعیت داشت. در ابتدا این شهر برای پانصد هزار نفری طراحی شد ولی با رشد سریع آن, در حال حاضر, بیش از چهار میلیون نفر در این شهر ساکن هستند.  طبق آخرین آمار انتشار یافته، ۹۸ درصد از جمعیت ترکیه را مسلمانان و ۲ درصد باقیمانده را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. مسلمانان ترکیه اکثر تابع مذهب تسنن می‌باشند که از میان آن‌ها حنفی‌ها که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند، بزرگ‌ترین گروه محسوب می‌شوند. از دورهٔ امپراطوری عثمانی تا به امروز، ادیان مختلف ترکیه در صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کردهاند و وجود ۲۳۶ کلیسا در کنار مساجد بی شمار، نشانی از احترام به ادیان مختلف در این کشور است.

 اقتصاد آنکارا :

آنکارا مرکز حکومت ترکیه است و تمامی سفارتخانه های خارجی و بسیاری  از نمایندگی های شرکت های بین المللی در آن قرار دارند. قرار گرفتن آنکارا در مرکز فلات آناتولی باعث شده، این شهر از لحاظ تجاری و صنعتی اهمیت بیشتری پیدا کند. آنکارا در مرکز شبکه های ارتباطی راه آهن و بزرگراه ها قرار دارد. همچنین مرکز داد و ستد کشاورزی نواحی اطراف می باشد. منطقه آنکارا از قدیم به دلیل تولید موهر(Mohair) از بزهای مو بلند(Mohair)از بز های مو بلند آنقوره (Angora Goat) و پشم خرگوشی آنقوره (AngoraRabbit)معروف بوره است; این مسئله نقش مهمی در اقتصاد شهر داشته است.

موقعیت جغرافیایی آنکارا :

آب و هوای آنکارا مانند بیشتر شهرهای ترکیه است. به عبارت دیگر درتابستان گرم و در زمستان سرد وبرفی است. این شهر در میان چهار کوه واقع شده است که کرای گودی درجنوب، ادریس در شرق، ایلما داغ در شمال و چال درجنوب شرقی قرار دارند درمیان قسمت جنوب شرقی سه رودخانه درجریان است. دمای هوای آنکارا درمرکز منطقه فلات ترکیه از میانگین صفر درجه سانتیگراد درماه ژانویه به میانگین ۲۳ درجه سانتیگراد درماه ژوئیه تغییرمی یابد.

ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی :

آنکارا که قبلأ آنقورا (Angora) نامیده می شد, پایتخت ترکیه, مرکز استان آنکارا و دومین شهر بزرگ این کشور, بعد از استانبول است. در دهه ۱۹۲۰ پس از اعلام جمهوری, این شهر به عنوان مقر حکومت انتخاب و به مکانی مهم برای سیاستمدارن, مجریان و کارکنان دولت تبدیل شد. مساحت شهر حدود ۲۵۱۶ کیلومتر مربع است و در دشتی در قلب فلات آناتولی و در غرب ترکیه مرکزی قرارگرفته است. همچنین این شهر در ۴۵۰ کیلومتری جنوب شرقی استانبول قرار دارد؛ بنابراین برای رسیدن به استانبول و اروپا از ایران معمولأ باید از آنکارا گذشت. آنکارا در یکی از خشک ترین مناطق ترکیه  قرار دارد و به جز مناطق جنگلی واقع در محدوده جنوبی آن, بخش اعظم آن با پوشش گیاهی نواحی استپ احاطه شده است؛ با این حال این شهر منطقه ای سرسبز به شمار می آید.

