روستای باغو کیش

روستای باغو کیش

1402/05/24 -
توضیحات

روستای باغو یکی از کهن ترین روستاهای واقع در جزیره کیش است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این روستا همچنین دارای درختان کهن کمیاب از نوع انجیر است که منظره ای زیبا و دلنشین برای بازدید کنندگان به نمایش می گذارند. از دیگر جاذبه های روستای باغو مسجدی است که به قرن نوزدهم هجری باز می گردد. در روستای باغو، گله گوساله هایی را مشاهده می کنید که در محوطه هایی که در روستای باغو برای آنان در نظر گرفته شده است این طرف و آن طرف می روند. در ابتدای روستای باغو چادرهایی سنتی سیاه رنگی برپا است که نمایش دهنده شیوه زندگی و آداب و رسوم مردم روستای باغو است.
روستای باغو کیش

این روستا یعنی روستای باغو که در جزیره کیش واقع شده است در منطقه‌ای از جزیره قرار دارد که با بافت و جدید و امروزی که در بیشتر نواحی جزیره تنیده است مقداری فاصله دارد و هنوز هم آن بافت زیرساخت کهن و قدیمی که بومیان سابق جزیره با آن مانوس بودند را حفظ کرده است. این نکته خیلی جالب است که در جزیره زیبای کیش که به یکی از سرشناس‌ترین مقاصد گردشگری کشورمان شهره است و سرمایه‌گزاران زیادی جذب آن شده‌اند و به سرمایه گزاری پرداخته‌اند و در نتیجه آن معماری و سازه‌های مدرن در جای جای آن یافت میشوند، هنوز هم که هنوزه یک روستای کهن با بافت قدیمی یافت میشود.

این روستا در جانب جنوب غربی جزیره قرار دارد و البته اگر همین جهت را در پیش گیرید به دیگر جاذبه‌های گردشگری شاخص در جزیره مانند کشتی یونانی که در سواحل همین روستا به گل نشسته است میرسید.

مانند بسیاری از مکان‌ها و موارد باستانی که ریشه نامشان مشخص نیست و یا روایت‌های زیادی درباره ریشه نامشان وجود دارد، نام این روستا هم پیشینه روشنی ندارد اما بنا بر باور بسیاری از مورخان، در زمان اشغال جزیره کیش توسط دریانوردان پرتغالی، پیرزنی با سن 100 سال در این روستا زندگی میکرده است که باغو نام داشته است و همینطور برخی هم از افسانه ننه باغو یاد میکنند و میگویند داستان نامگزاری روستا است.
روستای باغو کیش

باور کنید جزیره زیبای کیش، تنها به ساختمان‌های به روز، مراکز خرید سر به فلک کشیده و مدرن و یا اتومبیل‌های لوکس وارداتی محدود نمیشود و اگر طالب آن باشید، خیلی خوب است که در محیطی که آرامش خالص است و بس و چیزی غیر از این در آن وجود ندارد، چند ساعتی زمان بگذرانید. این‌ها در روستای باغو میسر است. به روستا بروید و در آن از تماشای درختان لور که هر کدام سنی بالاتر از اجداد و نیاکان ما دارند و تاریخ و شخصیت‌های بسیاری را به خود دیده‌اند بهره‌مند شوید. میتوانید با عکاسی از خانه‌ها و بناهای قدیمی از این روستا، قاب‌هایی از زندگی کهن و ساحلی را ثبت کنید.

مسجدالنبی هم بر خاک این روستا استوار است و مسجدی تاریخی و کوچک است که اغلب گردشگرانی که به این ناحیه میایند سری هم به آن میزنند. البته چاه آبی هم در مجاورت مسجد قرار دارد که با یک نگاه حجم زیادی از اطلاعات مربوط به گذشتگان را به ما انتقال میدهد. معماری این مسجد از سبک قدیمی کهن میباشد یعنی یک مناره دارد و دیوارهایی که دور تا دور آن را محاصره کرده‌اند کوتاه میباشند و اگر از بیرون دیوارها به مسجد نگاه کنید، داخل آن را خواهید دید.

کسانی که به هر کجا که میروند دوست دارند در مورد طبیعت آن‌جا اطلاعاتی حاصل کنند و در اصل طبیعت‌گردی را دوست دارند نیز در این روستا میتوانند طبق علاقه خود گردش کنند زیرا تعداد کثیری درخت در این روستا قرار دارد که همه‌ی آن‌ها بومی منطقه میباشند و از جای دیگری آورده نشده‌اند. شاید بتوان عمده‌ی درختان این منطقه را نژاد باستانی لور دانست. اینکه درختان کمیاب لور در این منطقه زیادند آن را خاص‌تر کرده است.

اگر در حین بازدید از روستا با تعداد بسیار کمی بومی رو به رو شدید تعجب نکنید زیرا در حال حاضر تنها چند خانواده بومی در این منطقه ساکنند و اگر در مورد شغل و پیشه‌ی آن‌ها سوال کنید، خواهند گفت که به دامداری مشغولند.

دیدگاه ها

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید. ورود