جاذبه‌های سفر به آنکارا :

از مکانهای دیدنی در آنکارا می توان به آنیتکابیر یا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهر، اشاره کرد. موزه تمدن های آناتولی از دیگر جاذبه های آنکارا به شمار می رود، این موزه به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی، هیتی، فرنگیها، یورارتین ها و رومی ها و نمونه های برجسته از گنج های لیدیاایها را در خود جای می دهد.
از دیگر مکانهای دیدنی می توان به موزه فرهنگ شناسی، موزه نقاشی و مجسمه سازی، موزه جنگ آزادی، موزه جمهوری، موزه تاریخ طبیعی، موزه هوانوردی، موزه پخش رادیو و تلویزیون ترکیه، موزه فضای باز لوکو موتیو، موزه هواشناسی، موزه اسباب بازی، موزه زراعت، مسجد حاجی بایرام، مسجد اصلان حانه، مسجد اهی الوان، مسجد علا الدین، مسجد ینی جناب احمد و مسجد کجا تپه را نام برد.

شهر آنکارا

جاذبه های سازه ای و تاریخی :

مقبره آتاتورک

معبد آگوستوس و روم آنکارا

قلعه آنکارا

موزه فرهنگ در آنکارا

موزه هوانوردی در آنکارا

قلعهٔ قرون‌وسطایی آنکارا

 موزه نقاشی در آنکارا

موزه رادیو و تلویزیون ترکیه در آنکارا

 موزه مردم شناسی

شهربازی فوق العاده آنکارا

پارک جنگلی آتاتورک آنکارا

آنیت کبیر

جاذبه های گردشگری :

معبد تاریخی در گاوورکالسی آنکارا و عکس

بنای آنت‌کابیر آنکارا و عکس

بنای دیدنی در پارک گوون آنکارا

بنای هاتی آنکارا

موزه های آنکارا

برج آتاکوله آنکارا

آکواریوم آکوا وگا آنکارا

مسجد کوجاتپه آنکارا

موزه تمدن آناتولی آنکارا

بازارها و اماکن خرید :

خیابان سیکریکسیلار یوکوسو

قلعه‌ی آنکارا

بازار باکیرسیلار کازسیسی

فروشگاه عطر Pardas

خیابان تونالی هیلمی

مجتمع تجاری کاروم


رستوران ها و کافی شاپ ها :

رستوران دیوان چنگلهان آنکارا

رستوران نامبر فور آنکارا

کافه رستوران پرسپولیس

کبابی هاچی آریف بی آنکارا

رستوران کباب ۴۹

رستوران کلیوز بالیک

کافه رستوران کارامبزی

رستوران کارامبا ویژه

رستوران ویلا آنکارا

رستوران یلکن بالیک آنکارا

رستوران کازیک آنکارا

رستوران نیزین آنکارا

رستوران نوفور آنکارا

[cq_vc_tabs tabsstyle=”style3″ rotatetabs=”0″][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-ticket” tabtitle=”تور مجازی”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-map” tabtitle=”نقشه ماهواره ای”][/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-sun-o” tabtitle=”پیش بینی آب و هوا”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-clock-o” tabtitle=”زمان محلی”]

[/cq_vc_tab_item][cq_vc_tab_item icon_fontawesome=”fa fa-usd” tabtitle=”تبدیل ارز”]

 

[/cq_vc_tab_item][/cq_vc_tabs]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”42348″ content_title=”دیدنی های آنکارا” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”42349″ content_title=”معرفی آنکارا” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

[TS-VCSC-Modal-Popup lightbox_group=”true” lightbox_group_name=”clipgroup” content_trigger=”image” content_image=”42347″ content_title=”جاذبه های آنکارا” content_tooltip_css=”false” content_show_title=”false”]

[/TS-VCSC-Modal-Popup]

 • همه
 • آنتالیا
 • اخبار گردشگری
 • استانبول
 • اطلاعات ایرلاین ها
 • اطلاعات هواپیماها
 • ایران
 • ترکیه
 • جاذبه های گردشگری
 • خارجی
 • دبی
 • راهنمای سفر
 • رستوران ها
 • قشم
 • کوالالامپور
 • کوش آداسی
 • کیش
 • گرجستان
 • مالدیو
 • مجله گردشگری
 • مراکز خرید
 • مشهد
 • هتل
 • وبلاگ
 • ویزا
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای شینگن